Aberracja sferyczna

Aberracja sferyczna jest to jedna z wad układów optycznych, polegająca na różnym załamywaniu się promieni światła w zależności od kata padania w różnych odległościach od osi optycznej układu.

Dla przykładu dla soczewki skupiającej promienie biegnące bliżej głównej osi optycznej skupiają się w dalszej odległości od soczewki niż promienie załamywane na skraju tej soczewki.

Dla soczewek rozpraszających obserwuje się skrócenie ogniskowej dla promieni bliskich osi optycznej, a więc odwrotnie niż w przypadku soczewki skupiającej.

W efekcie otrzymujemy nieostre obrazy przedmiotów. Spadek ostrości obrazu następuje w całym polu widzenia.

Aby uniknąć aberracji sferycznej stosuje się układy soczewek, przesłony, a także odpowiednio ukształtowane soczewki.

aberracja sferycznaAberracja chromatyczna
Aberracja chromatyczna powstaje w przypadku przechodzenia przez układy optyczne światła białego (niemonochromatycznego). Powoduje powstawanie rozmytych barwnie obrazów.
Dystorsja
Dystorsja jest to wada układu optycznego, która polega na powiększaniu różnych części obrazu bez zmiany jego ostrości.
Koma
Koma to jedna z aberracji (wad) układów optycznych, która powstaje w przypadku, gdy odwzorowywany przedmiot znajduje się w dużej odległości od osi optycznej układu.
Astygmatyzm
Astygmatyzm to wada układów optycznych, objawiająca się tym, że wiązka światła wychodząca z jednego punktu, po przejściu przez układ skupia się wzdłuż dwóch odcinków, które są do siebie prostopadłe i leżą w różnych płaszczyznach.

© medianauka.pl, 2021-11-23, A-4272
Data aktualizacji artykułu: 2024-07-14Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.