Akwarystyka

Akwarystyka jest to wszelka wiedza dotycząca hodowli organizmów wodnych w akwariach. W akwarium można hodować zwierzęta (ryby, płazy, bezkręgowce, inne wodne organizmy), a także rośliny. Akwarystyka dzieli się na amatorską i zawodową. Specjalista w dziedzinie prowadzenia akwarium to akwarysta.

Akwarystyka
© dario0806 - stock.adobe.com

 

Akwarystyka to także świetne hobby i wielka przyjemność, możliwość obcowania z obcym człowiekowi podwodnym światem, możliwość obserwacji różnych organizmów. Świetnie zorganizowane akwarium może się stać wielką ozdobą w domu.

Akwarium morskie i słodkowodne

Z uwagi na środowisko, w jakim żyją organizmy wodne rozróżnia się następujące rodzaje akwarystyki:

Ta pierwsza wymaga dużo większego doświadczenia, nakładu środków i kosztów utrzymania. Warto swoją przygodę rozpocząć od hodowania gatunków słodkowodnych.

Rodzaje akwariów

Istnieje wiele typów akwariów. Przeczytaj ten artykuł Rodzaje akwariów, aby wybrać właściwy dla Ciebie typ akwarium. Gdy się już zdecydujesz jakie akwarium chcesz mieć w domu, zaplanuj jakie gatunki ryb możesz w nim trzymać zgodnie z zasadami łączenia gatunków ryb w akwarium ogólnym.

Zalety posiadania akwarium

Do zalet posiadania akwarium można zaliczyć:

Pielęgnacja akwarium

Każdego dnia trzeba poświęcić dosłownie chwilę na oporządzenie akwarium. Nieco więcej czasu trzeba poświęcić raz w tygodniu. Czynnościom pielęgnacyjnym i przed wyjazdem na urlop poświęciliśmy osobny artykuł - Jak dbać o akwarium?.

Atlasy

Na naszym portalu udostępniamy kilka przydatnych akwarystom atlasów. Atlas ryb akwariowych słodkowodnych i morskich oraz roślin akwariowych umożliwi odpowiedni dobór gatunków do domowego akwarium. Wyboru można dokonać według wielu dostępnych kryteriów takich jak: cena, trudność hodowli, rozmiar ryb, systematyka, odżywianie, siedliska, temperatura, twardość wody, pH i inne.

W naszych atlasach zgromadziliśmy kilkaset gatunków ryb wraz ze zdjęciami i opisami.

Oto nasz atlasy:

Atlas ryb akwariowych
Atlas ryb akwariowych słodkowodnych
Atlas ryb akwariowych morskich

W tym miejscu gromadzimy wszelkie informacje przydatne początkującym i zaprawionym w bojach akwarystom.

Parametry wody w akwarium

Należy naszym pupilom w akwarium zapewnić odpowiednie warunki, aby zachowały zdrowie, a samo akwarium było estetyczną ozdobą w naszym domu. Jednym z tych warunków jest używanie wody o prawidłowych parametrach fizykochemicznych. co to znaczy, że parametry wody w akwarium są prawidłowe? To oznacza, że są dostosowane odpowiednio do fauny i flory w naszej hodowli.

Wodę w akwarium należy odpowiednio przygotować, zbadać jej własności, a podczas pielęgnacji regularnie wymieniać i kontrolować jej jakość za pomocą różnych testów.

W kolejnych artykułach wyjaśniamy czym są te parametry, jak uzyskać ich prawidłowe wartości i jak je mierzyć. Są to:

duże akwarium morskie
© Takashi Nagaku - stock.adobe.comElektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2022-10-31, A-4546
Data aktualizacji artykułu: 2022-11-05Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.