Pirania kropkowana

Pirania kropkowana (Serrasalmus rhombeus) to gatunek piranii, ryby z rodziny kąsaczowatych. Wraz z innymi gatunkami tworzy podrodzinę piraniowatych (Serrasalminae). Jej ciało jest wysokie, bocznie spłaszczone. Pysk jest krótki i tępo zakończony. W pysku znajdują się ostre, stożkowate zęby. Oczy mają czerwoną barwę. Ciało ma srebrzyste zabarwienie u osobników młodych, z wiekiem ciemnieje.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pirania kropkowana (Serrasalmus rhombeus)

Zdjęcie zbiorów ZOO we Wrocławiu. © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje wody słodkie w Ameryce Południowej.

Środowisko

ryba słodkowodna

Tryb życia i zachowanie

To niebezpieczna ryba ze względu na swoją drapieżność, jak większość piranii. Potrafi boleśnie i głęboko ukąsić, odgryzając cały kawałek mięsa.

Morfologia i anatomia

Ten gatunek piranii dorasta do 35 cm długości ciała.

Pożywienie

To typowy drapieżnik.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.


Pokrewne gatunki ryb


Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


© medianauka.pl, 2016-08-28, GAT-4200




©® Media Nauka 2008-2023 r.