Czy do Układu Słonecznego mogą trafić obiekty spoza niego?

Nasz układ jest duży, a do najbliżej gwiazdy jest bardzo daleko. Czy mogą się w naszym Układzie pojawić obiekty spoza niego? Czy są metody, które pozwalają w ogóle to stwierdzić?

Głośniki
© Sergey Nivens - stock.adobe.com

Na początku zaznaczmy, że rozpatrujemy tu obiekty, które można zaobserwować gołym okiem, gdyż nasz Układ przeszywa ogromna ilość cząstek elementarnych, których pochodzenie często nie jest z naszych stron (chociażby neutrina wytwarzane w innych gwiazdach).

Nasz Układ Słoneczny jest częścią Drogi Mlecznej, w której gwiazd i układów gwiezdnych nie brakuje. Są one rzeczywiście oddalone od siebie znacznie. Wokół gwiazd krąży wiele różnego rodzajów obiektów, najczęściej drobnych lub o średniej wielkości, takich jak komety, meteoroidy, planetoidy. Takich obiektów są biliony tylko w naszym Obłoku Oorta. Jest to bardzo liczna grupa obiektów zbudowanych głównie z lodu, tworzących w otoczkę Układu Słonecznego.

Prawdopodobnie obłok ten składa się z obiektów wyrzuconych z wewnętrznych obszarów Układu na skutek grawitacyjnych oddziaływań dużych planet, najczęściej Jowisza. Bliskie przejścia gwiazd mogą wytrącać z Obłoku komety w kierunku planet.

Niektóre z takich ciał mogą osiągnąć prędkość ucieczki i opuścić układ gwiezdny. Z czasem obiekt taki może trafić do innego układu.

Skąd zatem wiemy cokolwiek o pochodzeniu obiektów kosmicznych?

Możemy z dużym prawdopodobieństwem określić pochodzenie spoza naszego Układu obiektów, badając ich orbity wokół Słońca. Na przykład orbity hiperboliczne o dużych mimośrodach z ze znacznymi odchyleniami od ekliptyki, są dla takich obiektów charakterystyczne.

Do najsłynniejszych takich obiektów należy planetoida 1I/2017/UI znana pod nazwą 'Oumuamua, zaobserwowana w 2017 roku o silnie wydłużonym kształcie. więcej o odkryciu poniżej:
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy nietoperze wampiry wypijają krew?

Czy nietoperze wampiry wypijają krew?

Nierzadko można usłyszeć o nietoperzach wampirach. Skąd ta nazwa i czy faktycznie zwierzęta te wysysają krew ze swoich ofiar?

Rozwój pająków

Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Astronomia

Astronomia

Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.


© medianauka.pl, 2020-01-25, ART-3730

Polecamy w naszym sklepie

Fizyka w rysunkach
kompas
Kalejdoskop
Podstawy fizyki atomu
Ruchomy model Układu Słonecznego do samodzielnego montażu
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.