Budowa skóry

Ciało kręgowców pokrywa skóra, która jest czasem uważana za największy narząd ciała. Omawiana tu anatomia skóry dotyczy zwierząt kręgowych, a więc jest to też budowa skóry człowieka.

Warstwy skóry

Skóra składa się w zasadzie z dwóch podstawowych warstw o następujących nazwach: naskórek i skóra właściwa. Naskórek z kolei składa się z kilku warstw komórek. Te najgłębiej leżące mają zdolność do podziału, tworząc tak zwaną warstwę twórczą. Warstwę wierzchnią naskórka tworzą martwe i zrogowaciałe komórki. Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej, jest wiele razy grubsza niż naskórek.

Gruczoły i ich funkcje

Skóra ssaków posiada różnego rodzaju gruczoły: potowe, łojowe, zapachowe, mleczne. Rolą gruczołów potowych jest regulowanie ciepłoty ciała poprzez odprowadzanie na zewnątrz ciała wody, która poprzez parowanie obniża jego temperaturę. Ponieważ w skład potu wchodzi także mocznik i sole mineralne oraz inne produkty przemiany materii, gruczoły te zatem pełnia funkcję wydalniczą. Gruczoły łojowe nadają włosom odporność na wilgoć.

Funkcje skóry

Podstawowe funkcje skóry to:

Tablica

Poniższa tablica umożliwi ćwiczenia w poznawaniu budowy skóry.

loader

Instrukcja obsługi tablicy interakcyjnej

Na dole tablicy znajdują się przyciski, które umożliwiają przejść w zadany tryb pracy. Poniżej znajduje się opis poszczególnych funkcji.

ikona1Tryb nauki z komputerem.
Wybierz tę opcję, jeżeli pracujesz z myszką komputerową. Opcja ta pozwala podświetlać wybrane elementy skóry i uzyskać podpowiedź nazwy danej części po wciśnięciu przycisku myszy. Jest to najbardziej efektywny tryb nauki. Nie ma możliwości w tym trybie wyświetlenia nazwy danej części budowy skóry.

ikona1Tryb nauki z tabletem lub smartfonem.
Wybierz tę opcję, jeżeli pracujesz z urządzeniem mobilnym. Opcja ta pozwala podświetlać wybrane elementy skóry wraz z podpowiedziami ich nazw po wskazaniu ich palcem na ekranie.

ikona1Test.
Wybierz tę opcję, jeżeli chcesz sprawdzić swoje umiejętności. Program losowo poprosi o wskazanie każdego elementu budowy skóry, który należy wskazać na podstawie podanej nazwy. Na koniec program dokona oceny sprawdzianu.

ikona1Podpowiedź.
Wybierz tę opcję, jeżeli chcesz zobaczyć tablicę poglądową ze wszystkimi nazwami elementów budowy skóry.

Poniższy rysunek przedstawia budowę skóry.

Budowa skóry

ikona1Informacje.
Ta opcja wyświetla informacje o programie.

Pytania

Jaka jest grubość skóry człowieka?

Skóra ma od 1,5 do 5 mm grubości.

Jaką powierzchnię ma skóra człowieka?

Powierzchnia skóry człowieka wynosi od 1,5 do 2 m2.
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

© medianauka.pl, 2016-10-15, A-3208Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.