logo

Jakie zwierzęta są najbardziej wytrzymałe?

W jak ekstremalnych warunkach może żyć organizm zwierzęcia? Czy jakiekolwiek zwierzę może przeżyć w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach? Odpowiedź może zaskoczyć.

Gąsienica
© rukanoga - stock.adobe.com

Typ naszej redakcji pada na niesporczaki.

Ich wygląd jest iście nie z tego świata. Brak wyraźnej głowy z dziwnym otworem gębowym z przodu, 4 pary odnóży z jakby pazurkami, misiowaty kształt nadaje im cech obcości. Można je spotkać na całym świecie, głównie w środowisku wodnym. Tak, na Antarktydzie także! Na wilgotnym mchu można ich znaleźć setki tysięcy na niewielkiej powierzchni. Są bardzo małe, zwykle nie przekraczają 0,5-1 mm długości.

Wytrzymałość niesporczaków na warunki zewnętrzne jest imponująca. Gdy zwierzę znajdzie się w niesprzyjających warunkach zewnętrznych tworzy cystę, otorbiając się, wchodzi w stan uśpienia. Jego zegar biologiczny zatrzymuje się. W tym stanie może przeczekać wiele lat.

Ekstremalnie wysokie temperatury

Niesporczak wytrzymuje temperaturę 100°C. To przecież temperatura wrzącej wody. Aż trudno uwierzyć, że jakiekolwiek zwierzę może przeżyć ugotowanie w we wrzątku.

Ekstremalnie niskie temperatury

Tu dzieje się coś wręcz absolutnie niewyobrażalnego. Niesporczak może przetrwać w temperaturze -272°C. Do zera bezwzględnego już niewiele brakuje. To temperatura ciekłego helu! Ciekawe, jakie mechanizmy ewolucyjne przystosowały te zwierzęta do wypracowania metod przeżycia w tak ekstremalnych warunkach?

Kosmiczna podróż

Niesporczaki są w stanie przeżyć w kosmosie krótki czas liczony w dniach bez jakiejkolwiek ochrony. Są więc odporne na warunki próżni i promieniowania UV, choć pełne spektrum promieniowania zabija "wodne misie". Wystarczy jednak ukryć niesporczaka w bryłce meteoroidu, aby móc go wysłać w kosmos by kolonizować inne światy!

Ekstremalne środowisko chemiczne

Niesporczaka można umieścić w atmosferze gazowej, różniącej się od składu powietrza diametralnie, również bez szkody dla życia tych żyjątek. Niesporczaki przeżyją w czystym wodorze, azocie, dwutlenku węgla, a nawet siarkowodorze. Można je wrzucić do alkoholu, a nawet kwasu.

Determinacja życia w opisanym przypadku imponuje i ukazuje jakimi my kruchymi istotami jesteśmy.

Czy są jeszcze inne organizmy, które wytrzymują takie warunki środowiskowe? Tak. Z pewnością można znaleźć podobne przykłady wśród innych bezkręgowców. Jednak wszystkie zwierzęta wyżej zorganizowane tracą możliwość przeżycia w trudnych warunkach. Stają się bardziej kruche.© medianauka.pl, 2020-11-08, ART-3937

 
Ostatnio opublikowane w Pytajniku ...

Dlaczego w atmosferze nie ma wodoru?
Dlaczego w atmosferze nie ma wodoru?

Skoro wodór to jeden z najbardziej powszechnych pierwiastków w kosmosie, to dlaczego w naszej atmosferze występuje zaledwie w śladowej ilości?

Dlaczego niebo jest niebieskie?
Dlaczego niebo jest niebieskie?

Skoro Słońce jest żółte a kosmos czarny, to dlaczego niebo jest niebieskie za dnia? Czy to kwestia zanieczyszczenia powietrza?

Jak postępować przy zatruciu grzybami?
Jak postępować przy zatruciu grzybami?

Zatrucie grzybami może bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jak postępować w takim przypadku? Jak udzielić choremu pomocy?Zobacz też

BezkręgowceBezkręgowce
Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion
Ciekawostki o bezkręgowcachCiekawostki o bezkręgowcach
Ciekawostki o bezkręgowcach, zbiór ciekawych faktów z życia tych zwierząt. Opisujemy największe, najmniejsze, najdziwniejsze bezkręgowce świata, przyglądamy się ich zachowaniom i środowisku życia tych zwierząt.
NiesporczakiNiesporczaki
Niesporczaki (Tardigrada) to typ drobnych bezkręgowców, czasami uważany za podtyp stawonogów. To jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt na świecie!
ZwierzętaZwierzęta
Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.Polecamy w naszym sklepie

30 sekund O teoriach naukowych
Dzieci wszechświata. Biblioteka Montessori
Ekologia - krótkie wykłady
Egzamin maturalny Biologia
Botanika
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.