Boa dusiciel

Boa dusiciel (Boa constrictor) to gad z rodziny dusicieli. Charakteryzuje się ubarwieniem oraz deseniem ciała zmiennym u różnych osobników. Boa dusiciel jest jednym z najpiękniej ubarwionych węży na świecie. Deseń ciała jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Nie jest jadowity.


Boa dusiciel (Boa constrictor)
Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Ameryka Środkowa i Południowa. Gęste, tropikalne lasy, miejsca nad brzegami rzek, stepy porośnięte krzewami. Gatunek bardzo dobrze aklimatyzuje się do bardzo różnych środowisk. Wyróżniamy także wiele podgatunków boa dusiciela.

Tryb życia i zachowanie

Zdobycz chwyta paszczą, zabija dusząc w uścisku ciała i połyka ofiarę martwą. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Nie stroni od sąsiedztwa człowieka. Często spotykany w zagrodach i spichlerzach, gdzie poluje na myszy i szczury. Aktywny nocą, w dzień śpi w ukryciu.

Pożywienie

Ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby.

Rozmnażanie

Samice rodzą 15-64 młodych o długości 50 cm. Po dwóch latach życia młode osiągają długość 2-3 m.

Ochrona i zagrożenia

Nie jest gatunkiem zagrożonym.


Zdjęcia - galeria

terrarium

Hodowla - informacje dla hodowców

Informacje ogólne o gatunku: Boa są spokojne i dość łatwo je hodować. Są to jednak zwierzęta niebezpieczne i należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo podczas ich hodowli. Szczególnie trzeba zadbać o mocną konstrukcję terrarium i brak dostępu dzieci do zwierzęcia.

Rodzaj terrarium i wyposażenie: Terrarium musi być bardzo duże i mocne. Dla boa o długości poniżej 1,5 m, długość terrarium musi być co najmniej tak samo długi jak samo zwierzę. Dla większych zwierząt terrarium musi być większe jeszcze o 75%. W terrarium muszą się znajdować podesty na różnych wysokościach, skalne kryjówki, mocne rośliny. Konieczny jest także basen z wodą oraz suchy kąt.

Inne warunki chowu: To niebezpieczne zwierzęta, należy zachować ostrożność.

Temperatura: Temperatura powietrza w dzień: 25-28°C (część podłoża powinna być nieogrzewana).
Temperatura na wyspie ciepła: do 35°C.
Temperatura w nocy: pokojowa.

Wilgotność: W dzień 60-80%, spryskujemy terrarium kilka razy dziennie wodą.

Pokarm: Ssaki i ptaki. Młode boa karmimy tydzień lub dwa, dorosłe osobniki jeszcze rzadziej.

Rozmnażanie: Nie jest trudne. Ciąża trwa 6 miesięcy.

Ograniczenia prawne: Wymagana jest rejestracja; zwierzę jest wymienione w dodatku B do rozporządzenia UE 338/97 oraz 750/2013 z dnia 29 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie Rady (WE) nr 338/97 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi. Boa constrictor occidentalis jest wymieniony w dodatku A do rozporządzenia.
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)


© medianauka.pl, 2012-05-05, GAT-140


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.