Ananasowce, zapylcowce (Bromeliales)

Ananasowce, zapylcowce (Bromeliales) to rząd jednoliściennych roślin, do którego należy jedna rodzina ananasowatych z 2100 gatunkami. To na ogół byliny, czasem porośla, które rozwijają się na pniach drzew. Kilka gatunków to niewielkie drzewka.

Rodziny

Wykaz wszystkich opublikowanych artykułów tematycznych.


Występowanie i środowisko

Jeden gatunek rośnie w Afryce, reszta w Ameryce, głównie w klimacie tropikalnym.

Morfologia i anatomia

Liście są równowąskie, kłujące, sztywne, z pochwiastą nasadą, w której zbiera się woda, w której rozpuszczają się różne substancje. Roślina korzysta z tej wody z rozpuszczonymi minerałami, przez co rośliny te nie muszą ich pobierać z gleby przez korzenie. Te specyficzne zbiorniki wody są środowiskiem życia dla innych roślin i zwierząt.

Kwiaty są zebrane w gęste kwiatostany z liśćmi kwiatostanowymi, zwykle promieniste. Okwiat złożony z okółków.Zdjęcia - galeria

Oto ostatnio opublikowane zdjęcia gatunków z tego rzędu. Aby zobaczyć więcej, kliknij na ikonę wybranej rodziny.© medianauka.pl, 2020-09-17, RZAD-225

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         : Kwitnie Cryptanthus zonatus.
         : Kwitnie guzmania.
     Frizea lśniąca: Kwitnie frizea lśniąca.
     Oplątwa niebieskawa: Kwitnie oplątwa niebieskawa.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.