Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Rekordzistą jeśli chodzi o prędkość pływania należy do żaglicy (Istiophorus platypterus). To duża ryba morska, osiągająca 170 cm długości ciała, z imponującą płetwą grzbietową, która może mierzyć nawet metr wysokości i stanowi żagiel, nierzadko wystawiany przez żaglicę nad powierzchnię wody. Charakterystyczna jest też szczęka górna, przekształcona w ostry miecz.

To zdumiewające, że żaglica potrafi osiągnąć prędkość 100-130 km/h. Co ciekawe kształt ciała nie sugeruje, że ta właśnie ryba jest zdolna  do osiągania maksymalnych prędkości spośród wszystkich ryb.

Najszybasz ryba świata - żaglica
Najszybsza ryba świata - żaglica © wildestanimal - stock.adobe.com

 

Czy żagiel nie przeszkadza w pokonywaniu rekordów prędkości? Oczywiście, że przeszkadza. Dlatego ryba może chować go w specjalnej szczelinie na grzbiecie. Gdy jednak chce wykorzystać płetwę jak żagiel, rozwija go i wystawia na wiatr, co zawsze robią wrażenie wśród osób, które mogą zaobserwować to zjawisko.

Do innych gatunków, które potrafią pływać bardzo szybko, należą marliny, włóczniki i tuńczyki, które potrafią osiągać prędkości 80 km/h. Marliny w zrywach mogą przekroczyć 100 km/h.

W Polsce żadna z wymienionych ryb nie występuje. Żaglica zasiedla strefę tropikalną i umiarkowaną Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy ryby widzą dobrze w wodzie?

Czy ryby widzą dobrze w wodzie?

Podczas nurkowania w wodzie z otwartymi oczami obraz wydaje się być mocno zamazany, niewyraźny. Czy ryby też widzą źle w wodzie?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też


© medianauka.pl, 2022-01-23, ART-4358

Polecamy w naszym sklepie

Botanika
The manga guide Biologia molekularna
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Biblioteczka Montessori. Ciało człowieka
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.