Ile trwa zmierzch?

Czy zmierzch trwa wszędzie na Ziemi tyle samo czasu? Czym w ogóle jest zmierzch i w jaki sposób przebiega?


© Yuval Helfman - stock.adobe.com

Gdy tylko Słońce zajdzie za horyzont, Ziemia jest oświetlona wyłącznie przez światło rozproszone w jej atmosferze. W chwili, w której światło rozproszone już nie oświetla Ziemi, rozpoczyna się noc astronomiczna, a ściślej mówiąc: noc rozpoczyna się po trzeciej fazie zmierzchu.

Fazy zmierzchu

W zmierzchu wyróżniamy trzy fazy.

  1. Zmierzch cywilny — faza zmierzchu, w której środek tarczy Słońca znajduje się nie więcej niż 6° poniżej horyzontu.
  2. Zmierzch żeglarski — faza zmierzchu, w której środek tarczy Słońca znajduje się więcej niż 6° i mniej niż 12° poniżej horyzontu.
  3. Zmierzch astronomiczny — faza zmierzchu, w której środek tarczy Słońca znajduje się więcej niż 12° i mniej niż 18° poniżej horyzontu.

Wszystkie te fazy zilustrowano na poniższym rysunku.

Fazy zmierzchu, zmierzch cywilny, zmierzch żeglarski, zmierzch astronomiczny

 

Świt ma również trzy fazy, nazwane i zdefiniowane w analogiczny sposób. Zatem mamy świt cywilny, żeglarski i astronomiczny.

Czy zmierzch trwa tyle samo na całej Ziemi?

Zmierzch i sam zachód Słońca trwa krócej w strefie równikowej niż w okolicach biegunów. Widoczna droga wędrówki Słońca po niebie w tropikach może być pionowa lub prawie pionowa. W wysokich szerokościach geograficznych droga Słońca przez horyzont przebiega pod pewnym kątem, a przez to jest ona dłuższa. Dzięki temu dłużej możemy w Polsce podziwiać zachody słońca nad Bałtykiem niż w na Karaibach.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Krokodyle łzy - czy krokodyl płacze?
Czy krokodyle płaczą? Co to znaczy wylewać krokodyle łzy? Co to wszystko ma wspólnego ze szczerością?
Indyki — czego o nich nie wiecie?
Indyki są znane przede wszystkim jako ptaki hodowlane. Czy można je spotkać w naturze?
Piranie — mit czy rzeczywistość?
Piranie uchodzą za wyjątkowo krwiożercze ryby rodem z horrorów. Czy rzeczywiście piranie są na tyle niebezpieczne, by zagrozić człowiekowi?
Zobacz więcej
Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.

Zobacz też

Astronomia


Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.

Słońce


Słońce to gwiazda w centrum Układu Słonecznego. Słońce jest typową gwiazdą ciągu głównego. Nasza gwiazda skupia aż 99,865 % masy całego Układu Słonecznego. Planety, planetoidy, większość komet i mniejszych obiektów krąży wokół Słońca.


© medianauka.pl, 2023-03-12, A-4783©® Media Nauka 2008-2023 r.