Ryby Polski

W Polsce żyje 120 gatunków ryb, z czego 82 gatunki to ryby słodkowodne. Aż 35% tych ryb to gatunki obce.

Oto wykaz wszystkich przedstawicieli gatunków ryb żyjących w naszym kraju, o których piszemy w naszym portalu, w podziale na gromady, rzędy i rodziny:

Gromada: Ryby kostnoszkieletowe (Osteichtyes)


Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)

Amur białyAmur biały

Amur biały (Ctenopharyngodon idella) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Ciało jest walcowate, podłużne. Głowa jest dość szeroka z otworem gębowym końcowym. Łuska pokrywająca ciało jest dość duża i gruba, ciemna na brzegach.

Boleń pospolityBoleń pospolity

Boleń pospolity, rapa, rap (Aspius aspius) to europejska ryba z rodziny karpiowatych o wąskim, długim ciele, spłaszczonym bocznie. Płetwy mają czerwonawy odcień. Grzbiet jest stalowy, boki srebrne, spód jest białawy. Szczęka dolna ma trójkątną wypukłość.

BrzanaBrzana

Brzana to europejska ryba słodkowodna, dorastająca do 1 m długości. Na łuskach grzbietu widać podłużne prążki. Promień najdłuższej, mocno wciętej płetwy grzbietowej jest kostny. Przy szerokim pysku znajdują się cztery wąsy czuciowe.

CertaCerta

Certa (Vimba vimba) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych z charakterystycznym noskiem. Jest podobna do świnki pospolitej. Na grzbiecie znajduje się rowek, pozbawiony łusek. Ciało jest płaskie, smukłe. Grzbiet ma niebieskawy odcień.

CiosaCiosa

Ciosa (Pelecus cultratus) to ryba z rodziny karpiowatych o wydłużonym ciele, silnie bocznie spłaszczonym, o łukowato zakrzywionej linii brzucha i prostej linii grzbietu. Ogonowa płetwa ma duże wcięcie. Ciało z wierzchu ma ciemną, zielonkawą barwę.

Czebaczek amurskiCzebaczek amurski

Czebaczek amurski (Pseudorasbora parva) to niewielka rybka z rodziny karpiowatych, występująca w naszych wodach jako gatunek inwazyjny. Ma wydłużone, lekko spłaszczone bocznie ciało z dużą, ciemniejszą na brzegach łuską.

JaźJaź

Jaź (Leuciscus idus) to ryba z rodziny karpiowatych, podobna do płoci. Ciało jest bocznie spłaszczone, lekko wygrzbiecone, pokryte łuskami niewielkich rozmiarów. Znana jest odmiana - złota orfa.

Jelec pospolityJelec pospolity

Jelec pospolity, jelec europejski (Leuciscus leuciscus) to niewielka ryba z rodziny karpiowatych. Boki ciała i spód srebrzysto-biało-żóltawe, grzbiet jest stalowy, ciemny. Płetwa odbytowa ma niewielkie wcięcie.

Karaś pospolityKaraś pospolity

Karaś pospolity (Carassius carassius) to jedna z najczęściej łowionych przez wędkarzy ryb w Polsce. Należy do rodziny karpiowatych. Łuski mają złoty połysk. Zęby gardłowe są ustawione w pojedynczym szeregu. Mały pysk nie jest wyposażony w wąsy.

Karaś srebrzystyKaraś srebrzysty

Karaś srebrzysty, japończyk (Carassius gibelio), czasem nazywany japońcem, to ryba z rodziny karpiowatych, bliski krewniak karasia złocistego. Grzbiet ma stalowy kolor z granatowym odcieniem.

KarpKarp

Karp to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, pierwsza udomowiona i najważniejszy gatunek hodowlany w naszym kraju. Występują dwie odmiany karpia. Pierwsza to dziki karp - sazan, a druga to karp udomowiony.

Kiełb, kiełb krótkowąsyKiełb, kiełb krótkowąsy

Kiełb to pospolita ryba słodkowodna, żyjąca w polskich wodach. Ryba ta ma wydłużone ciało, cylindryczne w przekroju. Łuska jest stosunkowo duża i pokrywa całe ciało. Grzbiet jest zielonobrązowy. Boki są srebrzyste.

