
Termodynamika
Termodynamika jest nauką o cieple. Zajmuje się z makroskopowego punktu widzenia badaniem zjawisk cieplnych i innych procesów, które są związane z przemianą energii.
Termodynamika fenomenologiczna zajmuje się badaniem związków między temperaturą, ciśnieniem, objętością, energią i entropią, bez wnikania w mechanikę gazu. Opiera się ona na trzech zasadach termodynamiki.
Termodynamika statystyczna (teoria ogólniejsza od wyżej opisanej) zajmuje się badaniem zjawisk cieplnych z mikroskopowego punktu widzenia, badając jak mechanika cząstek układu wpływa na jego wielkości makroskopowe.
Spis treści
© medianauka.pl, 2019-09-22, ART-3689

Dlaczego Beduini noszą czarne szaty?
Dlaczego Beduini na pustyni noszą czarne szaty? Czy kolor czarny nie absorbuje silniej światła słonecznego?

Dlaczego w szklarni jest cieplej?
Czy zauważalnie wyższa temperatura w szklarni lub w zamkniętym samochodzie wystawionym na słońce wynika z właściwości szyb, czy przyczyna takiego stanu rzeczy jest inna?

Dlaczego śnieg skrzypi?
Śnieg tym lepiej skrzypi, im niższa jest temperatura otoczenia. Podczas siarczystych mrozów chodzenie po śniegu zawsze wiąże się z charakterystycznym dźwiękiem wydawanym przez śnieg. Dlaczego tak się dzieje?

Skąd się biorą białe smugi za samolotem na niebie?
Dlaczego czasem samoloty pozostawiają za sobą białe linie na niebie? Dlaczego ślady te rozszerzają się i zapętlają?

Jaką temperaturę ma próżnia?
Jaka jest temperatura próżni, skoro nie ma w niej cząstek? Czy istnieje w naturze zero absolutne? Czy istnieje idealna próżnia?