Bruzdnice

Okrzemki
© Morphart - stock.adobe.com

Bruzdnice (Dinoflagellata) to typ organizmów zaliczanych do protistów.

Wygląd

To organizmy jednokomórkowe, które w niektórych przypadkach tworzą kolonie. Większość posiada pancerz celulozowo-krzemionkowy. Każda bruzdnica posiada dwie wici.

Występowanie i środowisko

Są obecne w oceanach i morzach całego świata.

Tryb życia

Bruzdnice obracają się wokół własnej osi. Część tych mikroskopijnych organizmów wchodzi w symbiozę z meduzami,, koralowcami lub małżami (zooksantelle).

Morfologia i anatomia

Wiele gatunków zawiera barwniki, dzięki którym zachodzi w nich proces fotosyntezy.

Bruzdnice są wyjątkowe z uwagi na budowę jądra komórkowego, w którym chromosomy są stale skondensowane i zawsze w nim widoczne. Poza tym mejoza i mitoza przebiegają w wyjątkowy sposób. Podczas tych procesów podwójna błona jądra komórkowego pozostaje nienaruszona.

Znaczenie

Bruzdnice mają pewne znaczenie dla człowieka. Oto wybrane zagadnienia:

Rozmnażanie

Najczęściej rozmnażanie jest bezpłciowe i odbywa się przez podział, rzadko obserwuje się rozmnażanie płciowe.

Ciekawostki

Czasem zdarzają się masowe pojawy bruzdnic. To tak zwany zakwit. Ma on czerwonawy kolor. Zjawisko to nosi nazwę czerwonych przypływów. Wystąpienie czerwonego przypływu wiąże się z masowym wymieraniem ryb.

Pytania

Pytania

Jakie choroby wywołują bruzdnice u ludzi?

Bezpośrednio bruzdnice nie wywołują poważnych chorób, jednakże są one odpowiedzialne za wydzielanie silnych toksyn. Ponieważ bruzdnicami odżywiają się małże, zjedzenie ostryg lub omułków z obszaru czerwonego przypływu może spowodować tak zwane paralityczne zatrucie skorupiakowe, które objawia się niewydolnością oddechową i jest groźne dla życia człowieka.





Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Solomon, Berg, Martin, Villee - Biologia, ISBN 83-7073-090-6, MULTICO Oficyna wydawnicza 1996
  • Campbell, Reece, Urry, cain, wasserman. Minorsky, Jackson - Biologia, ISBN 978-83-7510-392-2, REBIS 2013

© medianauka.pl, 2021-01-19, A-3974



©® Media Nauka 2008-2023 r.