Logo Media Nauka

Facebook

Kanianka polna (Cuscuta campestris)

Czy w Polsce można jeszcze odkryć nowe gatunki zwierząt?

 

Czasem można się spotkać z przekonaniem u ludzi, że w świecie zwierząt w Polsce wszystko już zostało zbadane i powiedziane. Jak bardzo poznaliśmy rodzime gatunki zwierząt? Czy można w Polsce jeszcze coś odkryć?

Oczywiście, że tak! Odpowiedź jest twierdząca nawet w stosunku do pytania o nowe gatunki.

W przypadku ssaków prawdopodobnie nie trafimy na nowe gatunki nieznane w świecie zoologów, jednak można spotkać w Polsce gatunki, które nigdy wcześniej w naszym kraju nie występowały. Takim przykładem jest szakal złocisty, w przypadku którego od 2015 roku pojawiają się doniesienia o obserwacji tego drapieżnika w naszym kraju i to w różnych jego rejonach. Prawdopodobnie mamy do czynienia z ekspansją tego gatunku nasze tereny. Wcześniej gatunek ten notowano w Niemczech i w Czechach.

Podobnie jest w świecie ptaków, płazów i gadów. W przypadku ptaków możliwości obserwacji gatunków, które nie są zaliczane do naszej awifauny jest jeszcze więcej, a to z uwagi na łatwość z jaką ptaki pokonują duże odległości lub przypadki ucieczek z hodowli. Można więc spotkać u nas gęsi tybetańskie, pelikany, ibisy, warzęchy, flamingi, sępniki, a nawet papugi.

W przypadku ryb na przykład dopiero niedawno odkryto, że koza dunajska występuje w dorzeczu Odry. W ogóle opisanie tego gatunku miało miejsce zaledwie w 1969 roku. Przyczyna jest prozaiczna - to gatunek bardzo podobny do kozy pospolitej.

W Bałtyku od czasu do czasu można obserwować nawet wieloryby.

Podobieństwo wielu gatunków daje szanse na odkrycie nowych taksonów. Trzeba jednak mieć w takim przypadku ogromną wiedzę biologiczną, dostęp do badań genetycznych, gdyż odróżnianie od siebie na prawdę podobnych do siebie zwierząt bywa czasem trudne nawet dla specjalistów.

Jest jeszcze jeden aspekt, który daje nadzieję na odkrycie nie tylko występowania nowego gatunku, ale i nowego gatunku w ogóle. To wielość taksonów w świecie owadów i innych bezkręgowców, nie wspominając o niższych organizmach.

Samych owadów mamy w Polsce według wielu szacunków nawet 30 000! Liczba gatunków muchówek szacowana jest na 7000, chrząszczy ponad 6000, błonkówek minimum na 4000, a motyli na 3200! Są to tylko szacunki. Naukowcy spodziewają się znalezienie w naszym kraju jeszcze około 2000 gatunków błonkówek i tyle samo muchówek.

W przypadku bezkręgowców liczbę gatunków w Polsce szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy!

Tu jest ogromne pole dla badaczy przyrody i można się spodziewać nowych odkryć w obszarze występowania gatunków nie tylko w Polsce, ale na świecie w ogóle.

Aby zbadać opisane gatunki tylko jednej rodziny polskich błonkówek gąsienicznikowatych, mając do dyspozycji złapane już okazy (powodzenia!) i poświęcając czas na badanie jednego z gatunków przez jeden dzień (również powodzenia!) , jednemu badaczowi zajęło by to 3,5 roku!

Wyżej mówiliśmy tylko o samym opisywaniu nowych gatunków w Polsce. Wchodząc w szczegóły jest jeszcze ciekawiej.

W rzeczywistości w przypadku większości zwierząt rodzimej fauny nie wiemy zbyt wiele albo wręcz nic o ich zwyczajach, rozrodzie, budowie anatomicznej, procesach życiowych.

Idąc tym samym tokiem myślenia, gdybyśmy poświęcili rok badań i obserwacji każdemu z gatunkowi gąsienicznikowatych, to jednemu badaczowi zajęło by to ponad 1300 lat! Nawet, gdyby badać 10 gatunków naraz, to potrzeba aż dwóch pokoleń na zbadanie tej rodziny błonkówek.

Może się tylko wydawać, że wszystko już wiemy o polskiej przyrodzie. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna, a różnorodność, póki co, wspaniała i ogromna. Oby tak zostało.


© medianauka.pl, 2020-04-19, ART-3745

 
Ostatnio opublikowane w Pytajniku ...

Biec czy iść w deszczu?
Biec czy iść w deszczu?

To klasyczne pytanie: czy aby mniej zmoknąć trzeba biec, czy spokojnie iść? Jak to jest na prawdę?

Dlaczego Beduini noszą czarne szaty?
Dlaczego Beduini noszą czarne szaty?

Dlaczego Beduini na pustyni noszą czarne szaty? Czy kolor czarny nie absorbuje silniej światła słonecznego?

Czym się różni krokodyl od aligatora?
Czym się różni krokodyl od aligatora?

Czy krokodyl i aligator to synonimy? Czy łatwo je odróżnić od siebie? Jakie cechy charakteryzują te zwierzęta?Zobacz też

OwadyOwady
Znamy 32 współcześnie żyjących rzędów owadów, 25 występuje w Polsce. Liczba gatunków na świecie jest szacowana na 1 000 000. W Polsce - około 30 000 gatunków. Znajdziesz tutaj wiele informacji o owadach, ich systematyce, cechach charakterystycznych, sposobach zachowań, anatomii oraz biologii życia.
BezkręgowceBezkręgowce
Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milionPolecamy w naszym sklepie

Laboratorium w szufladzie Biologia
Kolorowe skarpetki Góry i lasy
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.