Logo Media Nauka

FacebookIndyki

Indyki (Meleagrididae) to rodzina ptaków z rzędu kuraków. Rodzina ta liczy dziś 2 gatunki w 1 rodzaju. W Polsce indyki nie występują w naturze. Indyk dziki został udomowiony i jest hodowany na całym świecie.

Wygląd

To duże i masywne ptaki. Głowa i duża część szyi nie są opierzone, skóra w tym miejscu jest czerwona i niebieska z licznymi brodawkami i koralami. Mają bardzo silne nogi. Wyraźnie jest zaznaczony dymorfizm płciowy. Samce są większe od samic. Są też bardziej jaskrawo ubarwione. Mają mocno rozwinięte korale i ostrogi na nogach. Upierzenie zwykle ciemne z pięknym, metalicznym połyskiem.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Indyk pawiIndyk pawi

Meleagris ocellata

Indyk pawi (Meleagris ocellata) to gatunek ptaka z rodziny indyków. To duży i masywny ptak. Głowa i duża część szyi nie są opierzone, skóra w tym miejscu jest niebieska z brodawkami i koralami. Ma bardzo silne nogi.


Indyk zwyczajny, indyk dzikiIndyk zwyczajny, indyk dziki

Meleagris gallopavo

Jest to duży ptak, który jest przodkiem indyka domowego. Skóra w kolorze niebieskim i czerwonym jest pokryta brodawkami i koralami. Z wierzchu ciało jest żółtobrązowe, z ciemnym zakończeniem piór. Spód ciała pręgowany.

Występowanie i środowisko

Zamieszkują lasy i ich obrzeża Ameryki Północnej i Środkowej.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te potrafią szybko biegać i dobrze latać. Jednak niechętnie wzbijają się w powietrze. Nie są też wytrwałe w locie. Za dnia żerują na ziemi. Nocą chronią się na drzewach. Wydobywają charakterystyczne, bulgoczące odgłosy. Prowadzą koczowniczy tryb życia.

Ptaki te tworzą jednopłciowe grupy. Ptaki walczą w nich o pozycję w stadzie. Raz ustalona społeczność jest bardzo stabilna.

Rozmnażanie

Są to ptaki poligamiczne. Samce odbywają efektowne toki. Puszą się, prezentują wachlarzowaty ogon, poruszają skrzydłami, prezentują korale i brodawki. Gniazda zakładają na ziemi. Są to zagłębienia w gruncie wysłane liśćmi. W jednym gnieździe dwie samice składają jaja. W jednym lęgu w roku zostaje złożonych do 15 jaj. Wysiadywanie trwa 28 dni. Pisklęta są zagniazdownikami. Samica opiekuje się nimi przez 2 tygodnie na ziemi. Po dwóch tygodniach młode chronią się na drzewach i nadal są pod opieką samicy. Przez pół roku rodzinne stado trzyma się razem.

Pożywienie

Zjadają głównie pokarm pochodzenia roślinnego, głównie nasiona i jagody, a także żołędzie. Zjadają też drobne organizmy zwierzęce, głównie owady, choć indyk nie pogardzi też pająkami, ślimakami, jaszczurkami i wężami.

Ochrona i zagrożenia

Ze względu na smaczne mięso ptaki te zostały w naturze bardzo przetrzebione już po przybyciu Europejczyków do Ameryki. Ptaki te znalazły się na skraju wymarcia. Programy ochrony spowodowały, że obecnie ptaki te stały się bardziej liczne w swoich środowiskach naturalnych. Na całym świecie prowadzi się hodowlę indyka domowego.
© medianauka.pl, 2015-03-04, RODZ-265 

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Największe jaja na świecie

Największe jaja na świecie

Jaki ptak znosi największe jaja na świecie, a jaki najmniejsze? Ile jaj kurzych mieści się w takim jaju. Czy takie jajo jest jadalne?
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Paw Puzzle
Montessori - Zwierzęta
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.