logo

Gwiazda Polarna

Gwiazda Polarna
© Vector FX - stock.adobe.com

Gwiazda Polarna - jest to gwiazda na sferze niebieskiej, w którą jest wycelowana oś obrotu, łącząca oba bieguny Ziemi. To dlatego gwiazdę tę znajdujemy na niebie zawsze w tym samym miejscu i na północy. To jeden z najważniejszych obiektów na niebie, dzięki któremu zawsze można łatwo określić kierunek północny.

Jak znaleźć Gwiazdę Polarną na niebie?

Jeżeli znamy położenie Wielkiego Wozu, to wystarczy przedłużyć linię wytyczoną przez tylne koła Wielkiej Niedźwiedzicy, odmierzyć około 5 odległości w górę. Tu znajdziesz Polaris (zobacz, jak na ilustracji wyznaczono położenie Polaris).

Polaris

Na niebie północnym w okolicy tej znajduje się gwiazda o nazwie Alfa Ursea Minoris, zwany też Polaris - (znajduje się w tym miejscu z dokładnością poniżej jednego stopnia). Polaris należy do konstelacji Małego Wozu (Małej Niedźwiedzicy). To ostatnia gwiazda dyszla Małego Wozu.

Gwiazda ta znajduje się w odległości 430 lat świetnych od nas. Ma 2 albo trzy składniki, z których największy to żółty nadolbrzym o wielkości 2,1.

Na południowym niebie jest to ledwo widoczna gołym okiem gwiazda Polaris Australis.

Poniższa animacja ilustruje ruch pozorny gwiazd na nocnym niebie wokół Gwiazdy Polarnej.

Ruch wokół Gwiazdy Polarnej

Pytania

Pytania

Czy Gwiazda Polarna jest najjaśniejszą gwiazdą na naszym niebie?

Nie. Jest kilkadziesiąt gwiazd jaśniejszych niż Polaris.
© medianauka.pl, 2021-07-04, ART-4090

 

Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?

Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?

Jeżeli wykonasz zdjęcie nieba nocnego z długim czasem naświetlania, to okaże się, że wszystkie gwiazdy wydają się krążyć wokół jednej gwiazdy - Gwiazdy Polarnej. Dlaczego tak się dzieje?
Polecamy w naszym sklepie

Stany splątane. Fizyka a literatura współczesna
Historia fizyki w Polsce
Lupy
Feynmana wykłady z fizyki
50 idei, które powinieneś znać - Astronomia
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.