Chwasty
W tym miejscu zgromadziliśmy różne gatunki roślin drzewiastych i zielnych, które są niepożądane w uprawach rolnych, rybackich oraz leśnych. Nauka o chwastach to herbologia.
To zazwyczaj rośliny synantropijne zarówno rodzime, jak i obcego pochodzenia. Mają zwykle niewielkie wymagania życiowe, często są przystosowane do konkretnej uprawy, różne organy są łatwo podzielne. Wydajność nasion u chwastów jest często bardzo duża. Dla przykładu żółtlica drobnokwiatowa (jeden osobnik) w ciągu tylko jednego okresu wegetacyjnego wydaje 300 000 nasion.
Chwasty powodują ogromne straty w uprawach. Szacuje się, że straty mogą wynosić nawet 20% plonów.
Rodzaje chwastów:
- Chwasty krótkotrwałe, chwasty nasienne - rośliny jednoroczne i dwuletnie, a przykład włośnica sina, szarłat szorstki, starzec zwyczajny, fiołek trójbarwny, ostrożeń lancetowaty/.
- Chwasty wieloletnie, chwasty korzeniowe - byliny, które mogą rozmnażać się poprzez wysiew nasion i wegetatywnie, żyją dłużej niż 2 lata. Są to na przykład mniszek lekarski, pięciornik gęsi.
- Chwasty pasożytnicze, w tym zielone (np. szelężnik) i bezzieleniowe (np. kanianka, zaraza).
- Chwasty polne, chwasty segetalne - chwasty występujące na polach uprawnych.
Atlas chwastów BETA
Przedstawiamy atlas chwastów, które opisujemy w naszym serwisie. Rozpoznawanie gatunków odbywa się za pomocą specjalnych filtrów. Możesz tu określić kilka istotnych parametrów wyszukiwania. Oto wszystkie warzywa, które znajdują się w naszej bazie.
Liczba zgromadzonych gatunków w atlasie chwastów: 75.
Jak działa klucz w atlasie?
Nasza aplikacja wyświetla tylko te karty dla zadanych warunków, dla których warunki te zostały określone w naszej bazie danych.
Dla przykładu jeżeli zadamy warunki wyszukiwania związane z kolorem i miejscem występowania, to dany gatunek zostanie wyświetlony wtedy, gdy w obu przypadkach nastąpi jednoczesne dopasowanie do tych dwóch cech.
Wyświetlenie danej karty przy zadanych warunkach oznacza, że cechy te z pewnością występują lub mogą występować.
Nie zostaną wyświetlone w wynikach takie karty, którym nie przypisano danych cech w naszej bazie danych (na przykład z powodów braku danych źródłowych), a w rzeczywistości cechy te mogą występować. Jeśli zatem karta gatunku nie zostanie wyświetlona dla zadanych warunków, nie oznacza to, że warunki te nie są spełnione.
Pamiętaj, że wyniki tu prezentowane są przybliżone i mają jedynie pomóc w identyfikacji.