Wilgotny las równikowy

Wilgotny las równikowy, las wiecznie zielony, tropikalna puszcza, las tropikalny, czasem nazywany dżunglą, to formacja roślinna wiecznie zielonego lasu, która występuje w strefie międzyzwrotnikowej. Charakteryzuje się niezwykłym bogactwem flory i fauny, w szczególności dużą różnorodnością gatunkową drzew liściastych, obecnością lian, epifitów i kwiatów, które rosną wprost na drzewach. Wysoko w górach dżungla przyjmuje nieco inny charakter, nieco uboższy w gatunki lian, drzew, bogatszy w mszaki i paprotniki.

Rozmieszczenie geograficzne

Wilgotne lasy równikowe spotykamy w Azji, Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce, a także w Australii.

Roślinność wilgotnego lasu równikowego

W lesie tropikalnym występuje niezwykłe bogactwo roślin, w tym drzew. Oto wybrane tylko rośliny wiecznie zielonego lasu:

wilgotny las równikowy
Tropikalny las © soft_light - stock.adobe.com

Zwierzęta dżungli

Oto wybrane tylko zwierzęta związane z wilgotnym lasem równikowym:

Klimat wilgotnego lasu tropikalnego

Las ten rozwija się w strefie klimatu gorącego (średnia temperatura w roku wynosi 24-30 °C) i wilgotnego (2000-5000 mm opadów deszczu rocznie) niezależnie od pory roku, gdyż nie występuje tu wyraźny podział na pory roku.

Ciekawostki

Tuż przy glebie w dżungli jest dość ciemno. Runo i warstwa krzewów są skromne. Korony drzew są tak gęste, że światło nie dociera w dostateczny sposób do podnóża lasu, aby mogła się w nim rozwijać bujnie roślinność. Ściółka jest również uboga. Jednym z powodów jest półmrok, drugim jest bardzo szybki rozkład szczątków organicznych.

Drzewa są wysokie na kilkadziesiąt metrów, podparte korzeniami szkarpowymi.

W dżungli rośliny szpilkowe są rzadkością.

Najbardziej bujne lasy tropikalne można spotkać nad Amazonką, Kongo, na Borneo i Sumatrze, w Indochinach, w Archipelagu Malajskim, w Polinezji i Mikronezji.

Pytania

Pytania

Czym się różni dżungla od tropikalnego lasu deszczowego?

Dżungla to pierwotnie określenie wyłącznie nadrzecznego lasu galeriowego w Indiach. Określenie to dziś oznacza także wszelkie wieczne zielone lasy w obszarze podzwrotnikowym i równikowym.

© medianauka.pl, 2021-08-16, A-4141Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.