Ile trwa zmierzch?

Czy zmierzch trwa wszędzie na Ziemi tyle samo czasu? Czym w ogóle jest zmierzch i w jaki sposób przebiega?


© Yuval Helfman - stock.adobe.com

Gdy tylko Słońce zajdzie za horyzont, Ziemia jest oświetlona wyłącznie przez światło rozproszone w jej atmosferze. W chwili, w której światło rozproszone już nie oświetla Ziemi, rozpoczyna się noc astronomiczna, a ściślej mówiąc: noc rozpoczyna się po trzeciej fazie zmierzchu.

Fazy zmierzchu

W zmierzchu wyróżniamy trzy fazy.

  1. Zmierzch cywilny — faza zmierzchu, w której środek tarczy Słońca znajduje się nie więcej niż 6° poniżej horyzontu.
  2. Zmierzch żeglarski — faza zmierzchu, w której środek tarczy Słońca znajduje się więcej niż 6° i mniej niż 12° poniżej horyzontu.
  3. Zmierzch astronomiczny — faza zmierzchu, w której środek tarczy Słońca znajduje się więcej niż 12° i mniej niż 18° poniżej horyzontu.

Wszystkie te fazy zilustrowano na poniższym rysunku.

Fazy zmierzchu, zmierzch cywilny, zmierzch żeglarski, zmierzch astronomiczny

 

Świt ma również trzy fazy, nazwane i zdefiniowane w analogiczny sposób. Zatem mamy świt cywilny, żeglarski i astronomiczny.

Czy zmierzch trwa tyle samo na całej Ziemi?

Zmierzch i sam zachód Słońca trwa krócej w strefie równikowej niż w okolicach biegunów. Widoczna droga wędrówki Słońca po niebie w tropikach może być pionowa lub prawie pionowa. W wysokich szerokościach geograficznych droga Słońca przez horyzont przebiega pod pewnym kątem, a przez to jest ona dłuższa. Dzięki temu dłużej możemy w Polsce podziwiać zachody słońca nad Bałtykiem niż w na Karaibach.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?

Elektryczne ryby

Elektryczne ryby

Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Rekord szybkości w rozprzestrzenianiu się

Na obce gatunki należy uważać. Niewiele trzeba, aby sprowadzony do parku, ogrodu, stawu obcy gatunek wydostał się z hodowli i skolonizował ogromne obszary.

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Astronomia

Astronomia

Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.

Słońce

Słońce

Słońce to gwiazda w centrum Układu Słonecznego. Słońce jest typową gwiazdą ciągu głównego. Nasza gwiazda skupia aż 99,865 % masy całego Układu Słonecznego. Planety, planetoidy, większość komet i mniejszych obiektów krąży wokół Słońca.


© medianauka.pl, 2023-03-12, ART-4783Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.