Logo Media Nauka
Sklep naukowy

Budowa skóry

ciało kręgowców pokrywa skóra, która jest czasem uważana za największy narząd ciała. skóra składa się w zasadzie z dwóch podstawowych warstw: naskórka i skóry właściwej. Naskórek z kolei składa się z kilku warstw komórek. Te najgłębiej leżące mają zdolność do podziału, tworząc tak zwaną warstwę twórczą. Warstwę wierzchnią naskórka tworzą martwe i zrogowaciałe komórki. Skóra właściwa zbudowana jest z tkanki łącznej, jest wiele razy grubsza niż naskórek. Skóra ssaków posiada różnego rodzaju gruczoły: potowe, łojowe, zapachowe, mleczne. Rolą gruczołów potowych jest regulowanie ciepłoty ciała poprzez odprowadzanie na zewnątrz ciała wody, która poprzez parowanie obniża jego temperaturę. Ponieważ w skład potu wchodzi także mocznik i sole mineralne oraz inne produkty przemiany materii, gruczoły te zatem pełnia funkcję wydalniczą. Gruczoły łojowe nadają włosom odporność na wilgoć.

Poniższa tablica interakcyjna ułatwi poznanie budowy skóry.


Instrukcja obsługi tablicy interakcyjnej

Na dole tablicy znajdują się przyciski, które umożliwiają przejść w zadany tryb pracy. Poniżej znajduje się opis poszczególnych funkcji.

ikona1Tryb nauki z komputerem.
Wybierz tę opcję, jeżeli pracujesz z myszką komputerową. Opcja ta pozwala podświetlać wybrane elementy skóry i uzyskać podpowiedź nazwy danej części po wciśnięciu przycisku myszy. Jest to najbardziej efektywny tryb nauki. Nie ma możliwości w tym trybie wyświetlenia nazwy danej części budowy skóry.

ikona1Tryb nauki z tabletem lub smartfonem.
Wybierz tę opcję, jeżeli pracujesz z urządzeniem mobilnym. Opcja ta pozwala podświetlać wybrane elementy skóry wraz z podpowiedziami ich nazw po wskazaniu ich palcem na ekranie.

ikona1Test.
Wybierz tę opcję, jeżeli chcesz sprawdzić swoje umiejętności. Program losowo poprosi o wskazanie każdego elementu budowy skóry, który należy wskazać na podstawie podanej nazwy. Na koniec program dokona oceny sprawdzianu.

ikona1Podpowiedź.
Wybierz tę opcję, jeżeli chcesz zobaczyć tablicę poglądową ze wszystkimi nazwami elementów budowy skóry.

Budowa skóry

ikona1Informacje.
Ta opcja wyświetla informacje o programie.


© medianauka.pl, 2016-10-15, ART-3208© Media Nauka 2008-2018 r.