Ślimak helenka

Ślimak helenka (Anentome helena) to gatunek ślimaka słodkowodnego z rodziny Nassariidae. Można go hodować w akwarium. Muszla żółto-brązowa, świderkowata, stożkowata. Syfon rurkowaty.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Ślimak helenka (Anentome helena)

© dmitrimaruta – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Naturalne tereny występowania tego ślimaka to południowa-wschodnia Azja, Indonezja i Tajlandia. Gatunek jest często spotykany w płytkich zbiornikach wodnych z czystą wodą.

Tryb życia i zachowanie

Porusza się dość szybko.

Morfologia i anatomia

Długość muszli wynosi do 17-35 mm.

Pożywienie

To drapieżca polujący na inne ślimaki. To biologiczna broń w akwarium na plagi innych ślimaków. Helena dość szybko atakuje swoją ofiarę i wysysa ze skorupy innego ślimaka doszczętnie. Jest w stanie zaatakować i zjeść znacznie większego od siebie osobnika.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Inne nazwy dla tego ślimaka to krwawa helenka, krwawa helena, ślimak zabójca, anentome helena, clea helena. Akwarium dla tego ślimaka powinno mieć podłoże z drobnego piasku lub żwirku. Woda powinna być czysta i wydajnie filtrowana.

Pytania

Pytania

Czy Helenka atakuje krewetki?

Nie.

Czy ślimak helenka zjada rybki?

Zdarzają się takie sytuacje, ale tylko wyjątkowo. Może mieć to miejsce w przypadku niedostatku pożywienia lub gdy mięczak konsumuje padlinę. Ryby powinny być też na tyle duże, by ślimak na nie polował. Ślimak helenka preferuje towarzystwo ryb spokojnych. Z kolei ryby zjadające ślimaki to między innymi bocja wspaniała, brzanka, giętkoząb, kolcobrzuch, pielęgniczka Ramireza.

Ile kosztuje slimak helenka?

Cena jednego ślimaka wynosi od 3 do 5 zł.Pokrewne gatunki bezkręgowcówBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Jörg Vierke – Małe akwarium, ISBN 987-83-7073-965-2, Multico Oficyna wydawnicza 2011

© medianauka.pl, 2023-11-26, GAT-646852
©® Media Nauka 2008-2023 r.