Kolcogłowy

Kolcogłowy

Kolcogłowy (Acanthocephala) to mało znany w powszechnej świadomości typ bezkręgowców, pasożytów wewnętrznych kręgowców i bezkręgowców. Zaliczamy do niego ponad 500 gatunków.

Najbardziej znane to:

To pasożyty głównie ryb, kaczek, gęsi i świń.

Wygląd

Kolcogłowy mają dość oryginalny wygląd. Część przednia składa się z ruchomego i wyciąganego z jamy ciała ryjka upstrzonego haczykowatymi kolcami. Cześć głowowa nadaje zwierzęciu przerażający wygląd. Kolce pozwalają mu zaczepić się w jelitach żywiciela.

Występowanie i środowisko

Prawdopodobnie mają zasięg kosmopolityczny.

Tryb życia i zachowanie

Dorosłe osobniki to pasożyty układu pokarmowego kręgowców, larwy zaś pasożytują w ciałach stawonogów.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi kilka milimetrów do nawet 50 cm. Samiec jest mniejszy od samicy. ciało stanowi wór skórno-mięśniowy. Przewodu pokarmowego w zasadzie nie ma. Układ wydalniczy występuje tylko u niektórych przedstawicieli typu. Układ nerwowy to nieparzysty zwój mózgowy z dwoma bocznymi pniami. Samce mają po dwa jądra z nasieniowodami, które łączą się w jeden przewód wytryskowy w narządzie kopulacyjnym. Samice mają początkowo 1-2 jajniki, które z wiekiem rozpadają się na pakiety.

Rozmnażanie

To zwierzęta rozdzielnopłciowe. Po kopulacji specjalne gruczoły zamykają żeński otwór płciowy. Zapłodnienie następuje w jamie ciała samicy. W rozwoju larw są obecni żywiciele pośredni. Są to najczęściej skorupiaki i owady. Te zaś zjedzone przez kręgowce zarażają się, stając się żywicielami ostatecznymi.





Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Aleksander Rajski - Zoologia, ISBN 83-01-06181-2, PWN 1988
  • Praca zbiorowa - Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984

© medianauka.pl, 2020-11-15, A-3939



©® Media Nauka 2008-2023 r.