Logo Media Nauka

Facebook

Mięczaki (Mollusca)

Mięczaki (Mollusca) to typ zwierząt bezkręgowych, który liczy dziś około 125 000 gatunków. Wyróżniamy dwa podtypy: obunerwce i muszlowce.

Wygląd

Mięczaki to typ bezkręgowców wolno żyjących bardzo zróżnicowany. Prawie żadna z cech nie jest wspólna dla wszystkich podrzędnych jednostek systematycznych. Występuje zwykle symetria dwuboczna za wyjątkiem ślimaków. Mięczaki mają miękkie, bez budowy segmentowej ciało, w którym zwykle można wyróżnić głowę (za wyjątkiem małżów i łódkonogów), nogę i worek trzewiowy, a także płaszcz. Często płaszcz wytwarza muszlę, zbudowaną ze związków organicznych (koncholiny) i związków wapnia.

Wybierz rozdział

Głowonogi
Głowonogi

(Cephalopoda)
Małże
Małże

(Bivalvia)
Ślimaki
Ślimaki

(Gastropoda)

Nazwa typu
Mięczaki (Mollusca)
Występowanie
Cały świat.
Liczba gatunków na świecie
125 000
Systematyka
Domena: eukarionty
Królestwo: zwierzęta
Typ: mięczaki

Pozostałe gromady

  • jednotarczowce (Monoplacophora)

Występowanie i środowisko

Żyją w morzach, wodach słodkich, na lądzie (tylko ślimaki) całego świata.

Tryb życia i zachowanie

Zwykle powolne na lądzie (ślimaki), prowadzące osiadły tryb życia (małże) lub ruchliwe (głowonogi). Te ostatnie są inteligentne.

Morfologia i anatomia

Między płaszczem a workiem trzewiowym (jama płaszczowa) znajdują się skrzela, ujście nerek i odbyt. W gardzieli zwykle znajduje się koncholinowa płytka, zwana tarką, z licznymi ząbkami. Prosty przewód pokarmowy jest wyposażony w dwa gruczoły ślinowe, gruczoł trawienny (wątroba).

budowa zewnętrzna ryby
Budowa zewnętrzna ślimaka

Tablica interaktywna

Rozmnażanie

Rozmnażanie jest płciowe, czasem występuje obojnactwo. Są rozdzielnopłciowe.

Znaczenie

Ślimaki wyrządzają szkody w rolnictwie, są też żywicielami wielu pasożytów człowieka i zwierząt. Część gatunków mięczaków jest jadalna, są to na przykład omułki i ostrygi.

Galeria zdjęć i grafik


© medianauka.pl, 2014-01-05, ART-2170
Data aktualizacji artykułu: 2017-02-23 

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.