Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Największym płazem świata jest gatunek płaza ogoniastego - chińska salamandra olbrzymia (Andrias davidianus), należącego z rodziny skrytoskrzelnych  (Cryptobranchidae). Prowadzi nocny i wodny tryb życia.

Długość ciała tego rekordzisty wynosi nawet 180 cm, a ciężar ciała osiąga 61-65 kg.

Ma silnie spłaszczone ciało grzbieto-brzusznie, choć ogon jest spłaszczony bocznie z pokaźnym fałdem skórnym. Ubarwienie zmienne, zwykle ciemnobrązowe w plamy.


© Aydan - stock.adobe.com

Gatunek ten żyje w czystych, rwących, górskich rzekach Chin (Rzeka Żółta, Perłowa i Jangcy). Płaz ten został introdukowany na Tajwanie.

Poluje na bezkręgowce, a także na płazy i ryby.

To krytycznie zagrożony wymarciem gatunek, dziś objęty ochroną ścisłą w Chinach. Międzynarodowa społeczność czyni ogromne starania na rzecz utrzymania i odtworzenia tego gatunku w naturze. Tworzone są między innymi rezerwaty, introdukuje się gatunek w innych miejscach, namnaża się w warunkach sztucznych i wypuszcza na wolność w rożnych miejscach.

Niestety to płaz jadalny, uchodzący w chińskiej kuchni za rarytas. Mięso tych płazów było używane w tradycyjnej medycynie chińskiej od tysiącleci.

Podobny do tego gatunku jest drugi pod względem wielkości płaz - japońska salamandra olbrzymia (Andrias japonicus), żyjąca w Japonii i dość podobna do wyżej opisanego gatunku. Salamandra ta osiąga do 1,4 m długości.

Największy płaz w Polsce

Największym płazem w Polsce jest ropucha szara (Bufo bufo), a więc przedstawiciel płazów bezogonowych. Ropucha szara potrafi wyjątkowo dorastać do 20 cm długości (zwykle samice dorastają jednak do 6-15 cm, a samce do 5-10 cm).
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Praca zbiorowa - Encyklopedia zwierząt – gady i płazy, ISBN 83-85152-31-8, Elipsa 1992
  • Joanna Mazgajska - Płazy świata, ISBN 978-83-01-15846-0, PWN 2009

© medianauka.pl, 2022-01-07, A-4320©® Media Nauka 2008-2023 r.