Logo Media Nauka

Facebook

Jakie zwierzęta są najbardziej wytrzymałe?

W jak ekstremalnych warunkach może żyć organizm zwierzęcia? Czy jakiekolwiek zwierzę może przeżyć w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach? Odpowiedź może zaskoczyć.

Gąsienica
© rukanoga - stock.adobe.com

Typ naszej redakcji pada na niesporczaki.

Ich wygląd jest iście nie z tego świata. Brak wyraźnej głowy z dziwnym otworem gębowym z przodu, 4 pary odnóży z jakby pazurkami, misiowaty kształt nadaje im cech obcości. Można je spotkać na całym świecie, głównie w środowisku wodnym. Tak, na Antarktydzie także! Na wilgotnym mchu można ich znaleźć setki tysięcy na niewielkiej powierzchni. Są bardzo małe, zwykle nie przekraczają 0,5-1 mm długości.

Wytrzymałość niesporczaków na warunki zewnętrzne jest imponująca. Gdy zwierzę znajdzie się w niesprzyjających warunkach zewnętrznych tworzy cystę, otorbiając się, wchodzi w stan uśpienia. Jego zegar biologiczny zatrzymuje się. W tym stanie może przeczekać wiele lat.

Ekstremalnie wysokie temperatury

Niesporczak wytrzymuje temperaturę 100°C. To przecież temperatura wrzącej wody. Aż trudno uwierzyć, że jakiekolwiek zwierzę może przeżyć ugotowanie w we wrzątku.

Ekstremalnie niskie temperatury

Tu dzieje się coś wręcz absolutnie niewyobrażalnego. Niesporczak może przetrwać w temperaturze -272°C. Do zera bezwzględnego już niewiele brakuje. To temperatura ciekłego helu! Ciekawe, jakie mechanizmy ewolucyjne przystosowały te zwierzęta do wypracowania metod przeżycia w tak ekstremalnych warunkach?

Kosmiczna podróż

Niesporczaki są w stanie przeżyć w kosmosie krótki czas liczony w dniach bez jakiejkolwiek ochrony. Są więc odporne na warunki próżni i promieniowania UV, choć pełne spektrum promieniowania zabija "wodne misie". Wystarczy jednak ukryć niesporczaka w bryłce meteoroidu, aby móc go wysłać w kosmos by kolonizować inne światy!

Ekstremalne środowisko chemiczne

Niesporczaka można umieścić w atmosferze gazowej, różniącej się od składu powietrza diametralnie, również bez szkody dla życia tych żyjątek. Niesporczaki przeżyją w czystym wodorze, azocie, dwutlenku węgla, a nawet siarkowodorze. Można je wrzucić do alkoholu, a nawet kwasu.

Determinacja życia w opisanym przypadku imponuje i ukazuje jakimi my kruchymi istotami jesteśmy.

Czy są jeszcze inne organizmy, które wytrzymują takie warunki środowiskowe? Tak. Z pewnością można znaleźć podobne przykłady wśród innych bezkręgowców. Jednak wszystkie zwierzęta wyżej zorganizowane tracą możliwość przeżycia w trudnych warunkach. Stają się bardziej kruche.© medianauka.pl, 2020-11-08, ART-3937

 
Ostatnio opublikowane w Pytajniku ...

Co to jest huba? Czy jest jadalna?
Co to jest huba? Czy jest jadalna?

Czy huby to wyodrębniony takson z królestwa grzybów? Czy to grzyby jadalne, czy też trujące? Do czego wykorzystuje się huby?

Największe jaja na świecie
Największe jaja na świecie

Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?

Jak powstają perły?
Jak powstają perły?

W jaki sposób powstaje perła? Czy jest to wytwór sztuczny, czy naturalny? Czy w Polsce można znaleźć perłę?Zobacz też

BezkręgowceBezkręgowce
Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion
Ciekawostki o bezkręgowcachCiekawostki o bezkręgowcach
Ciekawostki o bezkręgowcach, zbiór ciekawych faktów z życia tych zwierząt. Opisujemy największe, najmniejsze, najdziwniejsze bezkręgowce świata, przyglądamy się ich zachowaniom i środowisku życia tych zwierząt.
NiesporczakiNiesporczaki
Niesporczaki (Tardigrada) to typ drobnych bezkręgowców, czasami uważany za podtyp stawonogów. To jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt na świecie!
ZwierzętaZwierzęta
Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.