Piranie — mit czy rzeczywistość?

Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?

Najbardziej znanym gatunkiem piranii jest pirania Natterera, zwana także piranią czerwoną  (Pygocentrus nattereri). Długość ciała wynosi 27-36 cm, a ciężar ciała do 1,1 kg. Ciało jest masywne, bocznie spłaszczone, czerwonawe od spodu, brązowawe z wierzchu. Ciało nakrapiane jest małymi, jasnymi cętkami. Oczy są czerwone. W jamie gębowej znajdują się bardzo ostre, trójkątne, tnące zęby, które mogą wyrządzić poważną krzywdę człowiekowi.

Jeszcze inny gatunek — Pygocentrus piraya — jest groźny dla człowieka.

piranie
© pisotckii — stock.adobe.com

 

Pirania Natterera występuje w Ameryce Południowej w dorzeczach rzek Orinoko i Amazonki. Ryba ta zwykle jest spokojna i nie reaguje na przechodzące w wodzie zwierzęta. Sytuacja jednak natychmiast się zmienia, gdy w wodzie pojawi się krew. W takim przypadku ryba ta wpada w tak zwany krwiożerczy szał. Stado piranii w zadziwiającym tempie jest w stanie oczyścić ciało zwierzęcia do samego szkieletu. Rany zadane przez piranię są dotkliwe, głębokie. Krew leje się z nich strumieniami, co pogarsza sytuację, gdyż na zapach krwi pirania jest szczególnie wyczulona.

Zazwyczaj ryby te polują na osobniki chore i słabe. Jednak w rzekach, w których żyją piranie, nie są bezpieczne ani duże ssaki, ani gady, w tym krokodyle.

Co ciekawe, pirania Natterera jest rybą akwarystyczną. Jej hodowla wymaga jednak daleko idącej ostrożności. Ryba ta bez problemu jest w stanie odgryźć palec swojemu właścicielowi.

Wśród lokalnej ludności w Ameryce Południowej można znaleźć różne podejście do piranii. Jedne plemiona nie przejmują się zbytnio obecnością piranii w wodzie, dopóki nie wchodzi się do niej ze skaleczeniem. Można jednak znaleźć wśród południowoamerykańskich plemion makabryczne obrządki, polegające na zanurzaniu zwłok w wodzie pełnej piranii w specjalnej klatce. Po pewnym czasie wyciąga się z wody jedynie szkielet, który jest następnie grzebany.

Piranie rzeczywiście należą do najgroźniejszych drapieżników wśród ryb wód słodkich świata. W pełni zasługują na to miano.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Indyki — czego o nich nie wiecie?


Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?

Dlaczego latawce latają?


Gdy latawiec utrzymuje się stabilnie w powietrzu, robi wrażenie. Czasem jednak zaczyna kręcić ósemki, lot jest chaotyczny. Od czego to zależy?

Co sztuczna inteligencja mówi o sobie?


Algorytmy sztucznej inteligencji znane są od kilkudziesięciu lat. Ostatnio jednak zrobiło się szczególnie głośno na ten temat. Dlaczego?

Zobacz więcej


Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Piraniowate


Rodzina
Piraniowate (Serrasalmidae)

Ryby


Ryby to zbiorcza nazwa przedstawicieli kilku gromad wodnych kręgowców. Są to śluzice, minogi, ryby chrzęstnoszkieletowe i ryby kostnoszkieletowe. Opisano tu wiele gatunków w wirtualnym atlasie, ze szczególnym naciskiem na gatunki żyjące w Polsce. Ryby to najstarsza i największa grupa kręgowców.


© medianauka.pl, 2023-07-23, A-4950©® Media Nauka 2008-2023 r.