Logo Media Nauka

Facebook


Ślimaki

Ślimaki (Gastropoda) to gromada zwierząt należąca do typu mięczaków. Ślimaki to najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana gromada mięczaków z podtypu muszlowców. Prawdopodobnie dziś na świecie żyje około 105 000 gatunków z czego większość żyje w morzach, 10 000 zamieszkuje wody słodkie, a 25 000 gatunków, to ślimaki lądowe. Wyróżniamy podgromady: przodoskrzelne (Prosobranchia), Euthyneura. W Polsce żyje 221 gatunków, w tym 6 morskich, 45 słodkowodnych i 170 lądowych.

Wygląd

Mają asymetryczną budowę ciała. Ślimaki mają wyraźną głowę wyposażoną w dwie pary czułków, nogę i długi worek trzewiowy. Zwykle wykształcają muszlę (skorupę), która na lądzie nie jest dłuższa niż 20 cm. Morskie gatunki wytwarzają muszle o długości do 60 cm. Muszla jest spiralnie skręcona.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.

Murex ternispina

Murex ternispina to gatunek ślimaka morskiego z rodzaju rozkolec i rodziny rozkolcowatych, który wytwarza piękne i charakterystyczne muszle. Muszla ma grube ściany, jest pełna żeber i guzów.

Błotniarka stawowa, nieruchBłotniarka stawowa, nieruch PL

Lymnaea stagnalis

Błotniarka stawowa, nieruch (Lymnaea stagnalis) to ślimak słodkowodny z rodziny błotniarkowatych. Muszla ma zawsze jednolity odcień barwy. Otwór cienkiej i kruchej muszli jest duży, o ostrych brzegach.

Bursztynka pospolitaBursztynka pospolita PL

Succinea putris

Bursztynka pospolita (Succinea putris) to ślimak z rodziny bursztynkowatych o małej muszli w kolorze bursztynu. Muszla jest na tyle mała, że ślimak nie ma możliwości się w niej schować.

Pomrowik polnyPomrowik polny PL

Deroceras agreste

Pomrów polny, pomrowik polny (Deroceras agreste) to gatunek nagiego ślimaka z rodziny pomrówiowatych. Ciało białawe, szarożółtawe, brunatne, z delikatnym, marmurkowym deseniem, poważny szkodnik upraw.

Pomrów błękitnyPomrów błękitny PL

Bielzia coerulans

Pomrów błękitny (Bielzia coerulans) to ślimak z rzędu trzonkoocznych, rodziny pomrowów, spotykany w Karpatach. Nie wytwarza muszli. Otwór oddechowy leży w tylnej połowie krawędzi płaszcza. Ma często błękitny kolor.

Pomrów czarniawyPomrów czarniawy PL

Limax cinereoniger

Pomrów czarniawy (Limax cinereoniger) to gatunek dość dużego i pospolitego w Polsce ślimaka z rodziny pomrowów. Ma zmienne ubarwienie, szare lub czarniawe, jednolite, a czasem z czarnymi plamami.

Ślimak winniczekŚlimak winniczek PL

Helix pomatia

Ślimak winniczek (Helix pomatia) to największy w Polsce ślimak mający muszlę. Muszla jest jasnobrązowa, często z ciemniejszymi pasami. Jest jadalnym ślimakiem. Jest szkodnikiem w winnicach i ogrodach.

Wstężyk gajowy, ślimak gajowyWstężyk gajowy, ślimak gajowy PL

Capaea nemoralis

Wstężyk gajowy, ślimak gajowy (Capaea nemoralis) to nasz rodzimy, pospolity ślimak. Cechą charakterystyczną wstężyka gajowego jest czarna lub brązowa warga otaczająca otwór muszli, co odróżnia go od ślimaka ogrodowego.

Zatoczek rogowyZatoczek rogowy PL

Planorbarius corneus

Zatoczek rogowy (Planorbarius corneus) to gatunek ślimaka z rodziny zatoczkowatych o krążkowatej, ciemnej muszli, skręconej w jednej płaszczyźnie, spotykany w akwariach.

Żyworodka pospolitaŻyworodka pospolita PL

Viviparus contectus

Żyworodka pospolita, żyworodka jeziorna, nalęgotka pospolita (Viviparus contectus) to gatunek ślimaka z rodziny żyworodkowatych o stożkowato-kulistej, spiralnie zwiniętej, brązowawej muszli. Wierzchołek muszli szpiczasty.


Inne gatunki

  • Zagrzebka sklepiona (Bithynia leachi)
  • Zagrzebka pospolita (Bithynia tentaculata)
  • Błotniarka moczarowa (Lymnaea truncatula, Galba truncatula)
  • Rozdepka rzeczna (Theodoxus fluviatilis)
  • Nalęgotka rzeczna, nalęgotka żyworodka (Viviparus viviparus)

Występowanie i środowisko

Są obecne w wodach oceanicznych i morskich oraz słodkich całego świata, występują także na lądzie.

Tryb życia i zachowanie

Lądowe ślimaki są bardzo powolne, morskie bywają ruchliwe.

Morfologia i anatomia

Oddychają skrzelami i powierzchnią jamy płaszczowej. Na końcu czułków znajdują się oczy, które reagują na natężenie światła i prawdopodobnie kontury z odległości 1-2 cm. Zakończenia dotykowe są na całym ciele. Od spodu głowy znajduje się otwór gębowy wyposażony w tarkę. Worek trzewiowy z narządami wewnętrznymi jest schowany w muszli, jest usytuowany nad nogą. powierzchnię ciała ślimaków stanowi nabłonek migawkowy z gruczołami śluzowymi. Obok nasady skrzeli znajdują się narządy zmysłu chemicznego - osfradia. Komórki smakowe znajdują się w jamie gębowej ale także na całej powierzchni ciała, która nie jest osłonięta skorupą.

Rozmnażanie

Są rozdzielnopłciowe lub występuje u nich hermafrodytyzm. Dymorfizm płciowy jest nieznaczny. Ślimaki wodne składają jaja w kokonach. Ślimaki lądowe składają jaja osłonięte skorupką. Niektóre gatunki są jajożyworodne. W cyklu rozwoju ślimaków występuje tak zwany weliger, czyli postać larwalna. W większości przypadków rozwój jest prosty.

Pożywienie

Ślimaki są roślinożerne. Niektóre gatunki atakują dżdżownice, inne ślimaki strzykwy i rozgwiazdy.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Z wydzieliny gruczołu hipobranchialnego, znajdującego się w jamie płaszczowej wytwarzano niegdyś purpurę (do farbowania tkanin).

Galeria zdjęć


© Media Nauka, ART-GROM11


Polecamy w naszym sklepie

Zoologia bezkręgowce
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Zoologia stawonogi
Zoologia stawonogi
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.