Krasnorosty

Krasnorosty (Rhodophyta) to typ organizmów najczęściej wielokomórkowych, zaliczanych do protistów. Tylko kilka gatunków to krasnorosty jednokomórkowe. Znamy około 6000 gatunków krasnorostów. Krasnorosty to glony najczęściej o dużych rozmiarach, wiele z nich jest jadalnych.

Wiele krasnorostów zaliczanych jest do wodorostów. wodorosty jada się w postaci płatków lub sushi.

Atlas

Palmaria palmataPalmaria palmata

Palmaria palmata

Gatunek jadalnego krasnorosta morskiego.Wybrane gatunki

Wygląd

Wiele gatunków krasnorostów posiada czerwone zabarwienie. Odpowiada za to barwnik o nazwie fikoerytryna. Najwięcej fikoerytryny znajduje się w krasnorostach żyjących na większej głębokości. Oprócz tego barwnika w ciele tych glonów można znaleźć także niebieski barwnik o nazwie fikocyjanina, a przede wszystkim chlorofil, dzięki którym glon korzysta z procesu fotosyntezy. Wymienione barwniki są podobne do tych, które można znaleźć w sinicach.

Występowanie i środowisko

Najwięcej gatunków występuje w tropikalnych wodach mórz i oceanów. Istnieje gatunek, który żyje na głębokości nawet 260 m! Nieliczne gatunki to krasnorosty słodkowodne, a nawet lądowe.

Morfologia i anatomia

Plecha krasnorostów ma często nitkowatą strukturę,tworzy wiele rozgałęzień. U podstawy krasnorostu znajduje się ryzoid - twór, który nieco przypomina korzeń, a za pomocą którego glon przytwierdza się do podłoża.

Znaczenie

Krasnorosty mają pewne znaczenie dla człowieka. Oto wybrane zagadnienia:

Rozmnażanie

Zazwyczaj cykl rozwojowy krasnorostów jest zróżnicowany, najczęściej z przemianą pokoleń. Pojawiają się stadia płciowe i bezpłciowe. Krasnorosty nie wytwarzają komórek z wiciami.

Ciekawostki

Z wielu gatunków krasnorostów wytwarza się nori - to japońska nazwa na różne gatunki jadalnych wodorostów, najczęściej z rodzaju Porphyra.

Krasnorosty w akwarium

Czasami krasnorosty pojawiają się w naszych akwariach. Jak je zwalczać? Jedno z najważniejszych działań by pozbyć się krasnorostów z akwarium to utrzymywanie dobrych i właściwych parametrów wody. W szczególności należy:

Pytania

Pytania

Jak nazywa się galaretowata substancja z krasnorostów?

To agar.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Campbell, Reece, Urry, cain, wasserman. Minorsky, Jackson - Biologia, ISBN 978-83-7510-392-2, REBIS 2013
  • Solomon, Berg, Martin, Villee - Biologia, ISBN 83-7073-090-6, MULTICO Oficyna wydawnicza 1996
  • Zespół autorów (Czechowski, Gajewski, Garbaczewska, Nowakowski, Starck, Skwarło-Sońta, Trojan) - Biologia, ISBN 83-09-01027-3, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1989

© medianauka.pl, 2021-01-07, A-3964Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.