Indyki — czego o nich nie wiecie?

Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?

Znane są dwa gatunki indyków, które żyją w naturze. Są to indyk zwyczajny (Meleagris gallopavo) oraz indyk pawi (Meleagris ocellata). Pierwszy nie jest zagrożony wymarciem, drugi z nich ma status bliskiego zagrożenia wymarciem w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Indyk pawi żyje na Półwyspie Jukatan w Ameryce Północnej. Indyk zwyczajny zaś występuje na terenie niemalże całej Ameryki Północnej od granic USA z Kanadą po Meksyk. Indyki introdukowano na Hawajach, w Australii i Nowej Zelandii. Zbiegłe z hodowli osobniki można dziko spotkać także w Europie.

indyki domowe
Indyki domowe © EwaAF — stock.adobe.com

To duże ptaki o pięknym upierzeniu, ogonie, który u samców może być rozkładany w okazały wachlarz. Głowa i część szyi nie jest opierzona. Skóra w kolorze niebieskim i czerwonym jest pokryta brodawkami i koralami.  Samiec jest większy i barwniejszy od samicy. Na nogach występują ostrogi.

Oba gatunki należą do ptaków z rodziny kurowatych.

Indyk dziki prowadzi koczowniczy tryb życia. Za dnia żeruje na ziemi. Nocą chroni się na drzewach. choć potrafi latać, większe odległości pokonuje pieszo.

Dzikie indyki zjadają pokarm mieszany, głównie nasiona, orzechy, jagody, żołędzie, ponadto drobne organizmy zwierzęce, w tym owady, choć indyk nie pogardzi też pająkami, ślimakami, jaszczurkami i wężami.

Ciekawostki

Oto kilka ciekawostek o tych ptakach.

  • Przodkiem indyka domowego jest indyk zwyczajny.
  • Samce, tworzą grupy płciowe. Samice wraz z potomstwem również łączą się w grupy, liczące nawet 100 osobników.
  • Indyki latają dość dobrze i szybko, ale na małe odległości. Nie są wytrwałe w locie. Latają głównie w celu pokonywania przeszkód i wspinania się na drzewa, na których spędzają noce.
  • Indyk wydaje gulgoczące odgłosy. Czasem też gdacze. Samica zwykle milczy.
  • Indianie z Ameryki Północnej zabicie indyka uważali za szczyt lenistwa. Upolowanie indyka jest niezwykle łatwe.
  • Indyki hodowane na mięso są tak utuczone, że stosuje się zwykle sztuczne zapłodnienie.
  • Odpowiednio spreparowane mięso z indyka stanowiło pierwszy posiłek astronautów na Księżycu.
  • Indyk potrafi zmieniać kolor skóry na głowie. Czerwień u poddenerwowanych samców może zmienić się w kolor niebieski.
  • Indyk śpi na drzewie.
  • Święto Dziękczynienia obchodzi się w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada. Pieczony indyk to obowiązkowy element uroczystej kolacji.Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Piranie — mit czy rzeczywistość?


Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?

Dlaczego latawce latają?


Gdy latawiec utrzymuje się stabilnie w powietrzu, robi wrażenie. Czasem jednak zaczyna kręcić ósemki, lot jest chaotyczny. Od czego to zależy?

Co sztuczna inteligencja mówi o sobie?


Algorytmy sztucznej inteligencji znane są od kilkudziesięciu lat. Ostatnio jednak zrobiło się szczególnie głośno na ten temat. Dlaczego?

Zobacz więcej


Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Kurowate


Rodzina
Kurowate (Phasianidae)


© medianauka.pl, 2023-08-05, A-4952©® Media Nauka 2008-2023 r.