
Astronomia
Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie i atmosferze ciał niebieskich, ich wnętrzu lub na powierzchni (zjawisk o pochodzeniu pozaplanetarnym). Astronomia zajmuje się także powstaniem i ewolucją Wszechświata.
Spis treści
Astronomia ogólna

Omówienie praw Keplera z przykładowymi zadaniami.
Układ Słoneczny
Planety karłowate

Charakterystyka i budowa planet karłowatych

Charakterystyka i budowa planety karłowatej Pluton

Charakterystyka i budowa planety karłowatej Ceres

Charakterystyka i budowa planety karłowatej Eris

Charakterystyka i budowa planety karłowatej Makemake

Charakterystyka i budowa planety karłowatej Haumea
Księżyce

Charakterystyka i budowa Księżyca
Kosmologia
Kosmologia to nauka zajmująca się badaniem Wszechświata jako całości, jego powstaniem i ewolucją. Podstawą współczesnej kosmologii jest ogólnie przyjęta teoria Wielkiego Wybuchu (Big Bang), w którym nasz Wszechświat powstał w jednej chwili i od tego czasu rozszerza się.
© medianauka.pl, 2019-11-02, ART-3703
Data aktualizacji artykułu: 2020-04-25

Dlaczego w nocy jest ciemno?
Patrząc w niebo w dowolnym kierunku można napotkać gwiazdę. To dlaczego niebo jest ciemne?

Jak szybko się obraca Droga Mleczna?
Nasza Galaktyka, czyli Droga Mleczna obraca się wokół własnej osi. Jak długo trwa taki pełny obrót?

Gdzie nastąpił Wielki Wybuch?
Czy można dziś wskazać miejsce w przestrzeni, w którym wszystko się zaczęło, w którym powstał nasz Wszechświat? Jeżeli nie, to dlaczego, a jeśli tak, to jak go znaleźć?

Czy mur chiński widać z kosmosu?
Czasem można usłyszeć, że Mur chiński to jedyna budowla na świecie widoczna z kosmosu gołym okiem. Mur wprawdzie jest długi, ale przecież dość wąski. Czy zatem prawdą jest, że budowlę tę można zobaczyć z pokładu wahadłowca z orbity okołoziemskiej?

Czy do Układu Słonecznego mogą trafić obiekty spoza niego?
Nasz układ jest duży, a do najbliżej gwiazdy jest bardzo daleko. Czy mogą się w naszym Układzie pojawić obiekty spoza niego? Czy są metody, które pozwalają w ogóle to stwierdzić?

Czy Droga Mleczna może zderzyć się z inną galaktyką?
Czy nasza galaktyka, czyli Droga Mleczna może zderzyć się z inną galaktyką, skoro wszystkie obiekty w kosmosie oddalają się od siebie zgodnie z prawem Houbble'a? Czy zderzenie takie byłoby katastrofalne w skutkach?

Czy jesteśmy w centrum Wszechświata?
Z prawa Hubble'a wynika, że wszystkie galaktyki oddalają się od nas i to tym szybciej, im dalej się od nas znajdują. Czy to oznacza, że znajdujemy się w centrum Wszechświata?

Czy galaktyka może się obracać z dowolną prędkością?
Galaktyki, w tym Droga Mleczna, obracają się woków własnej osi, którą jest prosta przechodząca przez środek galaktyki i prostopadła do jej powierzchni. Czy okres obrotu jest dowolny?

Z jakich pierwiastków składa się nasz wszechświat?
W tablicy Mendelejewa można znaleźć 118 pierwiastków, z czego w naturze na naszej planecie można znaleźć 90 z nich. Reszta powstała w laboratoriach człowieka. Czy w Kosmosie jest podobnie?

Winda kosmiczna - czy da się ją zbudować?
Czy z satelity krążącego po orbicie geostacjonarnej dałoby się spuścić linę i transportować nią w kosmos przedmioty czy ludzi? Czy można w ten sposób zbudować windę kosmiczną?

Dlaczego komety mają warkocze?
Skoro kometa porusza się w próżni i nie napotyka żadnego oporu, dlaczego więc ciągnie się za sobą obłok pyłu w postaci warkocza? Co hamuje cząsteczki pyłu w kosmosie?

Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Jeżeli wykonasz zdjęcie nieba nocnego z długim czasem naświetlania, to okaże się, że wszystkie gwiazdy wydają się krążyć wokół jednej gwiazdy - Gwiazdy Polarnej. Dlaczego tak się dzieje?

Ile jest galaktyk we Wszechświecie?
Skąd wiadomo ile jest galaktyk we Wszechświecie? Czy ktoś to policzył? Jeżeli tak, to w jaki sposób i ile ich jest?