Pyton tygrysi

Pyton tygrysi (Python molurus) to gad z rodziny węży dusicieli. Ma jasnobrązowy grzbiet z rzędem dużych ciemnobrązowych plam z jasnożółtą obwódką. Po bokach są białe plamy. Na dolnej i górnej wardze znajdują się termoreceptory, które pozwalają zwierzęciu wyczuwanie różnic w temperaturze między otoczeniem a ofiarą.

Znamy dwa podgatunki pytona tygrysiego:

  • pyton jasnoskóry (Python molurus molurus) - ma jaśniejsze ubarwienie i jest mniejszy, żyje w Pakistanie, Indiach i na Cejlonie,
  • pyton ciemnoskóry (Python molurus bivittatus) - o ciemniejszym ubarwieniu ciała, większych rozmiarach, żyjący w Birmie, południowych Chinach, na Półwyspie Indochińskim i na Wyspach Sundajskich.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Lasy i tereny pagórkowate, często w pobliżu zbiorników wodnych, także w pobliżu osiedli ludzkich.

Tryb życia i zachowanie

Nie jest agresywny w stosunku do człowieka. Dobrze pływa i nurkuje.

Pożywienie

Zjada ssaki, ptaki, gady, rzadko żaby. Potrafi zjeść tak duże zwierzę jak makak.

Rozmnażanie

Samica składa jaja w ilości od 8 do 107 jaj. Jaja mają wielkość 7-11,5 cm. Małe pytony osiągają długość do 60 cm. Samica opiekuje się jajami.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podgatunek tego pytona - pyton ciemnoskóry jest narażony na wyginięcie (VU).

Ciekawostki

W żołądku o długości 5,7 m znaleziono leoparda.

Na niektórych obszarach ludzie hodują pytony tygrysie w domach ze względu na ich piękno ale także ze względu na tępienie myszy i szczurów.

Podgatunki:
Pyton tygrysi jasnoskóry (Python molurus molurus)
Pyton tygrysi ciemnoskóry (Python molurus bivittatus), Kuhl, 1820, VU


terrarium

Hodowla - informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To zwierzęta, które łatwo się oswajają, są łagodne i towarzyskie. Są to jednak zwierzęta niebezpieczne i brak ostrożności, szczególnie dla zwierząt o długości powyżej 3 m, może spowodować śmierć właściciela węża.
Rodzaj terrarium i wyposażenieDla pytona o rozmiarach powyżej 2,5 m potrzebne jest terrarium o wymiarach 0,75 × 0,5 × 0,75 całkowitej długości ciała. Dla mniejszego pytona terrarium powinno być tak długie, jaki długi jest wąż. Terrarium musi mieć basen z odpływem. Terrarium powinno być wieloplatformowe, wyposażone w kryjówki i mocne korzenie.
Inne warunki chowu To silne zwierzę. Należy zachować szczególną ostrożność, terrarium musi być solidne bez dostępu dzieci do pomieszczenia z wężem.
TemperaturaTemperatura powietrza w dzień: 26-32°C, wody 25°C.
Temperatura na wyspie ciepła: do 35°C.
Temperatura w nocy: pokojowa.
WilgotnośćWilgotność dzień powinna wynosić 70-90%, w nocy powinna być jeszcze wyższa.
PokarmPtaki i ssaki. Młode osobniki karmimy co 10-14 dni, dorosłe osobniki co 2-4 tygodnie.
RozmnażaniePrzed rozrodem zimujemy zwierzęta w temperaturze 18-20°C przez 6-8 tygodni. Około 4 miesiące po zapłodnieniu samica składa 13-100 jaj o rozmiarach 6 × 10 cm i masie do 250 g. Rozwój zarodkowy w temperaturze 29-32°C trwa 55-72 dni.
Ograniczenia prawneWymagana jest rejestracja; zwierzę jest wymienione w dodatku B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki gadów

ikonaPyton borneański
Python breitensteini
ikonaPyton królewski
Python regius
ikonaPyton siatkowy
Python reticulatus
Dusiciele
Dusiciele

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Największy wąż świata

Największy wąż świata

Jaki jest największy wąż na świecie? Czy jest niebezpieczny dla człowieka? Gdzie można go spotkać?


© medianauka.pl, 2013-04-21, GAT-449
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.