Mapy myśli

Wirtualne mapy myśli

Wirtualne mapy myśli – sposób na większą efektywność myślenia i działania.

Udało Ci się wypracować swój własny system organizowania notatek, który sprzyja szybszemu i efektywniejszemu zapamiętywaniu istotnych informacji? Nie zawsze mają one liniową formę? Być może wielokrotnie tworzyłeś tzw. mapy myśli, w ramach których wyodrębniałeś wątki najważniejsze (centralne), następnie łączyłeś z podpunktami, zapisując je w formie rozgałęzionej. Takie szczególne notatki można łatwo wykonywać również w wersji wirtualnej – wystarczy skorzystać z odpowiednich narzędzi dostępnych w Internecie – również na urządzenia mobilne.

Wachlarz możliwości udostępnianych przez tego typu nowoczesne narzędzia, pozwala wykreować wiele wersji map myśli – każdy znajdzie optymalne rozwiązania dla siebie. Tego rodzaju forma tworzenia notatek jest coraz popularniejsza, dzięki czemu bez problemu znajdziemy w sieci coraz więcej narzędzi, za pomocą których tworzenie wirtualnych map myśli staje się jeszcze bardziej ergonomiczne. Precyzja, prostota, a także odpowiednia liczba dostępnych środków, determinuje jednocześnie jakość tego rodzaju zapisów i czas potrzebny na ich wykonanie.

Efektywność , klarowność i szybkość (zapamiętywania) – to kluczowe wskaźniki, za pomocą których możemy ocenić realną wartość wybranego narzędzia, dzięki któremu kreujemy wirtualne mapy myśli.

Warto skorzystać między innymi z tych serwisów: Gliffy, Mindomo, Thinkature, Comapping, Bubbl.us, MindMeister, mind42, iMindMap 10 czy WiseMapping.

Są to serwisy przyjazne dla użytkowników, komfortowe w zarządzaniu, za ich pomocą można tworzyć zarazem wygodne, jak i wyróżniające się estetyką mapy myśli, co ciekawe – są to rozwiązania adresowane nie zawsze dla jednego użytkownika (m.in. Comapping umożliwiający pracę zespołową, czy Bubbl.us – z którym każda „burza mózgów” będzie wyjątkowo twórcza).
Niektóre serwisy są darmowe, inne płatne – dla użytkowników, którzy nie potrzebują szczególnie skomplikowanych opcji, te darmowe zazwyczaj są wystarczającym narzędziem do sporządzania „produktywnych” wirtualnych map myśli.

Wirtualne mapy – więcej możliwości

Podobnie jak w przypadku wielu innych narzędzi „tradycyjnych” – ich wirtualne wersje, często multimedialne, dają o wiele więcej możliwości twórczych. Nie inaczej jest także z mapami myśli – o ile tworząc je na papierze, korzystamy np. z różnych kształtów, kolorów itp., o tyle serwisy, za pomocą których tworzyć można wirtualne mapy, obfitują w wyjątkowo szeroki zakres funkcji.
Oto niektóre z nich:

To coraz popularniejsze narzędzia, umożliwiające wykonanie mapy w bardzo szybkim czasie, bez redukcji jakości – merytorycznej i estetycznej. Szablony charakteryzują się przyjaznym dla użytkownika interfejsem. Znajdziemy zarówno serwisy w wersji angielskiej, jak i w wielojęzycznych, w tym również polskiej.

To coraz częściej używane elementy grafiki wirtualnych map myśli, zwiększające dynamikę przekazu treści – dzięki atrakcyjnej formie animacja przykuwa wzrok, koncentruje uwagę i pozwala szybciej zapamiętywać wiele informacji.

i wiele innych.

Czy mapy myśli, również te w wersji wirtualnej, są rzeczywiście pomocne przy zapamiętywaniu dużych albo szczególnie trudnych i wymagających partii materiału?

Dla wielu osób tak na pewno jest – co ciekawe, multimedialne narzędzia, opracowane również z myślą o urządzeniach mobilnych, w pewien sposób łączą nowoczesne formy z tradycyjnymi (jak np. możliwość odręcznego zapisu). Tego rodzaju udogodnienia są cenione przez wielu użytkowników serwisów oferujących tworzenie map myśli.

Wirtualne mapy myśli wspierają zarówno pracę indywidualną, jak i skuteczną realizację zadań zespołowych. Jeśli do tej pory nie próbowaliśmy tego rodzaju rozwiązań, na pewno warto skorzystać z tego katalogu kreatywnych narzędzi wirtualnych, ułatwiających uporządkowanie wielu informacji, toku myślenia i wnioskowania.

Autor: Małgorzata Słoma, nauczycielka języka polskiego w szkole TEB Edukacja





© medianauka.pl, 2018-01-22, A-3528



©® Media Nauka 2008-2023 r.