Logo Media Nauka

Pyton tygrysi

Pyton tygrysi (Python molurus) to gad z rodziny węży dusicieli. Ma jasnobrązowy grzbiet z rzędem dużych ciemnobrązowych plam z jasnożółtą obwódką. Po bokach są białe plamy. Na dolnej i górnej wardze znajdują się termoreceptory, które pozwalają zwierzęciu wyczuwanie różnic w temperaturze między otoczeniem a ofiarą.

Znamy dwa podgatunki pytona tygrysiego:

  • pyton jasnoskóry (Python molurus molurus) - ma jaśniejsze ubarwienie i jest mniejszy, żyje w Pakistanie, Indiach i na Cejlonie,
  • pyton ciemnoskóry (Python molurus bivittatus) - o ciemniejszym ubarwieniu ciała, większych rozmiarach, żyjący w Birmie, południowych Chinach, na Półwyspie Indochińskim i na Wyspach Sundajskich.

Pyton tygrysi (Python molurus)
Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Lasy i tereny pagórkowate, często w pobliżu zbiorników wodnych, także w pobliżu osiedli ludzkich.

Tryb życia i zachowanie

Nie jest agresywny w stosunku do człowieka. Dobrze pływa i nurkuje.

Pożywienie

Zjada ssaki, ptaki, gady, rzadko żaby. Potrafi zjeść tak duże zwierzę jak makak.

Rozmnażanie

Samica składa jaja w ilości od 8 do 107 jaj. Jaja mają wielkość 7-11,5 cm. Małe pytony osiągają długość do 60 cm. Samica opiekuje się jajami.

NT

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podgatunek tego pytona - pyton ciemnoskóry jest narażony na wyginięcie (VU).

Ciekawostki

W żołądku o długości 5,7 m znaleziono leoparda.

Na niektórych obszarach ludzie hodują pytony tygrysie w domach ze względu na ich piękno ale także ze względu na tępienie myszy i szczurów.

Zdjęcia - galeria

terrarium

Hodowla - informacje dla hodowców

Informacje ogólne o gatunku: To zwierzęta, które łatwo się oswajają, są łagodne i towarzyskie. Są to jednak zwierzęta niebezpieczne i brak ostrożności, szczególnie dla zwierząt o długości powyżej 3 m, może spowodować śmierć właściciela węża.

Rodzaj terrarium i wyposażenie: Dla pytona o rozmiarach powyżej 2,5 m potrzebne jest terrarium o wymiarach 0,75 × 0,5 × 0,75 całkowitej długości ciała. Dla mniejszego pytona terrarium powinno być tak długie, jaki długi jest wąż. Terrarium musi mieć basen z odpływem. Terrarium powinno być wieloplatformowe, wyposażone w kryjówki i mocne korzenie.

Inne warunki chowu: To silne zwierzę. Należy zachować szczególną ostrożność, terrarium musi być solidne bez dostępu dzieci do pomieszczenia z wężem.

Temperatura: Temperatura powietrza w dzień: 26-32°C, wody 25°C.
Temperatura na wyspie ciepła: do 35°C.
Temperatura w nocy: pokojowa.

Wilgotność: Wilgotność dzień powinna wynosić 70-90%, w nocy powinna być jeszcze wyższa.

Pokarm: Ptaki i ssaki. Młode osobniki karmimy co 10-14 dni, dorosłe osobniki co 2-4 tygodnie.

Rozmnażanie: Przed rozrodem zimujemy zwierzęta w temperaturze 18-20°C przez 6-8 tygodni. Około 4 miesiące po zapłodnieniu samica składa 13-100 jaj o rozmiarach 6 × 10 cm i masie do 250 g. Rozwój zarodkowy w temperaturze 29-32°C trwa 55-72 dni.

Ograniczenia prawne: Wymagana jest rejestracja; zwierzę jest wymienione w dodatku B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2013-04-21, GAT-449


Pokrewne gatunki gadów

ikonaAnakonda
Eunectes murinus
ikonaBoa dusiciel
Boa constrictor
ikonaBoa kolumbijski
Epicrates maurus
ikonaBoa leśny
Corallus hortulanus
ikonaBoa tęczowy
Epicrates cenchris
ikonaPyton ametystowy
Morelia amethistina
ikonaPyton borneański
Python breitensteini
ikonaPyton czarnogłowy
Aspidites melanocephalus
ikonaPyton królewski
Python regius
ikonaPyton nowogwinejski
Liasis mackloti
ikonaPyton rombowy
Morelia spilota
ikonaPyton siatkowy
Python reticulatus
ikonaPyton zielony
Morelia viridis
ikonaStrzelec piaskowy
Eryx miliaris
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.