Ananasowate, bromeliowate

Ananasowate, zapylcowate, bromeliowate (Bromeliaceae) to rodzina jednoliściennych roślin z rzędu ananasowców, do którego zaliczamy 2100 gatunków.

Wygląd

To na ogół byliny, czasem porośla, które rozwijają się na pniach drzew. Kilka gatunków to niewielkie drzewka.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Cryptanthus zonatusCryptanthus zonatus

Cryptanthus zonatus

Cryptanthus zonatus to gatunek rośliny z rodziny ananasowatych, zaliczanej do rodzaju o nazwie skrytokwiat. To dość rzadko spotykana ozdobna roślina doniczkowa.


Guzmania monostachiaGuzmania monostachia

Guzmania monostachia

Guzmania monostachia to gatunek byliny z rodziny ananasowatych, ozdobna roślina doniczkowa.


Ananas jadalnyAnanas jadalny

Ananas comosus

Ananas jadalny (Ananas comosus) to gatunek rośliny z rodziny ananasowatych. To bylina, jadalny i smaczny owoc, a także roślina doniczkowa .


Echmea wstęgowataEchmea wstęgowata

Aechmea fasciata

Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) to gatunek rośliny z rodziny ananasowatych, popularnej ozdobnej rośliny doniczkowej.


Frizea lśniącaFrizea lśniąca

Vriesea splendens

Frizea lśniąca (Vriesea splendens) to gatunek trującej rośliny z rodziny ananasowatych, piękna roślina doniczkowa.


Neoregelia karolińskaNeoregelia karolińska

Neoregelia carolinae

Neoregelia karolińska (Neoregelia carolinae) to gatunek rośliny z rodziny ananasowatych. To ozdobna roślina doniczkowa o wielu barwnych odmianach.


Oplątwa niebieskawaOplątwa niebieskawa

Tillandsia cyanea

Oplątwa niebieskawa (Tillandsia cyanea) to gatunek rośliny z rodziny ananasowatych. To epifit, czyli roślina, która rośnie na innych roślinach.

Występowanie i środowisko

Jeden gatunek rośnie w Afryce, reszta w Ameryce, głównie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym.

Morfologia i anatomia

Liście są równowąskie, kłujące, sztywne, z pochwiastą nasadą, w której zbiera się woda, w której rozpuszczają się różne substancje. Roślina korzysta z tej wody z rozpuszczonymi minerałami, przez co rośliny te nie muszą ich pobierać z gleby przez korzenie. Te specyficzne zbiorniki wody są środowiskiem życia dla innych roślin i zwierząt.

Kwiaty są zebrane w gęste kwiatostany z liśćmi kwiatostanowymi, zwykle promieniste. Okwiat złożony z okółków.

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

         : Kwitnie Cryptanthus zonatus.
         : Kwitnie guzmania.
     Frizea lśniąca: Kwitnie frizea lśniąca.
     Oplątwa niebieskawa: Kwitnie oplątwa niebieskawa.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003


© medianauka.pl, 2020-09-17, RODZ-1530Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.