PL

Błotniarka stawowa, nieruch

Błotniarka stawowa, nieruch (Lymnaea stagnalis) to ślimak słodkowodny z rodziny błotniarkowatych o brązowej, szarej lub żółtawej, wieżyczkowatej muszli ze smukłą skrętką. Muszla ma zawsze jednolity odcień barwy. Otwór cienkiej i kruchej muszli jest duży, o ostrych brzegach.


Błotniarka stawowa, nieruch (Lymnaea stagnalis)
© de_marco - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce występuje na terenie całego kraju poza obszarami górskimi. Ślimaka tego można znaleźć w stawach, jeziorach, a także wodach wolno płynących. To bardzo pospolity ślimak, można go znaleźć przy wodnych roślinach.

Tryb życia i zachowanie

Ślimak ten żyje nawet 5 lat.

Pożywienie

To nasz najbardziej żarłoczny wodny ślimak. Odżywia się pokarmem roślinnym, zjada też śluz, skrzek, kokony ślimaków, padlinę.

Rozmnażanie

Okres rozrodu przypada na kwiecień-wrzesień. Ślimaki tego gatunku rozmnażają się poprzez zapłodnienie krzyżowe, ale możliwe jest też samozapłodnienie. Ślimak jaja składa do owalnych kokonów i przytwierdza je do roślin wodnych. W jednym kokonie może być około 100 jaj, a w ciągu miesiąca jeden osobnik może ich złożyć nawet 21. Rozwój embrionalny uzależniony jest od temperatury wody, trwa do miesiąca. W jednym roku pojawiają się nawet dwa pokolenia tego gatunku.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Błotniarka jest odporna na wysychanie i zanieczyszczenie zbiornika wodnego.

Ciekawostki

To nasz największy ślimak wodny.

Stanowi dobrą przynętę na węgorza i łososia.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2016-06-07, GAT-1056

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Błotniarka stawowa, nieruch
      

Okres rozrodu błotniarki stawowej w Polsce.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaNiektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.