Jerzyki - ptaki na komary

Komary to bardzo uciążliwe i znienawidzone przez człowieka owady. Walczymy z nimi poprzez opryski środkami chemicznymi. Czy komary mają naturalnych wrogów? Okazuje się, że tak.

Wśród ptaków bardzo skuteczne są jerzyki, ptaki przypominające jaskółki, należące jednak do zupełnie innej rodziny a nawet rzędu. Jerzyk, którego można spotkać także w Polsce, jest niezwykłym ptakiem. Większą część swego życia spędza w powietrzu. Ptak nie musi siadać na ziemi przez wiele miesięcy! Śpi, odżywia się i kopuluje w powietrzu.

Na owady w tym komary, poluje także w powietrzu, rzadziej zbiera z powierzchni wody. Jerzyki zbierając pokarm dla piskląt lepią zdobycz w kulki, która jest niczym innym, jak nawet kilkaset owadów zlepionych śliną.

jerzyk - zabójca komarów
Alexey © stock.adobe.com

Jerzyki są niestety coraz rzadsze w naszym kraju. znajduje się pod całkowitą ochroną.

Ile komarów zjada jerzyk?

Jak podaje Dyrekcja Ochrony Środowiska jeden osobnik w ciągu doby może złowić nawet 20 000 owadów! Muchówki, do których należą komary, stanowią 10% diety tych ptaków. Jeden jerzyk może więc w ciągu doby wyeliminować dziesiątki, a nawet setki komarów.

Czy tylko jerzyki zjadają komary?

Nie. Komarami żywi się wiele innych ptaków, w tym wiele wróblowych. Niezrównani zabójcy komarów to ważki i pająki. W walce z komarami nieocenione są też nietoperze. Trudno uwierzyć, że kolonia 500 nietoperzy potrafi w ciągu lata pochłonąć aż 2 tony owadów!

Jak zaprosić jerzyki do domu?

Jerzyk zwyczajny gnieździ się na wysokich budynkach we wszelkiego rodzaju szparach i wyłomach. Zdarza się, że zasiedla budki lęgowe. Dla jerzyków buduje się specjalne budki, mocowane zwykle wysoko, chociażby na balkonie lub pod dachem w bloku.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Jerzykowate


Rodzina
Jerzykowate (Apodidae)

Ptaki


Ptaki (Aves) to gromada kręgowców, która posiadła zdolność aktywnego lotu. Reprezentuje je 9700 gatunków, w Polsce 421 gatunków, z czego 236 lęgowych.

Ciekawostki o ptakach


Ciekawostki o ptakach to zbiór zdumiewających informacji ze świata ptaków na temat ich rozmiarów, zwyczajów, inteligencji, wyglądu, środowiska życia i zachowań.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • REGIONALNA DYREKCJA OCHRONY ŚRODOWISKA W SZCZECINIE - Pogromcy owadów mieszkają w naszych domach 0 http://szczecin.rdos.gov.pl/zabojcy-owadow-mieszkaja-w-naszych-domach
  • Andrzej Kruszewicz - Ptaki Polski t.1,2, 978-837763-073-0, Multico Oficyna Wydawnicza 2011
  • Michał Radziszewski, Mateusz Matysiak - Atlas Ptaków Polski - ilustrowana encyklopedia, ISBN 978-83-7705-659-2, Fenix
  • pod red. Przemysława Busse - Mały Słownik Zoologiczny - PTAKI t.I i II, ISBN 83-214-0043-4, Wiedza Powszechna 1990

© medianauka.pl, 2021-10-25, A-4203Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.