Jerzyki - ptaki na komary

Komary to bardzo uciążliwe i znienawidzone przez człowieka owady. Walczymy z nimi poprzez opryski środkami chemicznymi. Czy komary mają naturalnych wrogów? Okazuje się, że tak.

Wśród ptaków bardzo skuteczne są jerzyki, ptaki przypominające jaskółki, należące jednak do zupełnie innej rodziny a nawet rzędu. Jerzyk, którego można spotkać także w Polsce, jest niezwykłym ptakiem. Większą część swego życia spędza w powietrzu. Ptak nie musi siadać na ziemi przez wiele miesięcy! Śpi, odżywia się i kopuluje w powietrzu.

Na owady w tym komary, poluje także w powietrzu, rzadziej zbiera z powierzchni wody. Jerzyki zbierając pokarm dla piskląt lepią zdobycz w kulki, która jest niczym innym, jak nawet kilkaset owadów zlepionych śliną.

jerzyk - zabójca komarów
Alexey © stock.adobe.com

Jerzyki są niestety coraz rzadsze w naszym kraju. znajduje się pod całkowitą ochroną.

Ile komarów zjada jerzyk?

Jak podaje Dyrekcja Ochrony Środowiska jeden osobnik w ciągu doby może złowić nawet 20 000 owadów! Muchówki, do których należą komary, stanowią 10% diety tych ptaków. Jeden jerzyk może więc w ciągu doby wyeliminować dziesiątki, a nawet setki komarów.

Czy tylko jerzyki zjadają komary?

Nie. Komarami żywi się wiele innych ptaków, w tym wiele wróblowych. Niezrównani zabójcy komarów to ważki i pająki. W walce z komarami nieocenione są też nietoperze. Trudno uwierzyć, że kolonia 500 nietoperzy potrafi w ciągu lata pochłonąć aż 2 tony owadów!

Jak zaprosić jerzyki do domu?

Jerzyk zwyczajny gnieździ się na wysokich budynkach we wszelkiego rodzaju szparach i wyłomach. Zdarza się, że zasiedla budki lęgowe. Dla jerzyków buduje się specjalne budki, mocowane zwykle wysoko, chociażby na balkonie lub pod dachem w bloku.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy nietoperze wampiry wypijają krew?

Czy nietoperze wampiry wypijają krew?

Nierzadko można usłyszeć o nietoperzach wampirach. Skąd ta nazwa i czy faktycznie zwierzęta te wysysają krew ze swoich ofiar?

Rozwój pająków

Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Jerzykowate

Jerzykowate

Rodzina
Jerzykowate (Apodidae)

Ptaki

Ptaki

Ptaki (Aves) to gromada kręgowców, która posiadła zdolność aktywnego lotu. Reprezentuje je 9700 gatunków, w Polsce 421 gatunków, z czego 236 lęgowych.

Ciekawostki o ptakach

Ciekawostki o ptakach

Ciekawostki o ptakach to zbiór zdumiewających informacji ze świata ptaków na temat ich rozmiarów, zwyczajów, inteligencji, wyglądu, środowiska życia i zachowań.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • REGIONALNA DYREKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA W SZCZECINIE - Pogromcy owadów mieszkają w naszych domach 0 http://szczecin.rdos.gov.pl/zabojcy-owadow-mieszkaja-w-naszych-domach
  • Andrzej Kruszewicz - Ptaki Polski t.1,2, 978-837763-073-0, Multico Oficyna Wydawnicza 2011
  • Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak - Atlas Ptaków Polski - ilustrowana encyklopedia, ISBN 978-83-7705-659-2, Fenix
  • pod red. Przemysława Busse - Mały Słownik Zoologiczny - PTAKI t.I i II, ISBN 83-214-0043-4, Wiedza Powszechna 1990

© medianauka.pl, 2021-10-25, ART-4203

Polecamy w naszym sklepie

Biologia Zbiór zadań Matura Witkowski
Genetyka
Ewolucja. Zagadka życia na ziemi
Laboratorium w szufladzie Biologia
Kolorowe skarpetki Miasto
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.