Największy wąż świata

Jaki jest największy wąż na świecie? Czy jest niebezpieczny dla człowieka? Gdzie można go spotkać?

Najdłuższy wąż świata

Aż jedenaście metrów długości może mieć pyton siatkowy (Python reticulatus) - wąż z rodziny dusicieli. To najdłuższy wąż świata, choć nie jest najcięższy. Ciężar tego gada może wyjątkowo dochodzi do ponad 100 kg, zwykle jednak wynosi dużo mniej. Jest to pięknie ubarwiony gad. Tło jest ceglaste, oliwkowe lub żółtawe, a na nim siatkowy wzór z ciemnych zygzaków, tworzących duże oka. Charakterystyczne są żółtawe, pomarańczowe tęczówki z pionowymi źrenicami.

pyton siatkowy
© dwi - stock.adobe.com

 

Wąż ten poluje na duże ptaki i ssaki wielkości królika, a duże osobniki potrafią zapolować nawet na dzika. Po takim posiłku wąż może głodować nawet 1,5 roku.

Jego obszar występowania to południowo-wschodnia Azja, w tym południowa Birma, Archipelag Malajski, Filipiny.

Czy to groźny wąż dla człowieka? Dość często pojawia się w pobliżu ludzkich osad. Atakuje zwykle domowe zwierzęta takie jak koty, psy, świnie, kozy, kury, kaczki i gęsi. Duże osobniki mogą być groźne dla człowieka, w szczególności dla dzieci. Odnotowano przypadek pożarcia 14-letniego chłopca na wyspie Salebabu. Pyton siatkowy jest tak silny, że do obezwładnienia siedmiometrowego osobnika potrzeba aż 7 dorosłych mężczyzn.

Najcięższy wąż na świecie

Najbardziej masywnym wężem na świecie jest jednak anakonda (Eunectes murinus) z Ameryki Południowej. Oliwkowy grzbiet pokrywają okrągłe, ciemne plamy, które biegną przez całe ciało parami lub pojedynczo, ułożone na przemian.

anakonda zielona
© André LABETAA - stock.adobe.com

 

Anakonda jest związana z wodnym środowiskiem. Poluje na zdobycz, czając się w wodzie. Chwyta zębami swoją ofiarę i topi ją, dusząc uściskiem swojego ciała. Do ofiar anakondy należą ptaki i ssaki (kapibary, aguti, świnie, psowate), a także inne gady, w tym kajmany i węże.

Anakonda jest niebezpieczna dla człowieka. Opisywano przypadki pożarcia ludzi, nawet dorosłych.

Długość anakondy zwykle nie przekracza 5 metrów, zdarzają się osobniki o długości prawie 10 m. Waga zwykle nie przekracza 70 kg, choć rekordziści przekraczają znacznie ciężar 100 kg. W literaturze można spotkać wiele sprzecznych faktów na temat rozmiarów anakondy. Mimo to oficjalnie największe węże na świecie to pyton siatkowy z uwagi na jego długość ciała oraz anakonda zielona z uwagi na jej ciężar.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Na obce gatunki należy uważać. Niewiele trzeba, aby sprowadzony do parku, ogrodu, stawu obcy gatunek wydostał się z hodowli i skolonizował ogromne obszary.

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Dusiciele

Dusiciele

Rodzina
Dusiciele (Boidae)

Gady

Gady

Gady (Reptilia) to kręgowce, które opanowały środowisko wodne i lądowe. Dzisiaj żyją 4 rzędy gadów, około 6000 gatunków gadów, w Polsce tylko 9 gatunków.


© medianauka.pl, 2022-04-02, ART-4408Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.