KleńKleń

Kleń (Squalius cephalus) to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, z rodzaju jelców. Ryba z wierzchu jest brązowoszara. Bocznie spłaszczone ciało pokrywa srebrna łuska z ciemnymi krawędziami, u osobników starych nabiera złotego odcienia.

KrąpKrąp

Krąp (Blicca bjoerkna) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny karpiowatych. Ryba ta jest podobna do leszcza. Grzbiet jest brunatny z niebieskim odcieniem. Spód i boki są srebrne.

LeszczLeszcz

Leszcz (Abramis brama) to dość duża ryba z rodziny karpiowatych, pospolita w naszych wodach. Ryba ta ma bocznie spłaszczone ciało. Leszcz jest cenioną rybą przez wędkarzy ze względu na bardzo smaczne mięso.

LinLin

Lin to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych. Ciało tej ryby jest lekko bocznie spłaszczone, wydłużone. Łuski, pokrywające ciało, są drobne. Mięso lina jest bardzo smaczne. Ryba ta jest ceniona przez wędkarzy.

PiekielnicaPiekielnica

Linia boczna jest wygięta w dół, a łuski mają podwójną pigmentację. Ubarwienie z wierzchu oliwkowobrązowe, boki srebrzyste, z boku tęczowa smuga. Płetwa grzbietowa i ogona jest szara, reszta jest żółtawa. U ich nasady występują pomarańczowe plamy.

PłoćPłoć

Płoć, płotka (Rutilus rutilus) to niewielka ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, jedna z najczęściej spotykanych w naszych wodach słodkich. Płotka to ulubiony obiekt polowań szczupaka, sandacza i okonia.

Rozpiór, siniecRozpiór, siniec

Rozpiór, siniec (Ballerus ballerus) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych. Ma dość małą głowę z otworem gębowym w położeniu końcowym, skierowany lekko ku górze. ma długą płetwę odbytową, a płetwa ogonowa jest asymetryczna.

RóżankaRóżanka

Różanka, siekierka (Rhodeus amarus) to gatunek małej ryby z rodziny karpiowatych, jedna z najmniejszych przedstawicieli rodziny, spotykanej też w akwarystyce. Do niedawna nasza różanka była uważana za podgatunek różanki amurskiej (Rhodeus sericeus).

Sapa, klepiecSapa, klepiec

Sapa, klepiec (Ballerus sapa) to rodzima ryba z rodziny karpiowatych, krewniak leszcza. Ma krępe, bocznie spłaszczone, silnie wygrzbiecone ciało. Płetwa odbytowa jest dość długa. Ryba ta ma duże oczy. Lubi głębię.

Strzebla potokowaStrzebla potokowa

Strzebla potokowa (Phoxinus phoxinus) to rodzimy, pospolity gatunek ryby z rodziny karpiowatych o wrzecionowatym, bocznie spłaszczonym ciele i zmiennym ubarwieniu. Wzdłuż boku biegnie pasek w kolorze złota, pod nią ciemna smuga.

Świnka pospolitaŚwinka pospolita

Świnka pospolita (Chondrostoma nasus) to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych. Ma ciemnoszary grzbiet, srebrzyste boki. Płetwa grzbietowa i ogonowa są ciemne. Płetwy pozostałe mają czerwony kolor. Jest podobna do certy.

Tołpyga białaTołpyga biała

Tołpyga biała (Hypophthalmichthys molitrix) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych, jedna z naszych największych ryb. Mięso tej ryby jest wyśmienite. W Azji odławia się znaczne ilości tołpygi.

Tołpyga pstraTołpyga pstra

Tołpyga pstra (Hypophthalmichthys nobilis) to gatunek ryby z rodziny karpiowatych, mający spłaszczone bocznie i krępe ciało. Tołpygę pstrą wprowadza się do zbiorników, które zakwitają glonami.

