Kąpiele ptaków

Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.

Z pewnością nie raz obserwowaliśmy pluskającego się w wodzie wróbla albo innego ptaka. Ptaki w ten sposób nie tylko się chłodzą, ale też utrzymują swoje pióra w czystości.

Jakie miejsca ptaki wykorzystują do wodopoju i kąpieli?

Najczęściej są to małe zbiorniki wody, głównie kałuże, sadzawki, fontanny, pompy, miski itp. Są to także pojniki dla ptaków.

Ptasia kąpiel
© Krzysztof Trawiński

 

Ptaki charakteryzują się wysoką temperaturą ciała, która wynosi nawet do 44°C, a utrzymanie stałej temperatury ciała. W upalne dni regulacja temperatury ciała odbywa się głównie poprzez parowanie wody, dlatego tak niezbędna jest jej obecność w ptasim środowisku. Jednak sam dostęp do wody nie wystarczy. Istotne jest też bezpieczeństwo miejsca picia i kąpieli.

Nierzadko można zaobserwować poidła wystawiane w pobliżu pojemników z karmą dla psów i kotów. Z takich pojemników ptaki najpewniej nie będą korzystać z uwagi na ogromne ryzyko śmierci.

Warto w ogrodzie lub na balkonie postawić pojnik dla ptaków, pamiętając przy tym, aby oddalić go od miejsc dokarmiania kotów i psów oraz pamiętać o regularnej wymianie wody oraz stałe jej uzupełnianie.

Obserwacje ptaków korzystających z takiego pojnika to fantastyczne przeżycie estetyczne, a liczba ptasich osobników korzystających z pojników oraz liczba różnych gatunków, jakie z pewnością z niego skorzystają, mogą mocno zaskoczyć niejednego amatora podglądania ptaków.


Filmy
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Ptaki


Ptaki (Aves) to gromada kręgowców, która posiadła zdolność aktywnego lotu. Reprezentuje je 9700 gatunków, w Polsce 421 gatunków, z czego 236 lęgowych.


© medianauka.pl, 2024-05-12, A-4992Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.