Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

Rekordzistą jeśli chodzi o prędkość pływania należy do żaglicy (Istiophorus platypterus). To duża ryba morska, osiągająca 170 cm długości ciała, z imponującą płetwą grzbietową, która może mierzyć nawet metr wysokości i stanowi żagiel, nierzadko wystawiany przez żaglicę nad powierzchnię wody. Charakterystyczna jest też szczęka górna, przekształcona w ostry miecz.

To zdumiewające, że żaglica potrafi osiągnąć prędkość 100-130 km/h. Co ciekawe kształt ciała nie sugeruje, że ta właśnie ryba jest zdolna  do osiągania maksymalnych prędkości spośród wszystkich ryb.

Najszybasz ryba świata - żaglica
Najszybsza ryba świata - żaglica © wildestanimal - stock.adobe.com

 

Czy żagiel nie przeszkadza w pokonywaniu rekordów prędkości? Oczywiście, że przeszkadza. Dlatego ryba może chować go w specjalnej szczelinie na grzbiecie. Gdy jednak chce wykorzystać płetwę jak żagiel, rozwija go i wystawia na wiatr, co zawsze robią wrażenie wśród osób, które mogą zaobserwować to zjawisko.

Do innych gatunków, które potrafią pływać bardzo szybko, należą marliny, włóczniki i tuńczyki, które potrafią osiągać prędkości 80 km/h. Marliny w zrywach mogą przekroczyć 100 km/h.

W Polsce żadna z wymienionych ryb nie występuje. Żaglica zasiedla strefę tropikalną i umiarkowaną Oceanu Spokojnego i Oceanu Indyjskiego.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Ile trwa zmierzch?

Ile trwa zmierzch?

Czy zmierzch trwa wszędzie na Ziemi tyle samo czasu? Czym jest zmierzch i w jaki sposób przebiega?

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Na obce gatunki należy uważać. Niewiele trzeba, aby sprowadzony do parku, ogrodu, stawu obcy gatunek wydostał się z hodowli i skolonizował ogromne obszary.

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też


© medianauka.pl, 2022-01-23, ART-4358Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.