Jakie zwierzęta są najbardziej wytrzymałe?

W jak ekstremalnych warunkach może żyć organizm zwierzęcia? Czy jakiekolwiek zwierzę może przeżyć w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach? Odpowiedź może zaskoczyć.

Gąsienica
© rukanoga - stock.adobe.com

Typ naszej redakcji pada na niesporczaki.

Ich wygląd jest iście nie z tego świata. Brak wyraźnej głowy z dziwnym otworem gębowym z przodu, 4 pary odnóży z jakby pazurkami, misiowaty kształt nadaje im cech obcości. Można je spotkać na całym świecie, głównie w środowisku wodnym. Tak, na Antarktydzie także! Na wilgotnym mchu można ich znaleźć setki tysięcy na niewielkiej powierzchni. Są bardzo małe, zwykle nie przekraczają 0,5-1 mm długości.

Wytrzymałość niesporczaków na warunki zewnętrzne jest imponująca. Gdy zwierzę znajdzie się w niesprzyjających warunkach zewnętrznych tworzy cystę, otorbiając się, wchodzi w stan uśpienia. Jego zegar biologiczny zatrzymuje się. W tym stanie może przeczekać wiele lat.

Ekstremalnie wysokie temperatury

Niesporczak wytrzymuje temperaturę 100°C. To przecież temperatura wrzącej wody. Aż trudno uwierzyć, że jakiekolwiek zwierzę może przeżyć ugotowanie w we wrzątku.

Ekstremalnie niskie temperatury

Tu dzieje się coś wręcz absolutnie niewyobrażalnego. Niesporczak może przetrwać w temperaturze -272°C. Do zera bezwzględnego już niewiele brakuje. To temperatura ciekłego helu! Ciekawe, jakie mechanizmy ewolucyjne przystosowały te zwierzęta do wypracowania metod przeżycia w tak ekstremalnych warunkach?

Kosmiczna podróż

Niesporczaki są w stanie przeżyć w kosmosie krótki czas liczony w dniach bez jakiejkolwiek ochrony. Są więc odporne na warunki próżni i promieniowania UV, choć pełne spektrum promieniowania zabija "wodne misie". Wystarczy jednak ukryć niesporczaka w bryłce meteoroidu, aby móc go wysłać w kosmos by kolonizować inne światy!

Ekstremalne środowisko chemiczne

Niesporczaka można umieścić w atmosferze gazowej, różniącej się od składu powietrza diametralnie, również bez szkody dla życia tych żyjątek. Niesporczaki przeżyją w czystym wodorze, azocie, dwutlenku węgla, a nawet siarkowodorze. Można je wrzucić do alkoholu, a nawet kwasu.

Determinacja życia w opisanym przypadku imponuje i ukazuje jakimi my kruchymi istotami jesteśmy.

Czy są jeszcze inne organizmy, które wytrzymują takie warunki środowiskowe? Tak. Z pewnością można znaleźć podobne przykłady wśród innych bezkręgowców. Jednak wszystkie zwierzęta wyżej zorganizowane tracą możliwość przeżycia w trudnych warunkach. Stają się bardziej kruche.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Skąd się biorą bąbelki w napojach?

Skąd się biorą bąbelki w napojach?

Po otwarciu szampana, piwa lub innego napoju gazowanego pojawiają się bąbelki. Skąd się biorą te pęcherzyki?

Czy żyrafy mdleją?

Czy żyrafy mdleją?

Głowa żyrafy znajduje się bardzo wysoko i daleko od serca. Gdy żyrafa musi się napić, opuszcza głowę w dół i naraża się na omdlenie.

Sejmuria — przodek gadów

Sejmuria — przodek gadów

Sejmuria (Seymouria) to rodzaj płazów uważany za przodka współcześnie żyjących gadów. Sejmuria w swojej budowie ma cechy płazów i gadów.

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Bezkręgowce

Bezkręgowce

Bezkręgowce to gromada zwierząt, która wyróżnia się brakiem szkieletu wewnętrznego. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich zwierząt. Do bezkręgowców należy prawie 99% wszystkich współcześnie występujących zwierząt. Liczba opisanych gatunków przekracza 1 milion

Ciekawostki o bezkręgowcach

Ciekawostki o bezkręgowcach

Ciekawostki o bezkręgowcach, zbiór ciekawych faktów z życia tych zwierząt. Opisujemy największe, najmniejsze, najdziwniejsze bezkręgowce świata, przyglądamy się ich zachowaniom i środowisku życia tych zwierząt.

Niesporczaki

Niesporczaki

Niesporczaki (Tardigrada) to typ drobnych bezkręgowców, czasami uważany za podtyp stawonogów. To jedne z najbardziej wytrzymałych zwierząt na świecie!

Zwierzęta

Zwierzęta

Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.


© medianauka.pl, 2020-11-08, A-3937Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.