Dusiciele
Dusiciele (Boidae) to rodzina gadów, która liczy dziś około 70 gatunków. W Polsce nie mamy przedstawicieli z tej rodziny gadów. Wyróżniamy dwie podrodziny: dusiciele właściwe (boa) i pytony. Niektóre źródła wydzielają odrębną rodzinę Pythonidae.
Wygląd
Do tej grupy węży należą największe gatunki, osiągające nawet 10 m długości. Mają zwykle masywne ciało. Skórę pokrywa kolorowy deseń. To jedne z najpiękniejszych węży na świecie.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Aspidites ramsayi
Aspidites ramsayi to gatunek pytona. Wąż ten ma dość wąską głowę i cienki ogon, ostro zakończony. Ubarwienie brązowawe lub czarne z oliwkowym, pomarańczowym, różowawym lub czerwonawym deseniem w postaci poprzecznych pręg.

Liasis olivaceus
Liasis olivaceus to gatunek węża z rodziny dusicieli o oliwkowym ubarwieniu ciała z jaśniejszym, żółtawym spodem.

Morelia carinata
Morelia carinata to gatunek węża z rodziny dusicieli. Ubarwienie ciała brązowe i jasnobrązowe. Oczy mają pionowe źrenice.

Antaresia maculosa
Antaresia maculosa to gatunek pytona. Oczy mają pionowe źrenice. Gatunek ten występuje w Australii, na północno-wschodnim krańcu kontynentu.

Apodora papuana
Apodora papuana to gatunek węża z rodziny dusicieli. Ma ciemne ubarwienie skóry. Oczy mają pionowe źrenice.

Eunectes murinus
Anakonda to ogromny, osiągający długość nawet 10 metrów, gad z rodziny dusicieli. Żyje w dorzeczu Amazonki i Orinoko. Anakonda jest niebezpieczna dla człowieka. Opisywano przypadki pożarcia człowieka przez tego gada.

Boa constrictor
Boa dusiciel to jeden z najpiękniejszych węży na świecie. Nie jest jadowity. Deseń ciała jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Nie jest jadowity. Boa są spokojne i dość łatwo je hodować.

Epicrates maurus
Boa kolumbijski to wąż dusiciel z Ameryki Środkowej i Południowej o pięknym, łososiowobrązowym kolorze całego ciała. Ubarwienie dorosłych osobników jest jednolite. Aktywny w nocy i o zmierzchu. Preferuje suche i skaliste tereny.

Chilabothrus angulifer
Boa kubański (Chilabothrus angulifer) to gatunek węża z rodziny dusicieli. Głowa jest dobrze wyodrębniona od reszty ciała. Kolor ciała brązowy w rożnych odcieniach.

Corallus hortulanus
Boa leśny to średniej wielkości wąż z rodziny dusicieli. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Na ziemię schodzi nocą. Poluje zwisając z gałęzi głową w dół. Żyje na północnych terenach Ameryki Południowej.

Corallus caninus
Boa psiogłowy, wąż psiogłowy (Corallus caninus) to gatunek węża z rodziny dusicieli. Ubarwienie zielone z wierzchu i zielonawe lub żółtawe od spodu. Na ciele widoczne białe, poprzeczne prążki.

Epicrates cenchris
Boa tęczowy (Epicrates cenchris) to gatunek węża z rodziny dusicieli o pięknym ubarwieniu ciała. Skóra jest czerwonobrunatna z otoczonymi ciemnymi pierścieniami. Skóra błyszczy się metalicznie, mieni się w świetle słonecznym kolorami tęczy.

Charina bottae
Charyna zwyczajna, charyna północna (Charina bottae) to wąż z rodziny dusicieli o jednolitym, oliwkowym ubarwieniu ciała. Koniec ogona jest tak gruby jak głowa i bardzo do niej podobny.

Morelia amethistina
Pyton ametystowy (Morelia amethistina) to wąż należący do rodziny dusicieli. Ma smukłe ciało, na głowie widać wyraźnie tarczki. Ciało pokryte jest gładkimi i mieniącymi się kolorami łuskami.

Leiopython albertisii
Pyton białowargi (Leiopython albertisii) to gatunek węża z rodziny dusicieli. Ubarwienie ciała żółte lub brązowawe, łuski mają brązowe brzegi. Spód biały. Głowa ma czarny kolor z wierzchu, a spód jest również biały.

Python breitensteini
Pyton borneański (Python breitensteini) to gatunek węża z rodziny dusicieli. Ma masywną budowę ciała i zmienne ubarwienie. To endemit Borneo.

Aspidites melanocephalus
Pyton czarnogłowy (Aspidites melanocephalus) to gatunek gada z rodziny dusicieli. Najbardziej charakterystyczna jest czarna głowa i szyja, nieco szersza od reszty smukłego ciała.

Python regius
Pyton królewski (Python regius) to wąż z rodziny dusicieli, jeden z najmniejszych węży z tej rodziny. Ma ciemnobrązowe ubarwienie z dużymi plamami w kolorze żółtawym. Przestraszony pyton królewski zwija się w kłębek, chowając głowę w jego środku.

