Piraniowate
Piraniowate (Serrasalmidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu kąsaczokształtnych. W wielu źródłach piranie zaliczane są do rodziny kąsaczowatych i występują w randze podrodziny Serralaminae. Do piraniowatych zaliczamy około 110 gatunków (obejmuje piranie, płaskoboki i płaszczynki).
Wygląd
Ciało jest bocznie spłaszczone, masywne. Dolna szczęka wystaje ponad górną. W jamie gębowej zęby tnące lub miażdżące. Ubarwienie zmienne.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Pygocentrus nattereri
Pirania czerwona, pirania Natterera, pirania czarnoogonowa (Pygocentrus nattereri) to gatunek ryby z rodziny piraniowatych. To najbardziej znana pirania Ameryki Południowej z uwagi na wpadanie w tak zwany krwiożerczy szał.

Serrasalmus rhombeus
Pirania kropkowana (Serrasalmus rhombeus) to gatunek piranii, ryby z rodziny kąsaczowatych. Jej ciało jest wysokie, bocznie spłaszczone. Pysk jest krótki i tępo zakończony. Oczy są czerwone.

Metynnis hypsauchen
Płaskobok tępogłowy (Metynnis hypsauchen) to gatunek ryby z rodziny piraniowatych. Ciało silnie bocznie spłaszczone. Ubarwienie srebrzysto-różowe. Płetwy półprzeźroczyste.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.



Inne gatunki
- łuskożer (Catoprion sp.)
- Metynnis luna
- Myleus rubripinnis
- Myleus schomburgkii
- płyszczynka srebrzysta (Mylosomma duriventre)
- Serrasalmus odyssei
- Serrasalmus sanchezi
Występowanie i środowisko
To ryby słodkowodne, żyjące w rzekach i wodach stojących Ameryki Południowej.
Tryb życia i zachowanie
To nierzadko bardzo agresywne ryby.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi od 15 cm do 100 cm.
Rozmnażanie
Piranie trą się z początkiem pory deszczowej. Część gatunków chroni złożone jajeczka.
Pożywienie
Piranie polują na inne kręgowce (ryby, ptactwo, gady, ssaki). Niektóre gatunki żywią się owocami i nasionami. Kilka gatunków zjada płetwy i łuski.
Ochrona i zagrożenia
Ryby te nie są zagrożone.
Ciekawostki
Nie wszystkie piranie są krwiożercze. Prawdą jest natomiast fakt, że ryby te, gdy wpadną w szał pożerania potrafią w bardzo krótkim czasie ogołocić szkielet z mięsa. Do takich gatunków należy pirania Natterera, która atakuje krwawiące w wodzie zwierzę lub człowieka.
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2019-03-03, RODZ-1387