Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

W przyrodzie zdarzają się niezwykłe rozwiązania ewolucyjne. Do takich należą latające ryby. Gatunki tych ryb zaliczane są do odrębnej rodziny ptaszorowatych (Exocoetidae) w rzędzie belonokształtnych (Beloniformes) oraz pstrążenicowatych (Gasteropelecidae) w rzędzie kąsaczokształtnych (Characiformes).

Ryby latające występują w tropikalnych i subtropikalnych morzach całego świata. Zdarza się, że ławice tych ryb pojawiają się w chłodniejszych rejonach nawet w północnej części Europy. Największa różnorodność gatunków ryb latających występuje w Pacyfiku. Jeden gatunek żyje w Morzu Śródziemnym. To wylotek (Cheilopogon heterurus). Pstrążenicowate zaś żyją w wodach słodkich w Ameryce Środkowej i Południowej i można je hodować w akwarium.

Ryby latające
Ptaszor © Rawpixel.com - stock.adobe.com

 

W rzeczywistości ryby latające (ptaszorowate) nie latają aktywnie jak ptaki. Poruszają się lotem ślizgowym, czasem na znaczne odległości. Najczęściej jednak odbijają się od powierzchni wody podskokami, zanurzając płetwę ogonową w wodzie i poruszając nią energicznie i dzięki temu nabierając znacznych prędkości. Lot ślizgowy umożliwiają tym rybom płetwy piersiowe, znacznie wydłużone. Rozpostarte na wietrze umożliwiają rybie szybowanie w powietrzu.

Pstrążenicowate zaś latają lotem aktywnym. Umożliwia im to specjalna budowa płetw, mięśni i kości. Płetwy te mogą być wprawione w ruch jak skrzydła kolibra. Trzepocą tak szybko, że nawet słychać podczas ich pracy ciche buczenie.

Podczas lotu ryby nie mogą oddychać. Lot jest zwykle krótki, nie stanowi to więc dużego problemu.

Do najbardziej znanych gatunków ryb latających należy ptaszor (Exocoetus volitans), zwany też ptaszorem jaskółczym. Może dorastać do 15-40 cm długości ciała. Zwykle lot ślizgowy trwa kilka sekund i dystans, jaki ryba ta pokonuje w powietrzu to kilkanaście-kilkadziesiąt metrów. W sprzyjających warunkach wietrznych odległości te mogą być większe. Trudno zmierzyć lot ryby latającej. W literaturze można się spotkać z danymi, które mówią o długości trasy przelotu nawet 365 metrów.

Do najbardziej znanych gatunków ryb aktywnie latających należy pstrążenica marmurkowa (Carnegiella strigata). Ma zaledwie 5 cm długości. Występuje w rzekach Ameryki Środkowej i Południowej. Aktywy lot tej ryby trwa kilka sekund. Pokonuje w tym czasie kilka metrów tuż nad lustrem wody. Gatunek ten oraz gatunki pokrewne można spotkać w domowych akwariach.

Po co ryby latają?

Istnieją dwa powody, dla których ryby opuszczają swoje środowisko i wzbijają się w powietrze.

Pierwszy z nich to obrona życia przed ścigającymi je drapieżnikami. Gdy dla przykładu marlin ściga stado ptaszorów, te mogą bez trudu zniknąć mu z pola widzenia i uratować swoje życie.

Drugi powód, to zdobywanie pokarmu. Pstrążenica może w ten sposób złowić przelatujące nad powierzchnią wody owady. Choć aktywny lot to dla tej rybki nie lada wydatek energetyczny, w ostatecznym bilansie może się to opłacać.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Na obce gatunki należy uważać. Niewiele trzeba, aby sprowadzony do parku, ogrodu, stawu obcy gatunek wydostał się z hodowli i skolonizował ogromne obszary.

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też


© medianauka.pl, 2022-04-14, ART-4421Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.