UklejaUkleja

Ukleja (Alburnus alburnus) to niewielka ryba z rodziny karpiowatych o dużym znaczeniu gospodarczym. Niegdyś do produkcji sztucznej masy perłowej używano łuski uklei. Łuska jest drobna i bardzo łatwo odpada.

WzdręgaWzdręga

Wzdręga (Scardinius erythrophthalmus) to ryba słodkowodna z rodziny karpiowatych, zwana przez wędkarzy krasnopiórką, dość często mylona z płocią. Wszystkie płetwy są czerwone i mają intensywny kolor. Ryba ta nie ma większego znaczenia gospodarczego.

Koza dunajskaKoza dunajska

Koza dunajska (Cobitis elongatoides) to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny piskorzowatych, podobny do kozy pospolitej, od której odróżnia go obecność u nasady ogona ciemnej wyraźnej plamy.

Koza pospolita, koza, kózkaKoza pospolita, koza, kózka

Koza pospolita, koza, kózka (Cobitis taenia) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny piskorzowatych o żółtawym, wydłużonym i spłaszczonym bocznie ciele. Od oka w kierunku otworu gębowego biegnie ciemny pasek.

PiskorzPiskorz

Piskorz (Misgurnus fossilis) to gatunek ryby z rodziny piskorzowatych, potrafiący oddychać powietrzem atmosferycznym. Ma węgorzowate ciało, niewielką głowę z otworem gębowym o dolnym położeniu.

Śliz pospolityŚliz pospolity

Śliz pospolity (Barbatula barbatula) to gatunek ryby karpiokształtnej z rodziny przylgowatych. Płetwy piersiowe i brzuszne tworzą przyssawki. ciało jest wydłużone, pokryte nieregularnie drobną łuską.


Rząd: Łososiokształtne (Salmoniformes)

GłowacicaGłowacica

Głowacica (Hucho hucho) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. Ma drobną, zieloną ze stalowym połyskiem, łuskę. To jedna z największych ryb słodkowodnych świata. To samotnik, broniący swojego terytorium. Jest osiadłym gatunkiem.

Lipień pospolityLipień pospolity

Lipień (Thymallus thymallus) to rodzimy gatunek ryby z rodziny łososiowatych o charakterystycznej, wysokiej płetwie. Szczęka górna jest nieznacznie dłuższa od dolnej. Na grzbiecie występują nieregularne, czarne plamki.

Łosoś atlantycki, łosoś szlachetnyŁosoś atlantycki, łosoś szlachetny

Łosoś atlantycki to to dość duża ryba drapieżna, żyjąca w dwóch środowiskach, wędrująca w górę rzek na okres tarła. Szpiczasto zakończona głowa jest stosunkowo niewielka. U nasady ogona po stronie grzbietowej znajduje się płetwa tłuszczowa.

Pstrag tęczowy, tęczakPstrag tęczowy, tęczak

Pstrag tęczowy, tęczak (Oncorhynchus mykiss) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. Ma lekko zaostrzony pysk z dużym otworem gębowym. Płetwa grzbietowa na jednej linii z brzusznymi, a płetwa tłuszczowa na jednej linii z płetwą odbytową.

Pstrąg potokowyPstrąg potokowy

Pstrąg potokowy (Salmo trutta m. fario) to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. To biologiczna odmiana troci, która przystosowana jest do życia w wodach słodkich. Ciało jest bocznie spłaszczone.

Pstrąg źródlanyPstrąg źródlany

Pstrąg źródlany (Salvelinus fontinalis) to osiadła odmiana pstrąga potokowego. Ryba ta należy do rodziny łososiowatych. Wzdłuż linii bocznej biegną małe łuski. Ciało jest brązowe lub oliwkowe z czerwonymi lub żółtymi punktami po bokach.

Sieja pospolitaSieja pospolita

Sieja to gatunek ryby z rodziny łososiowatych. Ma szpiczasty pysk, a szczęka górna jest nieco dłuższa od dolnej, otwór gębowy sięga oczu. Linia boczna jest prosta.

