Parsek

Parsek jest to astronomiczna jednostka długości (odległości). Oznaczamy ją symbolem "pc", dawniej "ps".

Jeden parsek jest to odległość, z której widać promień orbity ziemskiej pod kątem jednej sekundy łuku.

parsek

Powyższa definicja została zilustrowana rysunkiem. Należy nadmienić, że promień orbity, o którym mowa w definicji jest równy jednej jednostce astronomicznej.

1 pc = 206 265 AU = 3,26 lat świetlnych.

Jednostka ta została wprowadzona w XIX wieku.

Skorzystaj z poniższego kalkulatora, aby przeliczać jednostki długości. Możesz tu przeliczać parsek na kilometry lub inne jednostki długości.

Ciekawostki

Parsek i Gwiezdne Wojny.

W pierwszej z nakręconych części Gwiezdnych Wojen Han Solo przechwala się, że pokonał trasę na Kessel w mniej niż 12 parseków. Czyżby najlepszy pilot we Wszechświecie mylił jednostkę odległości z jednostką czasu? Choć George Lucas próbował kilka razy wyjaśnić to stwierdzenie, trudno się oprzeć wrażeniu, że jest to zwykły lapsus i jeden z wielu przypadków w kultowym już filmie, które niewiele mają wspólnego z nauką.

Pytania

Ile kilometrów ma parsek?

Jeden parsek jest równoważny 3,0857 · 1016 km.
Rok świetlny

Rok świetlny

Rok świetlny jest to jednostka długości, która znajduje zastosowanie w astronomii. Jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie jednego roku.

Jednostka astronomiczna

Jednostka astronomiczna

Jednostka astronomiczna jest to jednostka długości równa średniej odległości Ziemi od Słońca.


© medianauka.pl, 2019-12-29, ART-3725Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.