logo

Jerzyki - ptaki na komary

Komary to bardzo uciążliwe i znienawidzone przez człowieka owady. Walczymy z nimi poprzez opryski środkami chemicznymi. Czy komary mają naturalnych wrogów? Okazuje się, że tak.

Wśród ptaków bardzo skuteczne są jerzyki, ptaki przypominające jaskółki, należące jednak do zupełnie innej rodziny a nawet rzędu. Jerzyk, którego można spotkać także w Polsce, jest niezwykłym ptakiem. Większą część swego życia spędza w powietrzu. Ptak nie musi siadać na ziemi przez wiele miesięcy! Śpi, odżywia się i kopuluje w powietrzu.

Na owady w tym komary, poluje także w powietrzu, rzadziej zbiera z powierzchni wody. Jerzyki zbierając pokarm dla piskląt lepią zdobycz w kulki, która jest niczym innym, jak nawet kilkaset owadów zlepionych śliną.

jerzyk - zabójca komarów
Alexey © stock.adobe.com

Jerzyki są niestety coraz rzadsze w naszym kraju. znajduje się pod całkowitą ochroną.

Ile komarów zjada jerzyk?

Jak podaje Dyrekcja Ochrony Środowiska jeden osobnik w ciągu doby może złowić nawet 20 000 owadów! Muchówki, do których należą komary, stanowią 10% diety tych ptaków. Jeden jerzyk może więc w ciągu doby wyeliminować dziesiątki, a nawet setki komarów.

Czy tylko jerzyki zjadają komary?

Nie. Komarami żywi się wiele innych ptaków, w tym wiele wróblowych. Niezrównani zabójcy komarów to ważki i pająki. W walce z komarami nieocenione są też nietoperze. Trudno uwierzyć, że kolonia 500 nietoperzy potrafi w ciągu lata pochłonąć aż 2 tony owadów!

Jak zaprosić jerzyki do domu?

Jerzyk zwyczajny gnieździ się na wysokich budynkach we wszelkiego rodzaju szparach i wyłomach. Zdarza się, że zasiedla budki lęgowe. Dla jerzyków buduje się specjalne budki, mocowane zwykle wysoko, chociażby na balkonie lub pod dachem w bloku.
© medianauka.pl, 2021-10-25, ART-4203

 
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • REGIONALNA DYREKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA W SZCZECINIE - Pogromcy owadów mieszkają w naszych domach 0 http://szczecin.rdos.gov.pl/zabojcy-owadow-mieszkaja-w-naszych-domach
  • Andrzej Kruszewicz - Ptaki Polski t.1,2, 978-837763-073-0, Multico Oficyna Wydawnicza 2011
  • Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak - Atlas Ptaków Polski - ilustrowana encyklopedia, ISBN 978-83-7705-659-2, Fenix
  • pod red. Przemysława Busse - Mały Słownik Zoologiczny - PTAKI t.I i II, ISBN 83-214-0043-4, Wiedza Powszechna 1990

Ostatnio opublikowane w Pytajniku ...

Jak dokarmiać ptaki?
Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Największe pająki w Polsce
Największe pająki w Polsce

Jakie pająki w Polsce są największe? Czy są groźne? Gdzie można je spotkać i jak często?

Tarantula
Tarantula

Tarantula to nazwa naprawdę dużego i najczęściej niebezpiecznego pająka. Gdzie go można spotkać?Zobacz też

Jerzykowate
Jerzykowate (Apodidae)
PtakiPtaki
Ptaki (Aves) to gromada kręgowców, która posiadła zdolność aktywnego lotu. Reprezentuje je 9700 gatunków, w Polsce 421 gatunków, z czego 236 lęgowych.
Ciekawostki o ptakachCiekawostki o ptakach
Ciekawostki o ptakach to zbiór zdumiewających informacji ze świata ptaków na temat ich rozmiarów, zwyczajów, inteligencji, wyglądu, środowiska życia i zachowań.Polecamy w naszym sklepie

Biblioteczka Montessori. Ciało człowieka
Laboratorium w szufladzie Biologia
Mapa świata Puzzle
Kolorowe skarpetki Góry i lasy
Kolorowe skarpetki Kostka
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.