logo

Pyton tygrysi

Pyton tygrysi (Python molurus) to gad z rodziny węży dusicieli. Ma jasnobrązowy grzbiet z rzędem dużych ciemnobrązowych plam z jasnożółtą obwódką. Po bokach są białe plamy. Na dolnej i górnej wardze znajdują się termoreceptory, które pozwalają zwierzęciu wyczuwanie różnic w temperaturze między otoczeniem a ofiarą.

Znamy dwa podgatunki pytona tygrysiego:

  • pyton jasnoskóry (Python molurus molurus) - ma jaśniejsze ubarwienie i jest mniejszy, żyje w Pakistanie, Indiach i na Cejlonie,
  • pyton ciemnoskóry (Python molurus bivittatus) - o ciemniejszym ubarwieniu ciała, większych rozmiarach, żyjący w Birmie, południowych Chinach, na Półwyspie Indochińskim i na Wyspach Sundajskich.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Lasy i tereny pagórkowate, często w pobliżu zbiorników wodnych, także w pobliżu osiedli ludzkich.

Tryb życia i zachowanie

Nie jest agresywny w stosunku do człowieka. Dobrze pływa i nurkuje.

Pożywienie

Zjada ssaki, ptaki, gady, rzadko żaby. Potrafi zjeść tak duże zwierzę jak makak.

Rozmnażanie

Samica składa jaja w ilości od 8 do 107 jaj. Jaja mają wielkość 7-11,5 cm. Małe pytony osiągają długość do 60 cm. Samica opiekuje się jajami.

Ochrona i zagrożenia NT

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podgatunek tego pytona - pyton ciemnoskóry jest narażony na wyginięcie (VU).

Ciekawostki

W żołądku o długości 5,7 m znaleziono leoparda.

Na niektórych obszarach ludzie hodują pytony tygrysie w domach ze względu na ich piękno ale także ze względu na tępienie myszy i szczurów.


terrarium

Hodowla - informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku To zwierzęta, które łatwo się oswajają, są łagodne i towarzyskie. Są to jednak zwierzęta niebezpieczne i brak ostrożności, szczególnie dla zwierząt o długości powyżej 3 m, może spowodować śmierć właściciela węża.
Rodzaj terrarium i wyposażenieDla pytona o rozmiarach powyżej 2,5 m potrzebne jest terrarium o wymiarach 0,75 × 0,5 × 0,75 całkowitej długości ciała. Dla mniejszego pytona terrarium powinno być tak długie, jaki długi jest wąż. Terrarium musi mieć basen z odpływem. Terrarium powinno być wieloplatformowe, wyposażone w kryjówki i mocne korzenie.
Inne warunki chowu To silne zwierzę. Należy zachować szczególną ostrożność, terrarium musi być solidne bez dostępu dzieci do pomieszczenia z wężem.
TemperaturaTemperatura powietrza w dzień: 26-32°C, wody 25°C.
Temperatura na wyspie ciepła: do 35°C.
Temperatura w nocy: pokojowa.
WilgotnośćWilgotność dzień powinna wynosić 70-90%, w nocy powinna być jeszcze wyższa.
PokarmPtaki i ssaki. Młode osobniki karmimy co 10-14 dni, dorosłe osobniki co 2-4 tygodnie.
RozmnażaniePrzed rozrodem zimujemy zwierzęta w temperaturze 18-20°C przez 6-8 tygodni. Około 4 miesiące po zapłodnieniu samica składa 13-100 jaj o rozmiarach 6 × 10 cm i masie do 250 g. Rozwój zarodkowy w temperaturze 29-32°C trwa 55-72 dni.
Ograniczenia prawneWymagana jest rejestracja; zwierzę jest wymienione w dodatku B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

© medianauka.pl, 2013-04-21, GAT-449
Pokrewne gatunki gadów

ikonaPyton borneański
Python breitensteini
ikonaPyton królewski
Python regius
ikonaPyton siatkowy
Python reticulatus
Dusiciele
Dusiciele

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Miasto
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Mapa świata Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.