Czy nietoperze wampiry wypijają krew?

Nierzadko można usłyszeć o nietoperzach wampirach. Skąd ta nazwa i czy faktycznie zwierzęta te wysysają krew ze swoich ofiar?

nietoperze wampiry
Wyobrażenie nietoperza wampira (grafika 3D) © Digital Storm - stock.adobe.com

Nietoperze co do zasady nie cieszą się sympatią ludzi. Są tajemnicze, prowadzą zwykle nocny tryb życia, zajmują ciemne zakamarki, poruszają się bezszelestnie (w zakresie słyszalnym przez człowieka), wyglądają dziwacznie i przerażająco. Nietoperze są także roznosicielami groźnych chorób, w tym wścieklizny.

Nic dziwnego, że nietoperze budzą często lęk i strach. Od zawsze nietoperz był kojarzony z istotą rodem z horrorów. Wiele ludów pierwotnych oddawało cześć nietoperzom. W starożytności w Grecji i Rzymie nietoperze towarzyszyły ówczesnym bogom podziemi.

Dawniej z nietoperzy wyrabiano różne magiczne mikstury, które rzekomo miały zauroczyć partnera do uniesień miłosnych, a także amulety do ochrony przed urokami. Tyle o prymitywnych wierzeniach.

W rejonie podzwrotnikowym żyją jednak nietoperze, które rzeczywiście odżywiają się krwią ssaków, ptaków, a nawet ludzi, choć w tym ostatnim przypadku dzieje się to wyjątkowo. Nietoperz krwiopijca nie jest groźny dla człowieka z uwagi na to, że może wypić dużo krwi, ale z uwagi na groźne choroby, jakie roznosi. To się może zdarzyć jednak jedynie w tropikach. W Polsce można zasnąć na świeżym powietrzu w nocy bez obawy, że wampir nietoperz dobierze się do naszego układu krwionośnego.

Nietoperze wampiry należą do rodziny liścionosowatych (Phyllostomidae).

nietoperz wampir
Wampir zwyczajny (Desmodus rotundus) ma około 7-8 cm długości ciała © gabriel - stock.adobe.com

Należy dodać, że w swej nazwie gatunkowej wiele nietoperzy posiada słowo wampir, ale część z nich w rzeczywistości żywi się owocami. Jeden z najbardziej znanych wampirów swoją nazwę zawdzięcza strasznemu wyglądowi i rozmiarom. Wielki wampir (Vampirus spectrum), którego rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 75 cm wcale nie odżywia się krwią kręgowców.

Gatunki faktycznie odżywiające się krwią, to:

Czwarty gatunek o wymownej nazwie łacińskiej Desmodus draculaem, o polskiej nazwie wampir olbrzymi wymarł przed 1820 rokiem.

Nietoperze te odżywiają się wyłącznie krwią ptaków i ssaków. Spośród ponad 1000 gatunków nietoperzy zaledwie trzy odżywiają się krwią kręgowców.

Wampir zwyczajny jest niewielki, ma zaledwie 7-8 cm długości ciała. Porusza się po ziemi podskakując i biegnąc na nadgarstkach, kciukach, łokciach i stopach. Błyskawicznie podbiega w nocy do swojej śpiącej zazwyczaj ofiary, kąsa za pomocą niezwykle ostrych zębów i wysysa krew za pomocą rurki, utworzonej z języka i warg.

Nietoperze te mają układ trawienny specjalnie przystosowany do przechowywania i trawienia krwi.

W rejonach masowego występowania nietoperze te stanowią problem dla hodowców. Zwierzęta zarażane są chorobami, a nierzadko bydło, czy świnie wykrwawiają się na skutek zbyt wielu ukąszeń tych małych, ale bądź co bądź nieco przerażających nietoperzy, które przyczyniły się do złej sławy swoich pozostałych, niegroźnych, a często pożytecznych krewniaków.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Czy liczb całkowitych jest więcej od liczb naturalnych?
Zdrowy rozsądek podpowiada nam, że liczb całkowitych jest około dwa razy więcej niż liczb naturalnych. Jest jednak zupełnie inaczej.
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska - Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Alfred Brehm - Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
  • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt Ssaki, ISBN 83-85-85152-05-9, Elipsa 1991
  • Hanna i Antoni Gucwińscy - Zoologia Tom I Ssaki Część I Leksykon popularnonaukowy., ISBN 83-88988-01-8, Albatros 2003

© medianauka.pl, 2022-06-19, A-4481



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.