Logo Media Nauka

Facebook


Głowonogi

Głowonogi (Cephalopoda) to gromada mięczaków. Do głowonogów zalicza się największe i najlepiej zorganizowane i wyspecjalizowane mięczaki na świecie. Znamy około 600 gatunków głowonogów.

Wygląd

W budowie ciała widać wyraźnie głowę i tułów. Jest ono dwubocznie symetryczne. Na głowie osadzone są ramiona z przyssawkami oraz narząd, który wyprowadza wodę z jamy płaszczowej.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Thaumoctopus mimicus

Thaumoctopus mimicus to gatunek głowonoga z rzędu ośmiornic. Ramiona są wąski i bardzo długie. Ubarwienie brązowe z jasnymi plamami i prążkami. Gatunek występuje w Indopacyfiku.


Sepioteuthis sepioidea

Sepioteuthis sepioidea to gatunek głowonoga z rzędu kałamarnic i rodziny kalmarowatych. Ubarwienie bardzo zmienne. Dobrze są widoczne duże oczy. Kalmar ten ma niezwykła zdolność do zmiany koloru ciała.


Łodzik piękny, łodzik perłowyŁodzik piękny, łodzik perłowy

Nautilus pompilius

Łodzik piękny, łodzik perłowy (Nautilus pompilius) to gatunek głowonoga. Od otworu gębowego odchodzi wiele macek bez przyssawek. Od środka muszla posiada warstwę perłową.


Mątwa zwyczajnaMątwa zwyczajna

Sepia officinalis

Mątwa zwyczajna (Sepia officinalis) to gatunek głowonoga z rodziny mątwowatych, najpospolitszy gatunek tej rodziny. Ciało jest spłaszczone grzbieto-brzusznie. Owalny worek trzewiowy jest otoczony dwiema płetwami.


Ośmiornica olbrzymiaOśmiornica olbrzymia

Enteroctopus dofleini

Ośmiornica olbrzymia to gatunek głowonoga należący do rodziny ośmiornic. To jedna z największych ośmiornic świata. Ubarwienie czerwonobrązowe. Od głowy odchodzą ramiona z dwoma rzędami przyssawek.Występowanie i środowisko

Głowonogi to zwierzęta morskie.

Tryb życia i zachowanie

Głowonogi poruszają aktywnie się na zasadzie napędu odrzutowego. Skurcze mięśni wyrzucają z płaszcza wodę, nadając zwierzętom przyspieszenie. To zwierzęta krótkowieczne. Zwykle żyją jeden rok.

Morfologia i anatomia

Długość niektórych głowonogów może dochodzić nawet do kilkunastu metrów, a ciężar ciała wiele tysięcy kilogramów. Najczęściej jednak ciężar głowonoga to kilka kilogramów i długość ciała dochodząca do 20-100 cm. Narządy zmysłów są bardzo dobrze rozwinięte, a oczy przypominają budową oczy zwierząt kręgowych. U zwierząt tych obserwuje się czynności psychiczne. Układ nerwowy cechuje się silną koncentracją, którego częścią główną jest mózg. Mózg, co wyjątkowe u bezkręgowców, osłonięty jest chrzęścią. Często głowonogi posiadają gruczoł czernidłowy, który umożliwia wystrzykiwanie do wody ciemnej substancji. Głowonogi oddychają skrzelami.

Rozmnażanie

To zwierzęta rozdzielnopłciowe. Przechodzą rozwój prosty.

Pożywienie

To najczęściej drapieżniki.

Ochrona i zagrożenia

Ciekawostki

Głowonogi zaliczane są do owoców morza. Masowo poławia się kalmary, ośmiornice.

Czernidło było wykorzystywane jako tusz.

Ze skorupy łodzików wyrabia się ozdoby.

Choć nie znamy kompletnego okazu przedstawicieli ogromnych głowonogów zaliczanych do rodzaju kałamarzec (Architheuthis), o których można przeczytać w powieściach, jakoby były one w stanie atakować nawet statki, to z cała pewnością w oceanach na dużych głębokościach zwierzęta te istnieją. Dowody na to wiele razy znajdowano w żołądkach kaszalotów, a także w postaci resztek wyrzucanych przez morze na plaże.

Galeria zdjęć


© Media Nauka, ART-GROM10Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.