logo

Kolcogłowy

Kolcogłowy

Kolcogłowy (Acanthocephala) to mało znany w powszechnej świadomości typ bezkręgowców, pasożytów wewnętrznych kręgowców i bezkręgowców. Zaliczamy do niego ponad 500 gatunków.

Najbardziej znane to:

  • kolcogłów szczupaczy (Acanthocephalus lucii),
  • kolcogłów olbrzymi (Macracanthorhunchus hirudinaceus).

To pasożyty głównie ryb, kaczek, gęsi i świń.

Wygląd

Kolcogłowy mają dość oryginalny wygląd. Część przednia składa się z ruchomego i wyciąganego z jamy ciała ryjka upstrzonego haczykowatymi kolcami. Cześć głowowa nadaje zwierzęciu przerażający wygląd. Kolce pozwalają mu zaczepić się w jelitach żywiciela.

Występowanie i środowisko

Prawdopodobnie mają zasięg kosmopolityczny.

Tryb życia i zachowanie

Dorosłe osobniki to pasożyty układu pokarmowego kręgowców, larwy zaś pasożytują w ciałach stawonogów.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi kilka milimetrów do nawet 50 cm. Samiec jest mniejszy od samicy. ciało stanowi wór skórno-mięśniowy. Przewodu pokarmowego w zasadzie nie ma. Układ wydalniczy występuje tylko u niektórych przedstawicieli typu. Układ nerwowy to nieparzysty zwój mózgowy z dwoma bocznymi pniami. Samce mają po dwa jądra z nasieniowodami, które łączą się w jeden przewód wytryskowy w narządzie kopulacyjnym. Samice mają początkowo 1-2 jajniki, które z wiekiem rozpadają się na pakiety.

Rozmnażanie

To zwierzęta rozdzielnopłciowe. Po kopulacji specjalne gruczoły zamykają żeński otwór płciowy. Zapłodnienie następuje w jamie ciała samicy. W rozwoju larw są obecni żywiciele pośredni. Są to najczęściej skorupiaki i owady. Te zaś zjedzone przez kręgowce zarażają się, stając się żywicielami ostatecznymi.

© medianauka.pl, 2020-11-15, ART-3939


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Aleksander Rajski - Zoologia, ISBN 83-01-06181-2, PWN 1988
  • Praca zbiorowa - Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984Polecamy w naszym sklepie

Zoologia Szkarłupnie-płazy
kolorowe skarpetki góra lodowa
Zoologia stawonogi
Kolorowe skarpetki Kostka
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.