Największa mucha świata

Czy muchy mogą osiągać duże rozmiary? Który gatunek jest największy na świecie, a który w Polsce?

Na świecie żyją muchy o imponujących rozmiarach. Najwięcej dużych much zalicza się do rodziny Mydidae, która liczy sobie 461 gatunków. Rodzina ta ma swoich przedstawicieli na całym świecie (poza Antarktydą). Większość z tych much preferuje suche środowisko. Osiągają rozmiary kilku centymetrów.

Rekordzistą jest gatunek Gauromydas heros, który osiąga długość ciała ponad 6 cm! Mucha taka na dłoni człowieka zajmuje połowę jej długości. Gatunek ten nie jest groźny dla człowieka. Rozwija się w gniazdach mrówek. Występuje w lasach deszczowych Ameryki Południowej.

Jak wygląda? Ma ciemne ubarwienie z jaskrawymi, pomarańczowymi buławkami i pomarańczowe skrzydła.

Gauromydas herosGauromydas heros

Gauromydas heros

To gatunek muchówki z rodziny Mydidae i podrodziny Mydinae. Jest największą muchą świata.Jaka mucha jest największa w Polsce?

W Polsce największym gatunkiem muchówki jest koziułka wielka (Tipula vittata) i choć nie przypomina muchy (przypomina bardziej ogromnego komara), należy do tego właśnie rzędu. Ma długie i cienkie, delikatne odnóża i czułki. Ubarwienie brązowoszare. Długość ciała tej muchówki wynosi do 6 cm. Ma więc niewiele mniejsze rozmiary od światowego rekordzisty.

Zasiedla wilgotne łąki, zwykle w pobliżu strumieni. Larwa rozwija się w płytkich wodach, zwykle płynących.

Koziułka wielkaKoziułka wielka

Tipula maxima

To gatunek muchówki z rodziny koziułkowatych, największa krajowa komarnica.


Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Indyki — czego o nich nie wiecie?


Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?

Piranie — mit czy rzeczywistość?


Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?

Dlaczego latawce latają?


Gdy latawiec utrzymuje się stabilnie w powietrzu, robi wrażenie. Czasem jednak zaczyna kręcić ósemki, lot jest chaotyczny. Od czego to zależy?

Zobacz więcej


Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Owady


Znamy 32 współcześnie żyjących rzędów owadów, 25 występuje w Polsce. Liczba gatunków na świecie jest szacowana na 1 000 000. W Polsce - około 30 000 gatunków. Znajdziesz tutaj wiele informacji o owadach, ich systematyce, cechach charakterystycznych, sposobach zachowań, anatomii oraz biologii życia.


© medianauka.pl, 2022-01-08, A-4322©® Media Nauka 2008-2023 r.