Największy wąż świata

Jaki jest największy wąż na świecie? Czy jest niebezpieczny dla człowieka? Gdzie można go spotkać?

Najdłuższy wąż świata

Aż jedenaście metrów długości może mieć pyton siatkowy (Python reticulatus) - wąż z rodziny dusicieli. To najdłuższy wąż świata, choć nie jest najcięższy. Ciężar tego gada może wyjątkowo dochodzi do ponad 100 kg, zwykle jednak wynosi dużo mniej. Jest to pięknie ubarwiony gad. Tło jest ceglaste, oliwkowe lub żółtawe, a na nim siatkowy wzór z ciemnych zygzaków, tworzących duże oka. Charakterystyczne są żółtawe, pomarańczowe tęczówki z pionowymi źrenicami.

pyton siatkowy
© dwi - stock.adobe.com

 

Wąż ten poluje na duże ptaki i ssaki wielkości królika, a duże osobniki potrafią zapolować nawet na dzika. Po takim posiłku wąż może głodować nawet 1,5 roku.

Jego obszar występowania to południowo-wschodnia Azja, w tym południowa Birma, Archipelag Malajski, Filipiny.

Czy to groźny wąż dla człowieka? Dość często pojawia się w pobliżu ludzkich osad. Atakuje zwykle domowe zwierzęta takie jak koty, psy, świnie, kozy, kury, kaczki i gęsi. Duże osobniki mogą być groźne dla człowieka, w szczególności dla dzieci. Odnotowano przypadek pożarcia 14-letniego chłopca na wyspie Salebabu. Pyton siatkowy jest tak silny, że do obezwładnienia siedmiometrowego osobnika potrzeba aż 7 dorosłych mężczyzn.

Najcięższy wąż na świecie

Najbardziej masywnym wężem na świecie jest jednak anakonda (Eunectes murinus) z Ameryki Południowej. Oliwkowy grzbiet pokrywają okrągłe, ciemne plamy, które biegną przez całe ciało parami lub pojedynczo, ułożone na przemian.

anakonda zielona
© André LABETAA - stock.adobe.com

 

Anakonda jest związana z wodnym środowiskiem. Poluje na zdobycz, czając się w wodzie. Chwyta zębami swoją ofiarę i topi ją, dusząc uściskiem swojego ciała. Do ofiar anakondy należą ptaki i ssaki (kapibary, aguti, świnie, psowate), a także inne gady, w tym kajmany i węże.

Anakonda jest niebezpieczna dla człowieka. Opisywano przypadki pożarcia ludzi, nawet dorosłych.

Długość anakondy zwykle nie przekracza 5 metrów, zdarzają się osobniki o długości prawie 10 m. Waga zwykle nie przekracza 70 kg, choć rekordziści przekraczają znacznie ciężar 100 kg. W literaturze można spotkać wiele sprzecznych faktów na temat rozmiarów anakondy. Mimo to oficjalnie największe węże na świecie to pyton siatkowy z uwagi na jego długość ciała oraz anakonda zielona z uwagi na jej ciężar.




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy ryby widzą dobrze w wodzie?

Czy ryby widzą dobrze w wodzie?

Podczas nurkowania w wodzie z otwartymi oczami obraz wydaje się być mocno zamazany, niewyraźny. Czy ryby też widzą źle w wodzie?

Latające ryby

Latające ryby

Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?

Jadowite ryby

Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Dusiciele

Dusiciele

Rodzina
Dusiciele (Boidae)

Gady

Gady

Gady (Reptilia) to kręgowce, które opanowały środowisko wodne i lądowe. Dzisiaj żyją 4 rzędy gadów, około 6000 gatunków gadów, w Polsce tylko 9 gatunków.


© medianauka.pl, 2022-04-02, ART-4408





Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki urodzinowe
50 idei, które powinieneś znać - Biologia
Kolorowe skarpetki Góry i lasy
Kolorowe skarpetki Miasto
repetytorium biologia
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.