Lęgniowce
Mączniak rzekomy róży © annepowell1956 - stock.adobe.com
Lęgniowce (Oomycota) to typ organizmów zaliczanych do grzybopodobnych protistów, aczkolwiek w różnych źródłach organizmy te znajdują różną klasyfikację. Jeszcze niedawno lęgniowce zaliczano do grzybów.
Wygląd
Lęgniowce mają budowę wielokomórkową, rzadko jednokomórkową. To co wyróżnia te organizmy to pływki wyposażone w dwie wici o różnej długości. Z jednej wici wyrasta rurka zakończona pędzelkiem 3 włókien mikroskopijnej wielkości.
Przedstawiciele i przykłady śluzowców
Do lęgniowców zaliczamy na przykład Peronospora sparsa, który wywołuje u róży chorobę o nazwie mączniak rzekomy róży (na zdjęciu). Inny lęgniowiec o nazwie Phytophthora infestans odpowiada za chorobę ziemniaków o nazwie zaraza ziemniaka.
Występowanie i środowisko
Lęgniowce mają zasięg kosmopolityczny.
Tryb życia
Lęgniowce żyją w środowisku wodnym i lądowym. Są też wśród nich groźne pasożyty.
Morfologia i anatomia
Lęgniowce posiadają ścinę komórkową zbudowaną z celulozy, rzadziej z chityny. Lęgniowce nie posiadają chloroplastów. Plecha lęgniowców nie ma wielką komórką, zawierającą wiele jąder.
Rozmnażanie
Rozmnażanie jest płciowe (komórki jajowe w lęgniach są zapłodnione przez zawartość plemni) lub wegetatywnie za pośrednictwem pływek.
Ciekawostki
Zaraza ziemniaka wywołała w historii poważne przypadki głodu i śmierci głodowej wśród ludzi, podczas której umierało nawet 1 milion ludzi.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- Solomon, Berg, Martin, Villee - Biologia, ISBN 83-7073-090-6, MULTICO Oficyna wydawnicza 1996
- Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003
- Campbell, Reece, Urry, cain, wasserman. Minorsky, Jackson - Biologia, ISBN 978-83-7510-392-2, REBIS 2013
© medianauka.pl, 2021-01-01, A-3977