logo

Kaloria

Kaloria (cal) jest jednostką ilości ciepła. Jest to ilość ciepła, jaką należy dostarczyć czystej chemicznie wodzie o masie 1 g, aby spowodować wzrost jej temperatury z 14,5°C do 15,5°C przy ciśnieniu p=101 325 Pa.

W fizyce to jednostka o znaczeniu historyczny. Ilość ciepła obecnie mierzona jest w dżulach (J).

1 cal = 4,1868 J

Wartość energetyczna (kaloryczność)

W języku potocznym, w obrocie handlowym środków spożywczych i dietetyce pod pojęciem kalorii kryje się kilokaloria (kcal), czyli 1000 kalorii. Jest kilka definicji tej jednostki. Kilokaloria określa wartość energetyczną pożywienia. To tak zwana kaloryczność. Jednostka ta oznacza przeciętną przyswajalność energii przez organizm człowieka spożycia określonej ilości produktu spożywczego. Mówiąc inaczej, kaloryczność określa ilość ciepła, jakie powstaje w organizmie w wyniku spalania całkowitego pokarmu.

W zależności od źródła 1 kcal=1054 J lub 1 kcal = 1060 J.

Przybliżone wartości energetyczne składników pokarmowych o masie 1 g:

  • białko - 4 kcal,
  • węglowodany - 4 kcal,
  • tłuszcze - 9 kcal.


© medianauka.pl, 2021-04-10, ART-4011


Ciepło

Ciepło

Ciepło Q jest to sposób przekazywania energii do układu termodynamicznego, w wyniku czego zmienia się jego energia wewnętrzna i zmiana ta nie jest wywołana przez pracę sił zewnętrznych.

Polecamy w naszym sklepie

Historia fizyki w Polsce
Jak nauczyć teorii względności swojego psa
50 idei, które powinieneś znać - Astronomia
Maszyna parowa do samodzielnej budowy
Historia fizyki
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.