Logo Media Nauka

Dusiciele

Dusiciele (Boidae) to rodzina gadów, która liczy dziś 60 gatunków. W Polsce nie mamy przedstawicieli z tej rodziny gadów. Wyróżniamy dwie podrodziny: dusiciele właściwe (boa) i pytony.

Wygląd

Do tej grupy węży należą największe gatunki, osiągające nawet 10 m długości. Mają zwykle masywne ciało. Skórę pokrywa kolorowy deseń. To jedne z najpiękniejszych węży na świecie.

Gatunki

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


AnakondaAnakonda

Eunectes murinus

Anakonda to ogromny, osiągający długość nawet 10 metrów, gad z rodziny dusicieli. Żyje w dorzeczu Amazonki i Orinoko. Anakonda jest niebezpieczna dla człowieka. Opisywano przypadki pożarcia człowieka przez tego gada.


Boa dusicielBoa dusiciel

Boa constrictor

Boa dusiciel to jeden z najpiękniejszych węży na świecie. Nie jest jadowity. Deseń ciała jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Nie jest jadowity. Boa są spokojne i dość łatwo je hodować.


Boa kolumbijskiBoa kolumbijski

Epicrates maurus

Boa kolumbijski to wąż dusiciel z Ameryki Środkowej i Południowej o pięknym, łososiowobrązowym kolorze całego ciała. Ubarwienie dorosłych osobników jest jednolite. Aktywny w nocy i o zmierzchu. Preferuje suche i skaliste tereny.


Boa leśnyBoa leśny

Corallus hortulanus

Boa leśny to średniej wielkości wąż z rodziny dusicieli. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Na ziemię schodzi nocą. Poluje zwisając z gałęzi głową w dół. Żyje na północnych terenach Ameryki Południowej.


Boa tęczowyBoa tęczowy

Epicrates cenchris

Boa tęczowy (Epicrates cenchris) to gatunek węża z rodziny dusicieli o pięknym ubarwieniu ciała. Skóra jest czerwonobrunatna z otoczonymi ciemnymi pierścieniami. Skóra błyszczy się metalicznie, mieni się w świetle słonecznym kolorami tęczy.


Pyton królewskiPyton królewski

Python regius

Pyton królewski (Python regius) to wąż z rodziny dusicieli, jeden z najmniejszych węży z tej rodziny. Ma ciemnobrązowe ubarwienie z dużymi plamami w kolorze żółtawym. Przestraszony pyton królewski zwija się w kłębek, chowając głowę w jego środku.


Pyton nowogwinejskiPyton nowogwinejski

Liasis mackloti

Pyton nowogwinejski to wąż z Australii i Nowej Gwinei o brązowym ubarwieniu ciała z małymi plamkami, przypominającymi chaotycznie rozrzucone ciemne piksele. Jest aktywny nocą. Żyje w lasach galeriowych, zawsze w pobliżu zbiorników wodnych.


Pyton rombowyPyton rombowy

Morelia spilota

Pyton rombowy to wąż z rodziny dusicieli żyjący w Australii, uważany za zwierzę pożytecznie ze względu na tępienie gryzoni. Preferuje środowisko wilgotne, w porze suchej szuka zbiorników wodnych.


Pyton siatkowyPyton siatkowy

Python reticulatus

Pyton siatkowy to pięknie ubarwiony wąż z rodziny dusicieli, żyjący w Azji, jeden z największych węży na świecie, niebezpieczny dla człowieka. Pyton siatkowy jest tak silny, że do obezwładnienia siedmiometrowego osobnika potrzeba 7 dorosłych mężczyzn.


Pyton tygrysiPyton tygrysi

Python molurus

Pyton tygrysi to duży, osiągający nawet 8 m długości, wąż dusiciel pochodzący z Azji. Ma jasnobrązowy grzbiet z rzędem dużych ciemnobrązowych plam z jasnożółtą obwódką. Po bokach są białe plamy.


Nazwa rodziny
Dusiciele (Boidae)
Występowanie
Afryka, Azja, Australia, obie Ameryki.
Liczba gatunków na świecie
60
Liczba gatunków w Polsce
0
Systematyka
Domena: Eukarionty (Eukaryota)
Królestwo: Zwierzęta (Animalia)
Typ: Strunowce (Chordata)
Gromada: Gady (Reptilia)
Rząd: Łuskonośne (Squamata)
Rodzina: Dusiciele (Boidae)
Długość ciała
Długość: 60 cm - 10 m.
Masa ciała: do 250 kg.
Największy gatunek
Najmniejszy gatunek
Liasis perthenis

Inne gatunki

  • Aspidites ramsayi
  • Bolyeria multicarinata
  • Casarea dussumieri
  • Charina bottae
  • Liasis perthenis
  • Lichanura trivirgata
  • Morelia amethistina
  • Pyton dywanowy (Morelia spilota)
  • Pyton krwawy (Python curtus)
  • Pyton skalny (Python sebae)

Występowanie i środowisko

Pytony zamieszkują Stary Świat, boa zaś zamieszkują Nowy Świat. Największa różnorodność pytonów występuje w Australii.

Tryb życia i zachowanie

Są to niejadowite, agresywne węże. Wszystkie duszą swoje ofiary i połykają w całości.

Morfologia i anatomia

W szkielecie występują resztki pasa miednicowego i szczątki tylnych kończyn, widocznych po bokach szpary kloakalnej. Mają niezwykle ruchliwe szczęki i zęby zakrzywione ku tyłowi. Mają dwa płuca (w odróżnieniu od innych węży). Lewe płuco jest znacznie większe od prawego.

Rozmnażanie

Dusiciele właściwe są jajożyworodne, pytony są jajorodne. Pytony opiekują się jajami. Samica buduje gniazdo i owija się wokół jaj. Pozostaje przy nich do momentu, w którym wykluwają się młode. W tym czasie nie przyjmuje pokarmu. Samica za pomocą drgań mięśni stara się utrzymać stałą temperaturę dla rozwoju zarodków. Czasem traci nawet połowę masy ciała podczas opieki nad jajami. Pytony nie opiekują się dalej młodymi po wykluciu.

Pożywienie

Węże dusiciele atakują większe zwierzęta, chwytając paszczą, owijając się wokół ofiary i dusząc ją silnym uściskiem. Połykają zwierzęta znacznych rozmiarów dzięki ruchomym obu szczękom. Największe gatunki atakują także ludzi.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.

Ciekawostki

Jeden z pytonów dusi swoją ofiarę przypierając ją do ściany nory.

Zdjęcia - galeria© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-74© Media Nauka 2008-2018 r.