Czy do Układu Słonecznego mogą trafić obiekty spoza niego?
Nasz układ jest duży, a do najbliżej gwiazdy jest bardzo daleko. Czy mogą się w naszym Układzie pojawić obiekty spoza niego? Czy są metody, które pozwalają w ogóle to stwierdzić?

© Sergey Nivens - stock.adobe.com
Na początku zaznaczmy, że rozpatrujemy tu obiekty, które można zaobserwować gołym okiem, gdyż nasz Układ przeszywa ogromna ilość cząstek elementarnych, których pochodzenie często nie jest z naszych stron (chociażby neutrina wytwarzane w innych gwiazdach).
Nasz Układ Słoneczny jest częścią Drogi Mlecznej, w której gwiazd i układów gwiezdnych nie brakuje. Są one rzeczywiście oddalone od siebie znacznie. Wokół gwiazd krąży wiele różnego rodzajów obiektów, najczęściej drobnych lub o średniej wielkości, takich jak komety, meteoroidy, planetoidy. Takich obiektów są biliony tylko w naszym Obłoku Oorta. Jest to bardzo liczna grupa obiektów zbudowanych głównie z lodu, tworzących w otoczkę Układu Słonecznego.
Prawdopodobnie obłok ten składa się z obiektów wyrzuconych z wewnętrznych obszarów Układu na skutek grawitacyjnych oddziaływań dużych planet, najczęściej Jowisza. Bliskie przejścia gwiazd mogą wytrącać z Obłoku komety w kierunku planet.
Niektóre z takich ciał mogą osiągnąć prędkość ucieczki i opuścić układ gwiezdny. Z czasem obiekt taki może trafić do innego układu.
Skąd zatem wiemy cokolwiek o pochodzeniu obiektów kosmicznych?
Możemy z dużym prawdopodobieństwem określić pochodzenie spoza naszego Układu obiektów, badając ich orbity wokół Słońca. Na przykład orbity hiperboliczne o dużych mimośrodach z ze znacznymi odchyleniami od ekliptyki, są dla takich obiektów charakterystyczne.
Do najsłynniejszych takich obiektów należy planetoida 1I/2017/UI znana pod nazwą 'Oumuamua, zaobserwowana w 2017 roku o silnie wydłużonym kształcie. więcej o odkryciu poniżej:
Ostatnio opublikowane w Pytajniku
Czy nietoperze wampiry wypijają krew?

Nierzadko można usłyszeć o nietoperzach wampirach. Skąd ta nazwa i czy faktycznie zwierzęta te wysysają krew ze swoich ofiar?
Rozwój pająków

Jakie strategie związane z rozwojem młodych występują u pająków? Czy przejawiają instynkt macierzyński? Czy karmią swoje młode?
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
Zobacz też
Astronomia

Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.
© medianauka.pl, 2020-01-25, ART-3730