Czy w igloo jest ciepło?

Lód, śnieg kojarzą się z zimnem. Skąd zatem brało się ciepło w niewielkich domkach budowanych niegdyś przez Eskimosów, zwanych igloo?

Igloo albo iglu to budowane przez Eskimosów z Grenlandii i Kanady małe budowle, które zimą służyły im za schronienie. Budulcem dla igloo są wycinane z lodu i zbitego śniegu bloki. Były one układane po spirali, zwężającej się wraz z wysokością, tworząc kopułę z otworem w środku sklepienia. Otwór ten pełnił rolę komina wentylacyjnego. Igloo z zasady jest małe. Wysokość takiego domku to 2 metry, a średnica u podstawy 3-4 metry.

Wejście do igloo stanowi śnieżny tunel, położony nisko przy powierzchni ziemi. Pełni on funkcję wiatrołapu. Wewnątrz iglu usypuje się w tylnej części na wprost od wejścia spore podwyższenie - ławę, na której można spać.

Podłogę najlepiej przykrywa się materiałem izolującym, na przykład skórami, futrami. Przerwy między blokami uszczelnia się śniegiem z obu stron.

igloo
© Volodymyr Shevchuk - stock.adobe.com

 

Dlaczego w igloo jest ciepło? Otóż wcale nie jest ciepło. Po zbudowaniu iglu temperatura powietrza wewnątrz i na zewnątrz jest taka sama. Więc na czym polega ochrona przed zimnem?

Wejście do igloo podczas zimowej zawieruchy ochroni ciało przed przenikliwym wiatrem i szybkim wychłodzeniem. To spora ochrona. Podczas wystawienia ciała człowieka na mroźny wiatr, ubytek ciepła jest znacznie większy, niż w przypadku bezwietrznej pogody na mrozie. Każdy z nas odruchowo dmucha na gorącą potrawę, aby ją szybciej ostudzić.

Ciało człowieka ma temperaturę 36,6 stopni Celsjusza - jest więc dość wydajnym grzejnikiem. Przebywanie człowieka w igloo spowoduje stopniowe ogrzanie powietrza w tej małej przestrzeni. Ściany tej budowli zawierają sporo powietrza uwięzionego w lodzie i śniegu. Są dobrym izolatorem ciepła. Dzięki temu, że energia cieplna jest bardzo powoli tracona, z czasem wewnątrz iglu robi się w miarę ciepło.

Można też w środku zwyczajnie rozpalić niewielki ogień, który dodatkowo podgrzeje temperaturę w śnieżnej budowli. Wystarczy nawet kilka świec.

Ława, o której wcześniej była mowa znajduje się na podwyższeniu. Po co? Cieplejsze powietrze unosi się w górę, więc pod sklepieniem jest zwyczajnie cieplej. To dlatego igloo nie jest wysokie.

W takim schronieniu można uzyskać z czasem temperaturę nawet kilkunastu stopni Celsjusza. Pod wpływem temperatury ściany zaczynają topnieć i na powrót zamarzają, tworząc ochronną warstwę lodu.
Ostatnio opublikowane w Pytajniku

Ile śpią ssaki?

Ile śpią ssaki?

Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?

Najmniejszy ssak

Najmniejszy ssak

Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?

Największy ssak

Największy ssak

Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?

Zobacz więcej

Zobacz więcej

Przeglądaj wszystkie artykuły dotyczące ciekawostek ze świata nauki.


Zobacz też

Termodynamika

Termodynamika

Termodynamika jest nauką o cieple. Zajmuje się z makroskopowego punktu widzenia badaniem zjawisk cieplnych i innych procesów, które są związane z przemianą energii.

Temperatura

Temperatura

Temperatura jest to jedna z podstawowych wielkości fizycznych, która jest określana dla stanów równowagi termodynamicznej. Ciała znajdują się w równowadze termodynamicznej jeżeli mają takie same temperatury.


© medianauka.pl, 2022-03-13, ART-4396Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.