Logo Media Nauka

Facebook

Gdzie żyją krokodyle?

Czy krokodyle żyją tylko w Nilu i prowadzą tylko wodny tryb życia? Czy można spotkać krokodyla w Polsce?

Gąsienica
© mgkuijpers - stock.adobe.com

Zasięg występowania krokodyli jest imponujący. Te największe ze współcześnie żyjących gadów występują na wszystkich kontynentach świata poza Europą i Antarktydą.

Generalnie brak tych zwierząt na całej półkuli północnej i w chłodniejszych rejonach świata. Krokodyle można jednak spotkać w klimacie umiarkowanym. Są to na przykład aligator amerykański.

W Polsce nigdzie, poza ogrodem zoologicznym, nie spotkamy tego groźnego gada. Jest u nas zwyczajnie zbyt zimno.

mapa występowania krokodyli na świecieNa mapie obok zaznaczono kolorem czerwonym obszary występowania krokodyli na całym świecie.

Występowanie krokodyli można także rozpatrywać pod kątem przynależności do danej rodziny. Aligatory występują w Azji oraz w obu Amerykach, gawiale żyją wyłącznie w Azji, a krokodyle właściwe mają największy zasięg występowania. Są bowiem obecne w Azji, Afryce, Australii i w obu Amerykach.

Środowisko życia

Krokodyle są zwierzętami prowadzącymi wodno-lądowy tryb życia, ale większość czasu spędzają w wodzie. Wprawdzie wychodzą na ląd, ale rzadko się od niego oddalają. Wbrew pozorom krokodyl potrafi zwinnie i szybko się poruszać na lądzie. Niektóre gatunki potrafią wręcz galopować! Prawdziwą zwinność krokodyle pokazują jednak dopiero w wodzie. To straszliwi drapieżcy, potrafiący upolować nawet dużego ssaka. Są świetnie przystosowane do życia w wodzie. Co ciekawe, krokodyla można spotkać nie tylko w zbiornikach wody słodkiej, ale także w morzu.

Po co krokodyle wychodzą na ląd? Powodów jest co najmniej kilka. Zwierzęta te są zmiennocieplne, lubią się zatem wygrzewać na słońcu. Składanie jaj również odbywa się na lądzie. Na brzegu także często żerują i przemieszczają się między zbiornikami wody.


© medianauka.pl, 2020-09-06, ART-3924

 
Ostatnio opublikowane w Pytajniku ...

Czym się różni krokodyl od aligatora?
Czym się różni krokodyl od aligatora?

Czy krokodyl i aligator to synonimy? Czy łatwo je odróżnić od siebie? Jakie cechy charakteryzują te zwierzęta?

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?

Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?

Dlaczego w nocy jest ciemno?
Dlaczego w nocy jest ciemno?

Patrząc w niebo w dowolnym kierunku można napotkać gwiazdę. To dlaczego niebo jest ciemne?Zobacz też

GadyGady
Gady (Reptilia) to kręgowce, które opanowały środowisko wodne i lądowe. Dzisiaj żyją 4 rzędy gadów, około 6000 gatunków gadów, w Polsce tylko 9 gatunków.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.