Python curtus
Pyton krwisty, pyton krótkoogonowy (Python curtus) to gatunek węża z rodziny dusicieli. Ma solidną budowę ciała z bardzo krótką częścią ogonową. Ma piękny wzór na skórze. Ubarwienie czerwonawe, żółtawo-brązowe.

Liasis mackloti
Pyton nowogwinejski to wąż z Australii i Nowej Gwinei o brązowym ubarwieniu ciała z małymi plamkami, przypominającymi chaotycznie rozrzucone ciemne piksele. Jest aktywny nocą. Żyje w lasach galeriowych, zawsze w pobliżu zbiorników wodnych.

Morelia spilota
Pyton rombowy to wąż z rodziny dusicieli żyjący w Australii, uważany za zwierzę pożytecznie ze względu na tępienie gryzoni. Preferuje środowisko wilgotne, w porze suchej szuka zbiorników wodnych.

Python reticulatus
Pyton siatkowy to pięknie ubarwiony wąż z rodziny dusicieli, żyjący w Azji, jeden z największych węży na świecie, niebezpieczny dla człowieka. Pyton siatkowy jest tak silny, że do obezwładnienia siedmiometrowego osobnika potrzeba 7 dorosłych mężczyzn.

Python molurus
Pyton tygrysi to duży, osiągający nawet 8 m długości, wąż dusiciel pochodzący z Azji. Ma jasnobrązowy grzbiet z rzędem dużych ciemnobrązowych plam z jasnożółtą obwódką. Po bokach są białe plamy.

Morelia viridis
Pyton zielony (Morelia viridis) to wąż z rodziny dusicieli. Ubarwienie zielone z białymi plamami. Młode osobniki są żółte, brunatne lub pomarańczowe z czerwonymi, białymi lub niebieskimi plamami.

Eryx miliaris
Strzelec piaskowy (Eryx miliaris) to gatunek niejadowitego węża z rodziny dusicieli, jeden z nielicznych europejskich przedstawicieli tej rodziny. Na ofiarę czatuje zagrzebany prawie cały w piasku.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

























Inne gatunki
- Acrantophis dumerili
- Acrantophis madagascariensis
- Antaresia childreni
- Antaresia perthensis
- Antaresia stimsoni
- Boa imperator
- Boa nebulosa
- Boa orophias
- Bolyeria multicarinata
- Bothrochilus boa
- Candoia aspera
- Candoia bibroni
- Candoia superciliosa
- Casarea dussumieri
- Chilabothrus argentum
- Chilabothrus exsul
- Chilabothrus granti
- Chilabothrus inornatus
- Chilabothrus monensis
- Chilabothrus striatus
- Chilabothrus subflavus
- Corallus annulatus
- Corallus batesi
- Corallus blombergi
- Corallus cropanii
- Corallus ruschenbergerii
- Eryx jayakari
- Eunectes beniensis
- Eunectes deschauenseei
- Leiopython biakensis
- Leiopython fredparkeri
- Leiopython huonensis
- Leiopython meridionalis
- Leiopython montanus
- Liasis fuscus
- Liasis perthenis
- Lichanura trivirgata
- Morelia bredli
- Python anchietae
- Python bivittatus
- Python brongersmai
- Python kyaiktiyo
- Python regius
- pyton skalny (Python sebae)
- Sanzinia madagascariensis
- Simalia boeleni
- Simalia oenpelliensis
Występowanie i środowisko
Pytony zamieszkują Stary Świat, boa zaś zamieszkują Nowy Świat. Największa różnorodność pytonów występuje w Australii.
Tryb życia i zachowanie
Są to niejadowite, agresywne węże. Wszystkie duszą swoje ofiary i połykają w całości.
Morfologia i anatomia
W szkielecie występują resztki pasa miednicowego i szczątki tylnych kończyn, widocznych po bokach szpary kloakalnej. Mają niezwykle ruchliwe szczęki i zęby zakrzywione ku tyłowi. Mają dwa płuca (w odróżnieniu od innych węży). Lewe płuco jest znacznie większe od prawego.
Rozmnażanie
Dusiciele właściwe są jajożyworodne, pytony są jajorodne. Pytony opiekują się jajami. Samica buduje gniazdo i owija się wokół jaj. Pozostaje przy nich do momentu, w którym wykluwają się młode. W tym czasie nie przyjmuje pokarmu. Samica za pomocą drgań mięśni stara się utrzymać stałą temperaturę dla rozwoju zarodków. Czasem traci nawet połowę masy ciała podczas opieki nad jajami. Pytony nie opiekują się dalej młodymi po wykluciu.
Pożywienie
Węże dusiciele atakują większe zwierzęta, chwytając paszczą, owijając się wokół ofiary i dusząc ją silnym uściskiem. Połykają zwierzęta znacznych rozmiarów dzięki ruchomym obu szczękom. Największe gatunki atakują także ludzi.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
Jeden z pytonów dusi swoją ofiarę przypierając ją do ściany nory.
Największy wąż świata

Jaki jest największy wąż na świecie? Czy jest niebezpieczny dla człowieka? Gdzie można go spotkać?
© medianauka.pl, 2014-01-06, RODZ-74