Indyki — czego o nich nie wiecie?

Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?

Znane są dwa gatunki indyków, które żyją w naturze. Są to indyk zwyczajny (Meleagris gallopavo) oraz indyk pawi (Meleagris ocellata). Pierwszy nie jest zagrożony wymarciem, drugi z nich ma status bliskiego zagrożenia wymarciem w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Indyk pawi żyje na Półwyspie Jukatan w Ameryce Północnej. Indyk zwyczajny zaś występuje na terenie niemalże całej Ameryki Północnej od granic USA z Kanadą po Meksyk. Indyki introdukowano na Hawajach, w Australii i Nowej Zelandii. Zbiegłe z hodowli osobniki można dziko spotkać także w Europie.

indyki domowe
Indyki domowe © EwaAF — stock.adobe.com

To duże ptaki o pięknym upierzeniu, ogonie, który u samców może być rozkładany w okazały wachlarz. Głowa i część szyi nie jest opierzona. Skóra w kolorze niebieskim i czerwonym jest pokryta brodawkami i koralami.  Samiec jest większy i barwniejszy od samicy. Na nogach występują ostrogi.

Oba gatunki należą do ptaków z rodziny kurowatych.

Indyk dziki prowadzi koczowniczy tryb życia. Za dnia żeruje na ziemi. Nocą chroni się na drzewach. choć potrafi latać, większe odległości pokonuje pieszo.

Dzikie indyki zjadają pokarm mieszany, głównie nasiona, orzechy, jagody, żołędzie, ponadto drobne organizmy zwierzęce, w tym owady, choć indyk nie pogardzi też pająkami, ślimakami, jaszczurkami i wężami.

Ciekawostki

Oto kilka ciekawostek o tych ptakach.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Kurowate


Rodzina
Kurowate (Phasianidae)


© medianauka.pl, 2023-08-05, A-4952Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.