StynkaStynka

Stynka (Osmerus eperlanus) to gatunek ryby z rodziny stynkowatych o wrzecionowatym, spłaszczonym bocznie ciele, pokrytym dużymi, bezbarwnymi łuskami. Stynka pachnie świeżym ogórkiem.


Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

JazgarzJazgarz

Jazgarz (Gymnocephalus cernua) to pospolita ryba okoniowata o lekko spłaszczonym brzusznie ciele, w kolorze brunatnym na grzbiecie, szarozielonym ze złotym odcieniem po bokach i kremowym spodzie. Ciało pokryte jest ciemnymi plamkami.

Okoń europejskiOkoń europejski

Okoń europejski (Perca fluviatilis) to dość pospolita w Polsce ryba drapieżna z rodziny okoniowatych. Po bokach widać ciemne pasy, które maskują rybę w otoczeniu. Jest ich od pięciu do dziewięciu. Jest to ryba ceniona w wędkarstwie.

SandaczSandacz

Sandacz (Sander lucioperca) to ryba z rodziny okoniowatych, z rzędu okoniokształtnych, większa od okonia europejskiego. To ryba o dużym znaczeniu gospodarczym. Jej mięso jest wyjątkowo smaczne. Jest obiektem połowów sportowych.

Bass słonecznyBass słoneczny

Bass słoneczny, okonek słoneczny (Lepomis gibbosus) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny bassowatych, występujący w Polsce od początków XX wieku. Ponieważ jest to gatunek obcy nie można nim zarybiać wód otwartych.

Bass wielkogębowyBass wielkogębowy

Bass wielkogebowy (Micropterus salmoides), nazywana niewłaściwie okoniopstrągiem to ryba z rodziny bassowatych. Płetwa grzbietowa składa się z części zbudowanej z promieni twardych przekształconych w kolce.

Ostrobok pospolityOstrobok pospolity

Ostrobok pospolity (Trachurus trachurus) to gatunek ryby z rodziny ostrobokowatych o dużym znaczeniu gospodarczym. Ryba ta posiada dwie płetwy grzbietowe, z których druga jest nieco wyższa i dłuższa.

Makrela atlantyckaMakrela atlantycka

Makrela atlantycka (Scomber scombrus) to gatunek ryby z rzędu okoniokształtnych i rodziny makrelowatych. Makrela z wierzchu jest ciemna, niebieskawo-zielonawa z ciemnymi plamami, boki są srebrzysto-białawe, podobnie jak spód.

TobiaszTobiasz

Tobiasz (Ammodytes tobianus) to ryba morska z rodziny dobijakowatych o bardzo mocno wydłużonym i spłaszczonym bocznie ciele. Ma małą płetwą ogonową, długą płetwę grzbietową i odbytową. Ciało jest srebrzyste, z wierzchu ciemniejsze.

WęgorzycaWęgorzyca

Węgorzyca, węgorzyca żyworodna (Zoarces viviparus) to ryba z rodziny węgorzycowatych. Tworzy wiele ras. Łuski osadzone głęboko w skórze, w małej ilości. Płetwa odbytowa i ogonowa tworzą jeden fałd. Płetwa grzbietowa bardzo długa.

Babka czarnaBabka czarna

Babka czarna (Gobius niger) to ryba kostnoszkieletowa z rzędu okoniokształtnych, z rodziny babkowatych o zmiennym ubarwieniu ciała. To największa bałtycka babka. Ryba jest bardzo łatwa do złowienia.

Babka małaBabka mała

Babka mała to niewielka ryba z rodziny babkowatych, spotykana w Bałtyku. Jej ciało jest w przekroju koliste, wydłużone, pokryte łuską ktenoidalną. Z boku ciała znajduje się pięć ciemnych plam. Ubarwienie jest brunatnopomarańczowe.

LabraksLabraks

Labraks (Dicentrarchus labrax) to gatunek ryby z rodziny moronowatych (labraksowatych), zaliczany wcześniej do strzępielowatych. Pysk jest zaopatrzony w zęby. Szarosrebrzyste ciało pokrywa drobna łuska.


