Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Na wszystkie wyżej postawione pytania należy udzielić twierdzącej odpowiedzi. Tak, istnieją gatunki ryb śmiertelnie groźne dla człowieka zarówno na świecie, jak i w Polsce.

Szkaradnica

Najgroźniejsze pod tym względem są szkaradnice - ryby z rodzaju Synanceia, które występują w Indo-Pacyfiku i Morzu Czerwonym. Najgroźniejsza z tych ryb to Synanceia verrucosa, której jad można porównać do jadu kobry.

jadowite ryby świata
Synanceia verrucosa © Viacheslav - stock.adobe.com

Jad znajduje się w promieniach płetwy grzbietowej. Kolce są ostre i bez problemu przebijają ludzką skórę. Wystarczy przypadkowe nadepnięcie na rybę, czatującą nieruchomo przy dnie pośród kamieni. Śmierć może przyjść już nawet po dwóch godzinach od wprowadzenia toksyny do organizmu.

Najczęściej rybę tę można spotkać w przybrzeżnych wodach Australii. Ryba ta upodobała sobie płycizny. Przypomina kamienie porośnięte wodorostami i glonami. Na skórze ma pełno wyrostków i brodawek. Gatunek ten doskonale maskuje się w swoim otoczeniu. Bardzo trudno go zauważyć nawet z bliska.

Skrzydlica

Skrzydlica lub ognica albo tak zwana ryba motyl (Pterois volitans) nie jest najbardziej jadowitą rybą świata, ale z pewnością może być uważana za najpiękniejszą i przez to bywa przyczyną śmierci nurków, gdy ci okazują się być uczuleni na jad tej ryby. Warto odnotować, że ból po ukłuciu kolcem jadowym jest ponoć nie do zniesienia.

To wyjątkowo piękna ryba, której płetwy należą do najbardziej osobliwych na świecie. Skrzydlice są obiektem zainteresowania nurków, którzy często podpływają zbyt blisko. Zaniepokojona ryba może zaatakować i przebić piankę i skórę nurka.

nurek przy skrzydlicy
Skrzydlica © Subphoto - stock.adobe.com

 

Ryba ta z uwagi na swoją urodę, jest często spotykana w akwariach morskich. W naturze jest spotykana w Indo-Pacyfiku, najczęściej w strefie przybrzeżnej.

Ostrosz

Kolej na rybę, którą czasem można spotkać w Polsce. Występuje od Morza Północnego do Morza Czarnego. Preferuje wody płytkie z piaszczystym dnem. Bardzo rzadko pojawia się w Bałtyku.

Ostrosz (Trachinus draco) to gatunek ryby morskiej o wydłużonym, zwężającym się ku tyłowi ciele, z bardzo długimi płetwami grzbietową i odbytową. Głowa jest duża, a otwór gębowy jest skierowany ukośnie ku górze.

ostrosz
© allexxandarx - stock.adobe.com

 

Ostrosz lubi płytkie wody z piaszczystym dnem i lubi się w nim zagrzebywać. Dla kąpiących się stanowi śmiertelne zagrożenie. Przypadkowe zadrapanie kolcem jadowym może powodować bardzo silne zatrucie, a czasem śmierć.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy ryby widzą dobrze w wodzie?

Czy ryby widzą dobrze w wodzie?

Podczas nurkowania w wodzie z otwartymi oczami obraz wydaje się być mocno zamazany, niewyraźny. Czy ryby też widzą źle w wodzie?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Największy wąż świata

Największy wąż świata

Jaki jest największy wąż na świecie? Czy jest niebezpieczny dla człowieka? Gdzie można go spotkać?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też


© medianauka.pl, 2022-04-10, ART-4418

Polecamy w naszym sklepie

Dzieci wszechświata. Biblioteka Montessori
Biblioteczka Montessori. Ciało człowieka
Biologia Zbiór zadań Matura Witkowski
Botanika
Laboratorium w szufladzie. Zoologia
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.