logo

Gdzie żyją krokodyle?

Czy krokodyle żyją tylko w Nilu i prowadzą tylko wodny tryb życia? Czy można spotkać krokodyla w Polsce?

Gąsienica
© mgkuijpers - stock.adobe.com

Zasięg występowania krokodyli jest imponujący. Te największe ze współcześnie żyjących gadów występują na wszystkich kontynentach świata poza Europą i Antarktydą.

Generalnie brak tych zwierząt na całej półkuli północnej i w chłodniejszych rejonach świata. Krokodyle można jednak spotkać w klimacie umiarkowanym. Są to na przykład aligator amerykański.

W Polsce nigdzie, poza ogrodem zoologicznym, nie spotkamy tego groźnego gada. Jest u nas zwyczajnie zbyt zimno.

mapa występowania krokodyli na świecieNa mapie obok zaznaczono kolorem czerwonym obszary występowania krokodyli na całym świecie.

Występowanie krokodyli można także rozpatrywać pod kątem przynależności do danej rodziny. Aligatory występują w Azji oraz w obu Amerykach, gawiale żyją wyłącznie w Azji, a krokodyle właściwe mają największy zasięg występowania. Są bowiem obecne w Azji, Afryce, Australii i w obu Amerykach.

Środowisko życia

Krokodyle są zwierzętami prowadzącymi wodno-lądowy tryb życia, ale większość czasu spędzają w wodzie. Wprawdzie wychodzą na ląd, ale rzadko się od niego oddalają. Wbrew pozorom krokodyl potrafi zwinnie i szybko się poruszać na lądzie. Niektóre gatunki potrafią wręcz galopować! Prawdziwą zwinność krokodyle pokazują jednak dopiero w wodzie. To straszliwi drapieżcy, potrafiący upolować nawet dużego ssaka. Są świetnie przystosowane do życia w wodzie. Co ciekawe, krokodyla można spotkać nie tylko w zbiornikach wody słodkiej, ale także w morzu.

Po co krokodyle wychodzą na ląd? Powodów jest co najmniej kilka. Zwierzęta te są zmiennocieplne, lubią się zatem wygrzewać na słońcu. Składanie jaj również odbywa się na lądzie. Na brzegu także często żerują i przemieszczają się między zbiornikami wody.
© medianauka.pl, 2020-09-06, ART-3924

 
Ostatnio opublikowane w Pytajniku ...

Najmniejsze ptaki na świecie
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Co to jest suchy lód?
Co to jest suchy lód?

Czym jest suchy lód? Czy to specjalny rodzaj zamrożonej wody? Czym się różni od zwykłego lodu? Czy jest bezpieczny? Do czego się go wykorzystuje?Zobacz też

GadyGady
Gady (Reptilia) to kręgowce, które opanowały środowisko wodne i lądowe. Dzisiaj żyją 4 rzędy gadów, około 6000 gatunków gadów, w Polsce tylko 9 gatunków.
ZwierzętaZwierzęta
Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.Polecamy w naszym sklepie

Montessori - Ciało ludzkie
Botanika
30 sekund O teoriach naukowych
Biblioteczka Montessori. Ciało człowieka
Mapa świata Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.