Gdzie żyją krokodyle?

Czy krokodyle żyją tylko w Nilu i prowadzą tylko wodny tryb życia? Czy można spotkać krokodyla w Polsce?

Gąsienica
© mgkuijpers - stock.adobe.com

Zasięg występowania krokodyli jest imponujący. Te największe ze współcześnie żyjących gadów występują na wszystkich kontynentach świata poza Europą i Antarktydą.

Generalnie brak tych zwierząt na całej półkuli północnej i w chłodniejszych rejonach świata. Krokodyle można jednak spotkać w klimacie umiarkowanym. Są to na przykład aligator amerykański.

W Polsce nigdzie, poza ogrodem zoologicznym, nie spotkamy tego groźnego gada. Jest u nas zwyczajnie zbyt zimno.

mapa występowania krokodyli na świecieNa mapie obok zaznaczono kolorem czerwonym obszary występowania krokodyli na całym świecie.

Występowanie krokodyli można także rozpatrywać pod kątem przynależności do danej rodziny. Aligatory występują w Azji oraz w obu Amerykach, gawiale żyją wyłącznie w Azji, a krokodyle właściwe mają największy zasięg występowania. Są bowiem obecne w Azji, Afryce, Australii i w obu Amerykach.

Środowisko życia

Krokodyle są zwierzętami prowadzącymi wodno-lądowy tryb życia, ale większość czasu spędzają w wodzie. Wprawdzie wychodzą na ląd, ale rzadko się od niego oddalają. Wbrew pozorom krokodyl potrafi zwinnie i szybko się poruszać na lądzie. Niektóre gatunki potrafią wręcz galopować! Prawdziwą zwinność krokodyle pokazują jednak dopiero w wodzie. To straszliwi drapieżcy, potrafiący upolować nawet dużego ssaka. Są świetnie przystosowane do życia w wodzie. Co ciekawe, krokodyla można spotkać nie tylko w zbiornikach wody słodkiej, ale także w morzu.

Po co krokodyle wychodzą na ląd? Powodów jest co najmniej kilka. Zwierzęta te są zmiennocieplne, lubią się zatem wygrzewać na słońcu. Składanie jaj również odbywa się na lądzie. Na brzegu także często żerują i przemieszczają się między zbiornikami wody.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Ile trwa zmierzch?

Ile trwa zmierzch?

Czy zmierzch trwa wszędzie na Ziemi tyle samo czasu? Czym jest zmierzch i w jaki sposób przebiega?

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Na obce gatunki należy uważać. Niewiele trzeba, aby sprowadzony do parku, ogrodu, stawu obcy gatunek wydostał się z hodowli i skolonizował ogromne obszary.

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Gady

Gady

Gady (Reptilia) to kręgowce, które opanowały środowisko wodne i lądowe. Dzisiaj żyją 4 rzędy gadów, około 6000 gatunków gadów, w Polsce tylko 9 gatunków.

Zwierzęta

Zwierzęta

Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.


© medianauka.pl, 2020-09-06, ART-3924Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.