Rząd: Ciernikokształtne (Gasterosteiformes)

CierniczekCierniczek

Cierniczek (Pungitius pungitius) to ryba z rodziny ciernikowatych, spotykana także w naszych wodach. Ciało cierniczka jest wąskie, szczególnie trzon ogonowy, smukłe, z szeregiem kolców na grzbiecie.

CiernikCiernik

Ciernik, kat, kolka (Gasterosteus aculeatus) to gatunek ryby z rodziny ciernikowatych, tworzący wiele różnych form. Ryba ta nie ma łusek. Ciało pokrywają kostne płytki. Na grzbiecie znajdują się dwa lub trzy kolce kostne, które są ruchome.

PocierniecPocierniec

Pocierniec (Spinachia spinachia) to gatunek ryby, największej z rodziny ciernikowatych, która na grzbiecie, przed płetwą grzbietową ma 13-16 kolców. Zamieszkuje przybrzeżną strefę mórz na pośród wodorostów.


Rząd: Śledziokształtne (Clupeiformes)

AlozaAloza

Aloza (Alosa alosa) to ryba z rodziny śledziowatych, podobna do paprosza. Ma wrzecionowate ciało, bocznie spłaszczone, o dość dużej głowie. Ubarwienie srebrne, w górnej części ciała widoczne są ciemniejsze plamy, zwykle trzy.

ParposzParposz

Parposz (Alosa fallax) to gatunek morskiej ryby z rodziny śledziowatych. Ciało dość wysokie, bocznie spłaszczone. Wierzch niebieskozielony, spód srebrzysty. Po bokach cała biegnie kilka ciemnych plam.

Szprot, sardynka norweskaSzprot, sardynka norweska

Szprot, sardynka norweska (Sprattus sprattus) to niewielka ryba morska z rodziny śledziowatych o dużym znaczeniu gospodarczym. To ryba o bocznie spłaszczonym ciele, dużych oczach, otworze gębowym w górnym położeniu.

ŚledźŚledź

Śledź oceaniczny (Clupea harengus) to gatunek ryby z rodziny śledziowatych. Ciało tej niewielkiej ryby jest silnie wydłużone, wrzecionowate, pokryte dużymi łuskami. Połowy śledzia odbywają się już od średniowiecza.

Sardela europejska, chamsaSardela europejska, chamsa

Sardela europejska, chamsa (Engraulis encrasicolus) to gatunek niewielkiej ryby z rodziny sardelowatych. Ma dośc duże oczy. Grzbiet jest ciemny, zielony, rzadziej zielononiebieski. Boki są srebrzyste.Spód jest jasny.


Rząd: Dorszokształtne (Gadiformes)

CzarniakCzarniak

Czarniak (Pollachius virens) to ryba morska z rodziny dorszowatych, krewniak rdzawca i witlinka. Ciało jest oliwkowe. Nazwa pochodzi od czarnej barwy wnętrza jamy gębowej. Na podbródku występuje niewielki wąsik.

Dorsz, wątłuszDorsz, wątłusz

Dorsz, wątłusz (Gadus morhua) to ryba z rodziny dorszowatych o ogromnym znaczeniu gospodarczym dla człowieka. Ciało jest wydłużone, głowa bardzo duża, pysk zaostrzony. Na grzbiecie znajdują się trzy płetwy.

Miętus pospolity, miętusMiętus pospolity, miętus

Miętus pospolity, miętus (Lota lota) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny dorszowatych, jedyny z tej rodziny, który żyje w wodach słodkich. Szczęka jest wyposażona w zęby.

Plamiak, łupaczPlamiak, łupacz

Plamiak, łupacz (Melanogrammus aeglefinus) to gatunek morskiej ryby z rodziny dorszowatych. Nad nasadą płetwy piersiowej znajduje się charakterystyczna, czarna plama. Ma trzy płetwy grzbietowe.


Rząd: Płastugi, flądrokształtne, bokopływy (Pleuronectiformes)

GładzicaGładzica

Gładzica (Pleuronectes platessa) to gatunek ryby morskiej z rodziny flądrowatych. Jej ciało jest silnie spłaszczone, owalne. Oczy są wyłupiaste i usadowione z prawej strony głowy. Oczy są wyłupiaste i usadowione z prawej strony głowy.

