Aberracja sferyczna

Aberracja sferyczna jest to jedna z wad układów optycznych, polegająca na różnym załamywaniu się promieni światła w zależności od kata padania w różnych odległościach od osi optycznej układu.

Dla przykładu dla soczewki skupiającej promienie biegnące bliżej głównej osi optycznej skupiają się w dalszej odległości od soczewki, niż promienie załamywane na skraju tej soczewki.

Dla soczewek rozpraszających obserwuje się skrócenie ogniskowej dla promieni bliskich osi optycznej, a więc odwrotnie niż w przypadku soczewki skupiającej.

W efekcie otrzymujemy nieostre obrazy przedmiotów.

Aby uniknąć aberracji sferycznej stosuje się układy soczewek, przesłony, a także odpowiednio ukształtowane soczewki.

aberracja sferycznaAberracja chromatyczna

Aberracja chromatyczna

Aberracja chromatyczna powstaje w przypadku przechodzenia przez układy optyczne światła białego (niemonochromatycznego). Powoduje powstawanie rozmytych barwnie obrazów.

Dystorsja

Dystorsja

Dystorsja jest to wada układu optycznego, która polega na powiększaniu różnych części obrazu bez zmiany jego ostrości.

Koma

Koma

Koma to jedna z aberracji (wad) układów optycznych, która powstaje w przypadku, gdy odwzorowywany przedmiot znajduje się w dużej odległości od osi optycznej układu.

Astygmatyzm

Astygmatyzm

Astygmatyzm to wada układów optycznych, objawiająca się tym, że wiązka światła wychodząca z jednego punktu, po przejściu przez układ skupia się wzdłuż dwóch odcinków, które są do siebie prostopadłe i leżą w różnych płaszczyznach.


© medianauka.pl, 2021-11-23, ART-4272Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.