Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Rekordzistą jeśli chodzi o prędkość pływania należy do żaglicy (Istiophorus platypterus). To duża ryba morska, osiągająca 170 cm długości ciała, z imponującą płetwą grzbietową, która może mierzyć nawet metr wysokości i stanowi żagiel, nierzadko wystawiany przez żaglicę nad powierzchnię wody. Charakterystyczna jest też szczęka górna, przekształcona w ostry miecz.

To zdumiewające, że żaglica potrafi osiągnąć prędkość 100-130 km/h. Co ciekawe kształt ciała nie sugeruje, że ta właśnie ryba jest zdolna  do osiągania maksymalnych prędkości spośród wszystkich ryb.

Najszybasz ryba świata - żaglica
Najszybsza ryba świata - żaglica © wildestanimal - stock.adobe.com

 

Czy żagiel nie przeszkadza w pokonywaniu rekordów prędkości? Oczywiście, że przeszkadza. Dlatego ryba może chować go w specjalnej szczelinie na grzbiecie. Gdy jednak chce wykorzystać płetwę jak żagiel, rozwija go i wystawia na wiatr, co zawsze robią wrażenie wśród osób, które mogą zaobserwować to zjawisko.

Do innych gatunków, które potrafią pływać bardzo szybko, należą marliny, włóczniki i tuńczyki, które potrafią osiągać prędkości 80 km/h. Marliny w zrywach mogą przekroczyć 100 km/h.

W Polsce żadna z wymienionych ryb nie występuje. Żaglica zasiedla strefę tropikalną i umiarkowaną Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też


© medianauka.pl, 2022-01-23, A-4358©® Media Nauka 2008-2023 r.