Astygmatyzm

Astygmatyzm to wada (aberracja) układów optycznych, objawiająca się tym, że wiązka światła wychodząca z jednego punktu, po przejściu przez układ nie skupia się w jednym punkcie, tylko wzdłuż dwóch odcinków, które są do siebie prostopadłe i leżą w różnych płaszczyznach.

Płaszczyzny te i odcinek ilustruje bardzo uproszczony rysunek poniżej.

astygmatyzm

 

Astygmatyzm dotyczy głównie soczewek cylindrycznych oraz skupiających, które są nachylone względem osi optycznej układu.

Wada wzroku

Astygmatyzm (niezborność) jest też jedną z wad wzroku, która jest wynikiem zaburzeń symetrii obrotowej oka. Gdy oko ma większą szerokość niż wysokość, to zamiast skupiać światło w obszarze siatkówki, tworzy obraz rozmazany w jednym z kierunków. Człowiek z astygmatyzmem widzi obraz nieostro w pewnych obszarach pola widzenia. Zwykle żadne szkła nie są w stanie w pełni skorygować astygmatyzmu.

Oto porównanie różnych wad wzroku i sposoby ich korekcji.

astygmatyzm, krókowzroczność i dalekowzroczność
© Peter Hermes Furian - stock.adobe.com

 

Pytania

Pytania

Co to jest anastygmat?

To układ optyczny wolny od wady astygmatyzmu.
Aberracja chromatyczna
Aberracja chromatyczna powstaje w przypadku przechodzenia przez układy optyczne światła białego (niemonochromatycznego). Powoduje powstawanie rozmytych barwnie obrazów.
Aberracja sferyczna
Aberracja sferyczna jest to jedna z wad układów optycznych, polegająca na różnym załamywaniu się promieni światła w zależności od kata padania w różnych odległościach od osi optycznej układu.
Dystorsja
Dystorsja jest to wada układu optycznego, która polega na powiększaniu różnych części obrazu bez zmiany jego ostrości.
Koma
Koma to jedna z aberracji (wad) układów optycznych, która powstaje w przypadku, gdy odwzorowywany przedmiot znajduje się w dużej odległości od osi optycznej układu.

© medianauka.pl, 2021-11-26, A-4282Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.