Dlaczego w atmosferze nie ma wodoru?

Dlaczego w atmosferze nie ma wodoru?
© timothyh - stock.adobe.com

Skoro wodór to jeden z najbardziej powszechnych pierwiastków w kosmosie, to dlaczego w naszej atmosferze występuje zaledwie w śladowej ilości? Czy cały wodór jest związany z tlenem w postaci wody?

Wodór jest powszechnie występującym pierwiastkiem w przyrodzie, a już szczególnie w kosmosie. W Słońcu na przykład wodór stanowi około 3/4 masy całej gwiazdy!

Wodór w stanie wolnym na Ziemi występuje w niewielkich ilościach głównie w górnych warstwach atmosfery, a także w gazach wulkanicznych, w gazie ziemnym i skałach (np. w granicie).

Wodór w postaci związanej wchodzi w skład wielu związków organicznych i nieorganicznych. Jednak największa ilość wodoru jest zawarta w wodach morskich i lądowych, a także w węglowodorach i wszystkich związkach organicznych występujących w organizmach.

Dlaczego więc nie występuje powszechnie w naszej atmosferze?

Odpowiedź jest prosta - bo ulatnia się w kosmos. Wodór jest najlżejszym z pierwiastków. Z rozkładu Maxwella wynika, że im mniejszą masę molową ma gaz tym średnie prędkości cząsteczek gazu są większe (w stosunku do prędkości cząsteczek cięższych gazów w tej samej temperaturze). Część z tych cząsteczek osiąga tak duże prędkości, że zaczynają być większe od granicznej II prędkości kosmicznej, pozwalającej na opuszczenie ziemskiej grawitacji. Proces ucieczki trwa od początku dziejów Ziemi i trwa do dziś. Podobnie dzieje się z cząsteczkami helu.

Na małych obiektach Układu Słonecznego (małe Księżyce, asteroidy), prędkość ucieczki jest tak mała, że osiągają ją także także cięższe pierwiastki i dlatego obiekty te, w tym nasz Księżyc, nie mają własnej atmosfery.

W przypadku Jowisza, Saturna, Neptuna wartość prędkości ucieczki z uwagi na ogromną masę planet jest na tyle duża, że wodór i hel pozostają w składzie atmosfery tych planet.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Na obce gatunki należy uważać. Niewiele trzeba, aby sprowadzony do parku, ogrodu, stawu obcy gatunek wydostał się z hodowli i skolonizował ogromne obszary.

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Termodynamika

Termodynamika

Termodynamika jest nauką o cieple. Zajmuje się z makroskopowego punktu widzenia badaniem zjawisk cieplnych i innych procesów, które są związane z przemianą energii.

Astronomia

Astronomia

Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.

Ziemia

Ziemia

Ziemia jest trzecią planetą w Układzie Słonecznym, licząc od Słońca. Jest jedyną zamieszkałą przez organizmy żywe znaną planetą. Większość jej powierzchni pokrywają oceany. Wokół Ziemi krąży samotnie Księżyc.

Wodór

Wodór

Wodór (H) to najlżejszy ze wszystkich pierwiastków o liczbie atomowej 1. Ma też bardzo prostą budowę. Ma tylko jeden proton i elektron. Jest lekkim gazem palnym.


© medianauka.pl, 2021-04-25, ART-4036Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.