StorniaStornia

Stornia (Platichthys flesus) to ryba kostnoszkieletowa z rodziny flądrowatych, występująca powszechnie w Bałtyku. Od spodu stornia jest biała z żółtawymi plamami, z wierzchu ubarwienie zmienne, zwykle ciemne.

ZimnicaZimnica

Zimnica (Limanda limanda) to gatunek ryby z rodziny flądrowatych, pospolitej w Bałtyku. Ciało zimnicy pokryte jest bardzo drobną łuską ktenoidalną. Wyraźnie widoczna jest linia boczna, która nad płetwami piersiowymi tworzy charakterystyczny łuk.

NagładNagład

Nagład (Scophthalmus rhombus) to gatunek flądry z rodziny skarpiowatych.Górna część ciała jest oliwkowobrązowa, nakrapiana jasnymi i ciemnymi cętkami. Od spodu nagład jest biały.

Turbot, skarpTurbot, skarp

Turbot, skarp (Scophthalmus maximus) to ryba z rodziny skarpiowatych. Ma, jak wszystkie flądry, silnie spłaszczone ciało. Oczy znajdują się zwykle po lewej stronie ciała. Tu ubarwienie jest brunatne, z licznymi plamkami.

Sola, sola zwyczajna, podeszwicaSola, sola zwyczajna, podeszwica

Sola, sola zwyczajna, podeszwica (Solea solea) to płastuga z rodziny solowatych, jeden z większych przedstawicieli tej rodziny. Wierzchnia część ciała ubarwiona na brązowo z kilkoma ciemniejszymi plamami, spód jest biały.


Rząd: Jesiotrokształtne (Acipenseriformes)

Jesiotr rosyjskiJesiotr rosyjski

Jesiotr rosyjski (Acipenser gueldenstaedtii) to gatunek ryby z rodziny jesiotrowatych. Ryba ta ma ciemny grzbiet, boki szare. Gatunek ten żyje w zlewisku Morza Czarnego, Kaspijskiego oraz Azowskiego.

Sterlet, czeczugaSterlet, czeczuga

Sterlet, czeczuga (Acipenser ruthenus) to ryba z rodziny jesiotrowatych, co wyjątkowe u jesiotrów, jest słodkowodna. Ma wydłużone ciało z długim pyskiem. Otwór gębowy w położeniu dolnym.


Rząd: Węgorzokształtne (Anguilliformes)

WęgorzWęgorz

Węgorz, węgorz europejski (Anguilla anguilla) to ryba z rodziny węgorzowatych, przypominająca węża. Wydłużone i walcowate ciało, pokryte grubą warstwą śluzu, jest zielonobrązowe lub szarobrązowe, spód jest żółtawy lub srebrny.


Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Zbrojnik lamparciZbrojnik lamparci

Zbrojnik lamparci (Pterygoplichthys gibbiceps) to gatunek ryby z rodziny zbrojnikowatych, należący do glonojadów. Ciało jest spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Ma ciemne ubarwienie skóry z żółtym plamkowaniem.

Sum pospolitySum pospolity

Sum pospolity, sum europejski (Silurus glanis) to ryba słodkowodna z rodziny sumowatych, powszechnie uważana za króla polskich wód. Ma bardzo dużą, spłaszczoną grzbietowo-brzusznie głowę z małymi oczami. W szczęce górnej znajduje się para wąsów.

Sumik karłowaty, amerykański sumik karłowatySumik karłowaty, amerykański sumik karłowaty

Sumik karłowaty, amerykański sumik karłowaty (Ictalurus nebulosus) to gatunek ryby z rodziny sumikowatych. Ryba ta naturalnie występuje w Ameryce Północnej. Do Europy została sprowadzona w 1885 roku.


