logo

Zwierzęta dwuwarstwowe

Zwierzęta dwuwarstwowe, dwuwarstwowce (Diploblastica) to zwierzęta, które w swoim rozwoju zarodkowym wykształcają dwie warstwy komórek (listków zarodkowych). Są to:

ektoderma - zewnętrzny listek zarodkowy, z którego wytwarza się zewnętrzna warstwa organizmu, a także czasem centralny układ nerwowy;

entoderma, endoderma - wewnętrzny listek zarodkowy, z którego wytwarza się wewnętrzna warstwa organizmu, w tym przewód pokarmowy, wątroba, płuca;

Pomiędzy tymi warstwami znajduje się struktura o nazwie mezoglea, mezenchyma.

Przynależność zwierząt

Do zwierząt dwuwarstwowych należą gąbki, parzydełkowce i żebropławy.Inne zagadnienia z tej lekcji

Zwierzęta

Zwierzęta

Zwierzęta (Animalia) to królestwo istot żywych, które obejmuje wszystkie organizmy cudzożywne, zbudowane z eukariotycznych komórek bez ściany komórkowej.

Zwierzęta trójwarstwowe

Zwierzęta trójwarstwowe

Zwierzęta trójwarstwowe, trójwarstwowce (Triploblastica) to zwierzęta, które w swoim rozwoju zarodkowym wykształcają trzy warstwy komórek (listków zarodkowych).
© medianauka.pl, 2020-11-22, ART-3949


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Campbell, Reece, Urry, cain, wasserman. Minorsky, Jackson - Biologia, ISBN 978-83-7510-392-2, REBIS 2013
  • Alfred Brehm - Życie zwierząt - bezkręgowce, PWN 1968
  • Praca zbiorowa - Mały Słownik Zoologiczny Bezkręgowce, ISBN 83-214-0428-6, Wiedza Powszechna 1984Polecamy w naszym sklepie

30 sekund O teoriach naukowych
Dzieci wszechświata. Biblioteka Montessori
Kolorowe skarpetki Kostka
kolorowe skarpetki góra lodowa
Anatomia człowieka do kolorowania
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.