Ile jest galaktyk we Wszechświecie?

Skąd wiadomo, ile jest galaktyk we Wszechświecie? Czy ktoś to policzył? Jeżeli tak, to w jaki sposób i ile ich jest?

Galaktyki we Wszechświecie
© allexxandarx - stock.adobe.com

Oczywiście nikt nie policzył galaktyk w całym Wszechświecie tak, jak można policzyć owce na pastwisku. Tego zrobić się nie da. Dokonuje się pewnych szacunków.

W jednym takich szacunków z lat 2003-2004 skierowano teleskop Hubble'a na konkretny fragment nieba. Wiadomo, że obszar obserwowany przez teleskop stanowił 10 000 000 części nieba, a najstarsze obiekty na zdjęciu mają 13 mld lat (niewiele mniej niż wynosi wiek Wszechświata). Wystarczyło więc policzyć liczbę galaktyk na zdjęciu i pomnożyć tak uzyskany wynik przez dziesięć milionów.

Aby uzyskać zdjęcie o wystarczającej głębi teleskop Hubble'a musiał obserwować wybrany skrawek nieba przez kilkanaście miesięcy.

Ile galaktyk znalazło się w polu widzenia teleskopu Hubble'a? Trudno uwierzyć, ale doliczono się aż 10 000 galaktyk. Stąd, zakładając, że w innych rejonach kosmosu gęstość galaktyk jest podobna, uzyskujemy wynik 100 000 000 000 galaktyk w widzialnej części Wszechświata. Liczbę galaktyk we Wszechświecie oszacowano wówczas na co najmniej 100 miliardów!

Nowe badania (2016 rok) przyniosły powiększenie tej liczby aż o cały rząd.

Według najnowszych doniesień liczba galaktyk w widzialnej części wszechświata wynosi około 2±0,7 ·1012.

We wszechświecie jest co najmniej 2 biliony galaktyk.

Typowa galaktyka zawiera od 10 000 000 (dziesięciu milionów) do 1 000 000 000 000 (biliona). Ile jest zatem gwiazd w Kosmosie? Liczbę tę powinniśmy wyrażać już chyba w kwadrylionach. Dla człowieka liczba taka jest zwyczajnie niewyobrażalna!




Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Wielkie liczby


Wykaz nazewnictwa wielkich liczb.

Astronomia


Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.

Galaktyka


Galaktyka jest to układ złożony z gwiazd, materii międzygwiezdnej, ciemnej materii i energii.


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Christopher J. Conselice, Aaron Wilkinson, Kenneth Duncan, Alice Mortlock - THE EVOLUTION OF GALAXY NUMBER DENSITY AT Z < 8 AND ITS IMPLICATIONS, University of Nottingham, School of Physics & Astronomy, Nottingham, NG7 2RD UK 2016 https://www.spacetelescope.org/static/archives/releases/science_papers/heic1620/heic1620a.pdf

© medianauka.pl, 2019-12-01, A-3717



©® Media Nauka 2008-2023 r.