Rząd: Belonokształtne (Beloniformes)

Belona pospolita, belonaBelona pospolita, belona

Belona pospolita, belona (Belone belone) to ryba morska z rodziny belonowatych o silnie wydłużonym ciele. Kości belony są zielone, co odstrasza wielu amatorów rybiego mięsa. Prowadzi pelagiczny i stadny tryb życia.


Rząd: Skorpenokształtne (Scorpaeniformes)

Kurek czerwonyKurek czerwony

Kurek czerwony (Chelidonichthys lucerna) to gatunek ryby morskiej z rodziny kurkowatych. Ma od strony brzusznej spłaszczone ciało, silnie zwężające się w stronę ogona. Prowadzi zwykle przydenny tryb życia.

Głowacz białopłetwy, głowacz pospolityGłowacz białopłetwy, głowacz pospolity

Głowacz białopłetwy, głowacz pospolity (Cottus gobio) to gatunek ryby słodkowodnej z rodziny głowaczowatych o maczugowatym ciele pozbawionym łusek. Płetwy piersiowe mają duże rozmiary.

Kur diabełKur diabeł

Kur diabeł (Myoxocephalus scorpius) to gatunek ryby z rodziny głowaczowatych, jeden z większych przedstawicieli rodziny, o nagim ciele i maczugowatym kształcie. Ukłucia kolcami kura diabła mogą być niebezpieczne.

Kur rogacz, kur czterorogiKur rogacz, kur czterorogi

Kur rogacz, kur czterorogi to gatunek ryby z rodziny głowaczowatych. Ubarwienie szarobrunatne z białym spodem. Widoczne są dwa wyrostki nad oczami i dwa na karku, z czego wywodzi się jedna z nazw gatunku.

LisicaLisica

Lisica to ryba skorpenokształtna z rodziny lisicowatych. Ma wydłużony kształt ciała, głowa trójkątna, szeroka. Ubarwienie szarobrunatne z czterema ciemnymi smugami.

Tasza, zając morskiTasza, zając morski

Tasza, zając morski (Cyclopterus lumpus) to ryba morska, należąca do rodziny taszowatych. Ma krępe, wysklepione, okrągłe i bardzo masywne ciało w kolorze szarym, pokryte różnymi wyrostkami, guzami kostnymi.


Rząd: Szczupakokształtne (Esociformes)

Szczupak, szczupak pospolitySzczupak, szczupak pospolity

Szczupak, szczupak pospolity (Esox lucius) to drapieżna ryba słodkowodna z rodziny szczupakowatych. Ma ciało wydłużone. Płetwa odbytowa i grzbietowa znajduje się niedaleko ogona.


Gromada: Ryby chrzęstnoszkieletowe (Chondrichthyes)

Rząd: Żarłaczokształtne (Carcharhiniformes)

Koleń pospolityKoleń pospolity

Koleń pospolity (Squalus acanthias) to gatunek ryby z rodziny koleniowatych, obecny w naszym Bałtyku. Brak płetwy odbytowej. Grzbiet jest ciemnoszary, czasem z brązowym odcieniem. Brzuch jaśniejszy lub biały.© Media Nauka

Gromada: Śluzice (Myxini), minogi i pokrewne (Cephalaspidomorphii)


Rząd: Minogokształtne (Petromyzontiformes)

Minóg morskiMinóg morski

Minóg morski (Petromyzon marinus) to gatunek z rodziny minogowatych - nasz największy minóg. Ma węgorzowaty kształt ciała, w części ogonowej ciało jest lekko bocznie spłaszczone. Skóra pozbawiona jest łusek, za to obficie wydziela śluz.


Minóg rzecznyMinóg rzeczny

Minóg rzeczny (Lampetra fluviatilis) to jeden z naszych minogów. Ubarwienie od kremowo-szarego u larw do srebrnego z białym spodem u młodych osobników i do brązowawego u osobników dorosłych.


Minóg strumieniowyMinóg strumieniowy

Minóg strumieniowy to jeden z naszych minogów. Ma robakowaty kształt ciała. Grzbiet u osobników dorosłych jest ciemny, spód jasny. Larwy są zielonkawobrązowe z jaśniejszym spodem.


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.