Czy można żyć wiecznie?

Czy śmierć jest nieodzownym elementem każdego organizmu, podobnie jak jego narodziny? Czy istnieją na Ziemi organizmy, które nie umierają i mogą żyć wiecznie?

Gąsienica
© oedefeld1969 - stock.adobe.com

Chodzi nam o przypadek osobniczy, który nigdy nie umiera, a nie o otrzymaniu potomka. Rozpatrujemy więc skrajnie ekstremalny przypadek - oto ten właśnie, konkretny osobonik ma żyć wiecznie. Czy to możliwe?

W naturze wydaje się, że nie istnieje takie zjawisko, a śmierć wydaje się być powszechna i ostateczna.

Przykład pospolitej, także w naszym kraju, stułbi pokazuje jednak coś zdumiewającego i niezwykle interesującego.

Polipy stułbi rozmnażają się bezpłciowo (obojnaczo) przez pączkowanie. Mają też zdumiewające wręcz zdolności regeneracyjne. Już z zaledwie 1/100 części ciała stułbia może odtworzyć całą resztę swojego organizmu! Ta właśnie zdolność może posłużyć do przedłużania życia zwierzęcia teoretycznie w nieskończoność.

Jeżeli sztucznie będziemy obcinać stopę stułbi, ta nagle przestanie się rozmnażać i całą swoją energię skieruje na odtworzenie reszty organizmu. W ten sposób można w teorii odmładzać polip w sposób ciągły. Należy nie dopuszczać do rozrodu i stale utrzymywać przy życiu poprzez obcinanie fragmentu ciała oraz przy stałym dostarczaniu żywności.

Rozród polipa powoduje wyczerpanie i śmierć organizmu, jednakże prawdopodobnie w rzeczywistości środek odmładzający w postaci amputacji znacznej części ciała również ma swoje granice.

Powyżej opisane doświadczenie jest ze swojej istoty okrutne i powyższe rozważania są teoretyczne. Choć wykonuje się eksperymenty związane ze zdolnościami regeneracyjnymi organizmów, to eksperyment, polegający na sztucznym podtrzymywaniu życia, jest co najmniej bardzo wątpliwy etycznie. I jak to brzmi!

Z jakiegoś powodu natura obdarzyła śmiercią wszystkie żywe istoty, bez wyjątku. Może zwyczajnie uszanujmy jej wolę ...




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Parzydełkowce (Cnidaria)


Parzydełkowce (Cnidaria) to typ zwierząt dwuwarstwowych, bezkręgowych, do którego zaliczamy około 9000 gatunków w 3 gromadach. W Bałtyku występuje około 27 gatunków.

Bezkręgowce


Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion

Mięczaki


Mięczaki (Mollusca) to typ zwierząt bezkręgowych, który liczy dziś około 125 000 gatunków. Wyróżniamy dwa podtypy: obunerwce i muszlowce. Mięczaki to typ bezkręgowców wolno żyjących bardzo zróżnicowany. Prawie żadna z cech nie jest wspólna dla wszystkich podrzędnych jednostek systematycznych.

Szkarłupnie (Echinodermata)


Szkarłupnie (Echinodermata) to typ zwierząt bezkręgowych, który liczy dziś około 6 000 gatunków, skupionych w 5 gromadach, 36 rzędach i 145 rodzinach.

Zwierzęta


Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.


© medianauka.pl, 2020-11-01, A-3932



©® Media Nauka 2008-2023 r.